mutta sanoisin, että kyllä persut varsin hyvin kuuluu Suomeen ja heidän äänestäjänsä on varmaan tavallisia suomalaisia.
Sen sijaan RKP ei mielestäni kuulu Suomeen, jo nimikin sanoo muuta. Se on suomalaisvastainen puolue jossa elää ruotsalaiskansallismielisyys, ja jonka esikuva on rasisti joka piti suomalaisia alempana rotuna.
Sen sijaan RKP ei mielestäni kuulu Suomeen, jo nimikin sanoo muuta. Se on suomalaisvastainen puolue jossa elää ruotsalaiskansallismielisyys, ja jonka esikuva on rasisti joka piti suomalaisia alempana rotuna.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Siinähän sitä ansiota suomalaiselle poliittiselle puolueelle kerrakseen - kuuluu Suomeen ja äänestäjänsäkin ovat suomalaisia. Kaikesta huolimatta itse vaadin äänestämältäni puolueelta hieman tuota enemmän meriittejä.
Noo, jotkut ovat sanoneet että persut ei kuulu Suomeen, mutta kyllä se tänne kuuluu. Persut ajaa mielestäni suomalaisten ja Suomen asioita ensisijaisesti, sitten vasta muiden. Esim.RKP ajaa vain hur.rien ja ruotsinkielen asiaa, suomenkielisestä Suomesta ei RKP välitä lainkaan.
"Persut ajaa mielestäni suomalaisten ja Suomen asioita ensisijaisesti, sitten vasta muiden"
Puskasta mölisemälläkö äänestäjien asioita ajetaan?
Kyllä, parhaiten puskasta mölisemällä. Tietysti on ollut puolueita jotka ovat menneethallitukseen "kantamaan vastuuta" tehden toisenlaisia päätöksiä kuin äänestäjille luvatut. Sitä perustellaan vastuunkannolla ja kompromisseilla. Suomeksi se on äänestäjän pettämistä. Nyt sinä sanot että äänestäjät petettiin kun persut eivät menneet hallitukseen. Mutta kun äänestimme EK vaaleissa 2011 pienpuolue perussuomalaisia emme osanneet edes kuvitella että olisi mahdollisuus hallitukseen tai kyseisenlaisesta menestyksestä. Joten kun piirsin äänestysnumeron v.2011 en osannut odottaa että persut menisivät hallitukseen joten ei minun odotuksia petetty, kun ei ollut hallitusodotuksia. Paljon melua ja asioiden esilletuontia, ennätysmäärä välikysymyksiä, vanhojen valtapuolueiden haastamista. Sitä olen saaanut, joten olen tyytyväinen
"Nyt sinä sanot että äänestäjät petettiin kun persut eivät menneet hallitukseen."
Missä minä niin sanoin?
Jos puolueen ainoa toiminta on alusta alkaen ollut pelkkä puskasta mölinä, sirkuspelleily ja vähemmistöjen vainoaminen, niin eihän sellaisella epäohjelmalla mennä vastaisuudessakaan päättämään asioista. Eikä pidä päästääkään, ei Suomella ole varaa persujen vitsipolitiikkaa tässä taloudellisessa tilanteessa.
Mutta jos se sinulle äänestyskriteeriksi riittää että puolue on suomalainen ja äänestäjät suomalaisia (Suomessa kaikki puolueet ovat suomalaisia ja vain suomalaiset saavat äänestää), niin hukkaa vain jatkossakin äänesi Soinisäätiöiden kultaholviin. Turha se vaan on valittaa ettei mikään muutu jatkossakaan kun Soinin pellehermanneja ja uusnatsiklovneja äänestää.
Sitä puskamölinäähän sinäkin olet vuosia harrastanut täällä, joten ei paljoakaan - yhtään kiinnosta sun mölinäsi.
Mikähän puolue olisi sen paremmin täyttänyt vaatimani asiat ? Demarit, Vas. jopa KD heittivät lupauksillaan häränpyllyä ja jättivät kannattajansa kusetettuna ihmettelemään ja seuraamaan kuinka syöksyivät Kokoomushallitukseen, ja ajamaan asioita, joita ennen vaaleija lupasivat äänestäjilleen olla ajamatta ja jopa niitä vastustavansa.
