Pääkaupunkiseudun ateistit ry:stä (PAT) on muodostunut SDP:n eduskuntavaaliehdokkaita koskevaan ketjuun http://keskustelu.suomi24.fi/node/12479030 laajahko alakeskustelu. Siirrän tuolta SDP-aiheen alta PAT-keskustelun tähän omaksi ketjukseen niiltä osin kuin se ei suoraan liity alkuperäiseem vaali- ja ehdokkuuskeskusteluun.
Koko PAT-keskustelu kuuluisi paremmin Vapaa-ajattelu -palstalle, etenkin jos/kun aiheena on vain Vapaa-ajattelijain (VA) liiton ja PATin vertailu.
Vapaa-ajattelupalstalla PATista jo valmiiksi mm ketjut:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12491294
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12385200
PATista ja sen paremmuudesta
52
245
Vastaukset 52
- PAT parempi
Tuossa nyt aluksi:
http://www.ateistit.fi/palvelut/palvelut.html
Edunvalvontaa ahkerasti:
http://www.ateistit.fi/kantelut/ - jäsenyyttä harkitsev
Hei vaan, erosin kirkosta pari vuotta sitten. En ole liittynyt mihinkään uskonnottomien järjestöön sen jälkeen, mutta tänä vuonna alkanut harkita kuitenkin sitä lähestyvien vaalienkin takia. Haluaisin omalta pieneltä osaltani tukea työtä uskonnottomien etujen ajamiseksi ja kirkon vallan pienentämiseksi.
Täällä lukemani perusteella PAT ei ole vaihtoehto. Järjestö näyttää toimivan vain muita samaa asiaa ajavien haukkumiseksi ja tuon yhteisen asian ajamisen hankaloittamiseksi. En ymmärrä miksi. Jos olette jostain toimintatavoista eri mieltä, miksette voi ajaa asioita omalla tavallanne, ja antaa muiden toimia omallaan? Mitä etua on kampittaa kaveria, kun päävastustaja pitäisi olla ihan muualla?
Ehkä toimintanne muualla on järkevämpää, mutta nettijulkisuudessanne on paljon parantamista, jos tämä kampanjointi täällä on parasta mihin PAT pystyy. - jiijäätee
Et ole vieläkään kenellekkään vastannut että miten PAT ajaa ateistien asioita. Miksi? Olet vetänyt aina herneen nenään kun tätä sinulta kysytään. Onko PAT lla jotain piiloteltavaa, mikä ei kestä päivänvaloa. Kertakaikkisen epäilyttävää toimintaa.
Tänne siirretty lisää PAT -keskustelua SDP-ketjusta.
Vahvasti epäilen, että S24:n nerokas viesten siirtosysteemi nikotteli, ja osa viestiketjusta ei ole päätynyt perille. Pahoittelen jos jonkun äärettömän tärkeä hengentuote katosi tahattomasti tässä operaatiossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100832
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361800- 76630
- 50615
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38599- 65595
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25540Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27532Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527