Persuthan vaikuttavat tuota taustaa vasten erittäin vastuuntuntoisilta ja lupauksensa pitävältä porukalta. Ymmärrän siis varsin hyvin katkerat ja jatkuvat, jopa valheelliset vuodatuksesi palstalla, mutta olisiko jo aika ottaa lusikka kauniiseen käteen, ja alkaa tarkastella oman äänesi saaneen puolueen ja sen edustajien toimintaa, ja jättää persut persuille.
Toiset kuvittelevat muuttavansa yhteiskuntaa jättäytymällä jättimäisen vaalivoiton jälkeen oppositioon mölisemään. Persujen äänestämisellä oli käytännössä yhtä paljon merkitystä kuin nukkuvien puolueeseen jättäytymisellä. Demokratian ja enemmistöpäätösten avoin halveksunta kuuluu 30-luvun aatteiden ihanteisiin. Niihin sisältyi myös vähemmistöjen syyllistäminen.
Ja mitä tarkoittaa takinkääntämisestä pidättäytyminen loppuun asti vietynä? Se tarkoittaa sitä, että persut istuvat hallituksessa vasta kun heillä on 101 kansanedustajaa. Toiveikkaimmat voivat tietysti uskoa tämän olevan joskus todellisuutta, mutta kaikki järkevät ihmiset kiertävät tällaisen sirkuspuolueen todella kaukaa.
Miten voi mennä Kokoomushallitukseen, ja pettää kaikki antamansa vaalilupaukset, kuten tekivät demarit, vihreät, Vas. ja KD. Olisihan siinä jytky pissinyt entistä pahemmin sukille, jos olisi mennyt hallitukseen, Kokoomuksen antamilla ehdoilla.
Olisi mielenkiintoista tietää, ymmärrätkö yhtään miten Suomessa hallitus muodostetaan ? Sinne ei vaan mennä, hallituksen muodostaja joko hylkää tai hyväksyy hallitukseen, siitä ei siis päätä kukaan muu kuin hallituksen muodostaja, eli siitä sun nyt on turha huudella tällä palstalla, vaan on siirryttävä Kokoomuspalstalle kyselemään miksi persut eivät ole hallituksessa.
Höpö höpö. Suomessa on parlamentarismi. Tämä tarkoittaa että yli 100 kansanedustajaa kannattaa hallitusta. Hallituksen kokoaa yleensä suurimman puolueen puheenjohtaja neuvottelemalla hallitusohjelmasta eri puolueiden kanssa.
Tällöin jokainen hallitukseen tuleva puolue saa läpi omia ehdotuksiaan mutta joutuu myös samalla luopumaan osasta tavoitteita. Tämän jälkeen hallitus esittelee ohjelmansa joka äänestää siitä. Näin siksi että eduskunta on Suomen korkein vallankäyttäjä.
PS. Miten olisi jos menisit takaisin peruskouluun kun se on näemmä jäänyt kesken ainakin yhteiskuntaopin osalta..
Siitä huolimatta ; "Olisi mielenkiintoista tietää, ymmärrätkö yhtään miten Suomessa hallitus muodostetaan ? Sinne ei vaan mennä, hallituksen muodostaja joko hylkää tai hyväksyy hallitukseen, siitä ei siis päätä kukaan muu kuin hallituksen muodostaja, eli siitä sun nyt on turha huudella tällä palstalla, vaan on siirryttävä Kokoomuspalstalle kyselemään miksi persut eivät ole hallituksessa."
Jaha vai niin. Hallituksen muodostaja "hyväksyy" sitä mukaan kun eri puolueet pääsevät yhdessä sopuun. Kaikki myös tietävät että Suomen kaltaisessa monipuolurjestelmässä kaikkien pitää joustaa jos haluavat mukaan hallitukseen. Hallitus on kuitenkin se paikka jossa asoita voidaan viedä eduskunnan kautta eteenpäin. Jokainen hallituspuolue saa jotain läpi.
Mutta mitäs petSSut ovat saaneet läpi? Kuinka monta vaalilupausta he ovat täyttäneet? Onko pakkoruåtsi poistettu? Onko draga lakkautettu? Onko EU:sta erottu? Onko eurosta erottu? Onko pakolaisten maahanotto lopetettu? Onko maahanmuuttajille julistettu ulkonaliikkumiskielto? Onko homoilta kielletty tanssiminen itseisyysjuhlissa? Jne jne jne. Siis mainitse nyt edes yksi perSSujen antama vaalilupaus jonka he ovat täyttäneet..
;)
Juuri näin. Persujen valinta oppositiomölisemisen ja vastuun kantamisen välillä oli myös valinta siitä, onko persujen politiikassa keskeisintä kannatuksen maksimointi vai vaikuttaminen persujen vaaleissa esillä pitämien teemojen mukaisesti?
Lapsellinen kuvitelma siitä, että joku puolue voisi sanella hallitusohjelman sellaisenaan tullessaan vaaleissa kolmanneksi suurimmaksi, ei ole tästä maailmasta. Siihen sekoittuu persujen haalimien äärioikeiston liikkeiden pyrkimys diktatuuriin, jossa vähemmistöjä ei tarvitse kuunnella. Persut ovat myös osoittaneet, että yhden miehen imagolla hankittu kannatus on tyhjän päällä, kun sen pohjana ei ole kansanliikettä tai edes yhteisesti hyväksyttäjä tavoitteita. Soini varoo myös jakamasta vastuuta, jotta hänen asemansa puolueen yksinvaltiaana ei vaarantuisi.
Persut ovatkin vain Soinin imagolla ratsastava vaaliorganisaatio, joka yrittää epätoivoisesti näyttää oikealta puolueelta. Sekalainen performanssitaiteilijoiden ja yksityisajattelijoiden joukko ei lopulta palvele ketään ellei persueliititiä oteta huomioon. Julkiset tuet ja edut kun tuntuvat maistuvan persuille erityisen hyvin päinvastaisista puheista huolimatta.
Kumpikohan on lapsellisempaa, pitää kiinni luvatuista asioista äänestäjilleen, vai keinonoja kaihtamatta tunkea itsensä hallitukseen ja mukailla puolueen, jonka jäljiltä on joka kerta oltu kaaoksen ja romahduksen jälkeen tuhon partaalla.
Taas kerran meillä on nähtävissä, kuinka hienosti ja näppärästi homma hoitui, kun menivät vastoin äänestäjilleen lupaamia asioiden pitämistä, ottamaan "vastuuta" asioista, jotka eivät olleet hallituksen apupuolueiden asioita, vaan Kokoomuksen.
Ruotsinnossopimus
lyyxem.freehostia.com/sopimus.htm
Surujejen jsa svekomielisten valta liian suuri suomessa?.
On se vaan hauska huomata, kuinka idioottimaisia kaikki persut vaan ovat.
Persujohto ei ole tehnyt yhtä ainutta työpaikkaa sen(kään) jälkeen kuin luikertelivat selkärangattomasti oppositioon räksytysten PS-kenneliin. Pelkkää Soinin suunpieksentää ja valehtelua ollaan jouduttu kuuntelemaan.
No soinismi kuolee ja rehellisyys perii kuuitenkin maan ... yesh
Vaikeata ei ole huomata, missä se idiootti luuraa ;)
"Persujohto ei ole tehnyt yhtä ainutta työpaikkaa sen(kään) jälkeen kuin luikertelivat selkärangattomasti oppositioon räksytysten PS-kenneliin. Pelkkää Soinin suunpieksentää ja valehtelua ollaan jouduttu kuuntelemaan".
Persujohto ei ole myöskään HÄVITTÄNYT yhtään työpaikkaa, kylllä työpaikkojen hävittäjät ja velkataakantekijät löytyy tunarihallituksesta.