Ilomantsissa asuva tuttavani soitti ja kertoi että rajan takana oleva hyökkäysvalmis prikaati on käynnistänyt harjoitukset. Jo toista päivää kuuluu kova räiske, tykistöäkin on mukana, helikopterit pörräävät rajan pinnassa. Jotkut ovat jo muuttaneet sukulaisten luo kauemmas rajasta.
Venäjä uhkaa Suomea
Onko tosi kyseessä?
34226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Olisiko siellä kenties Punapioneerian syyspäivät?
Ai hitto kun ei pääse paikan päälle seuraamaan. Pitää varmaan kysyä joltain venäläis upseerilta milloin siellä taas riehutaan, ja pääseekö katsomaan.
Kiire sitä on pois Turustakin. Vaika uskoa, että harjoittelevat vain.
Venäläisupseerin vastaus:
Meillä oli siellä juuri karhujahti. Peijaisiin tuli vahingossa tuplamäärä juomia joten metsästäjät pääsivät vähän riehaantumaan.
Venäjällä on satojatuhansia kilometrejä rajaa. Jokapuolella on lukemattomia vihaamielisiä kansoja jotka kadehtivat Venäjän suuruutta ja mahtavuutta. Siksi ne ovat aina Venäjän kimpussa vaatimassa "palautuksia".
Eikö olekin mielenkiintoista miksi nuo kaikki vaativat nimenomaan maidensa palautuksia?
Venäjän 'suuruutta' ja 'mahtavuutta' ei varmaan kadehdi kukaan... Mitenpä sellaista, jota ei ole olemassa, voisi edes kadehtiakaan.
Maantiede on erikseen, silloinkin vaaditaan korkeintaan Venäjän välivaltaisesti miehittämiä alueita takaisin ja sitä nyt ei kadehtimiseksi voi kutsua..
Tuo Venäjän virallinen näkemys muista kansoista eli että ovat vihollisia tai vihamielisiä, on juuri se vaara, johon Suomenkin tulee varautua.
Ei 'henkisesti terve' valtio noin ajattele naapureistaan, tässä suhteessa Venäjä poikkeaa sivistysvaltioista.
ei mene Tiltulle jakeluun, ei
Vai kadehtii! :-D :-D
Venäjällä ei ole mitään kadehtittavaa tavallisille kansalaisille. Ei mitään...
No onhan siellä suomalaisittain halpaa juustoa... Putin-juustoja.
Tuskin niistä silti kukaan kateellinen on...
Hyviä autoja valmistavat.
Mistäköhän johtuu että venäjällä on paljon ystävällismielisiä maita,joiden kanssa se yhteistyötä mm.kaupan alalla.Suomi ei tule jatkossa kuulumaan siihen porukkaan.Kiitos kokoomukselle!
Ei kokoomus sitä asiaa ratkaise. Me kuulumme EU:hun, joka on eräänlainen vastavoima Venäjälle!
Luettelepa itse ne Venäjän sille ystävällismieliset rajanaapurit? Taitaa riittää yhden käden sormet. Valko-Venäjä ja Azerbaidžan. Onko muita?
Mitkä naapurimaat ovat ystävällisiä venäjälle?
Ehkä Naton hämäystä?
Natoon vai ei? Ei tietoa?
"Suomi on julistautunut sotilaallisesti liittoutuneeksi sotilasliittoon kuulumattomaksi maaksi."
"Minä välttäisin nyt tätä sanataitelua tai termikinastelua tässä."
"Minusta selkeä tapa ajatella tätä asiaa on, että jos joku tulee kysymään tätä asiaa, niin häntä kiinnostaa, mitä me teemme mieluummin kuin miten me leimaamme tekemisemme"
"Jos näin kuvaa, ei se tarvitse mitään leimaa, onko tämä liittoutumattomuutta, sotilaallista liittoutumattomuutta vai sellaista liittoutumattomuutta, jota ei ihan täydellisenä enää olekaan."
Sanoiko Niinistö tämän?
Eihän naapurimaat voi olla ystävällisiä Venäjälle. Ystävälliset naapurimaat on miehitetty, ei niitä enää ole.
Venäjän ystävät ovat kaukana. Viholliset naapurissa.
Tosi on kyseessä. Vanhat kommunistit yrittävät vielä valloittaa maailman, ennen kuin heistä aika jättää. Jää pirullinen perintö nuoremmille sukupolville. Ei kaalikaan enää kasva.
Nyt tuli taas se lapsiasiamies. Vielä on 16.000 venäläislasta leireillä. Stubin hallitus joutuu vielä liriin niiden takia. Miten Suomi todistaa että sellaisia leirejä ei ole.
Uhkaako Pavael tällä kertaa voimatoimenpiteillä? Suomeenkin voisi lähettää niitä pieniä vihreitä miehiä, ei kai niillä enää ole hommia Kirimillä.
Krimin valtauksen. Sen venäläisväestö oli varmaan suuri uhka?
Naton laivasto jo piiritti venäläisten tukikohtaa. Punalaivasto upotti kaikki hetkessä, edes pelastusrengasta ei jäänyt pinnalle!
Punalaivastoa ei ole ollut olemassa yli 20 vuoteen!
EIkä mitään meritaisteluja ole käyty muualla kuin Tiltun pään sisällä!
Se tuntuu olleen liikaa heikolle koneistolle!
Näin venäjän tiedotusvälineet ovat kehuneet. Epäilin jo alunperin tietoa. Samoin venäläiset tuhosivat Ukrainan aroilla kokonaisen Naton panssariarmeijan. Eikö se ole satoja panssarivaunuja.
No, tuokaa valokuvat. Vaikka turhaahan se on. No, kuvatkaa videolle. Ei toimi.
Sekin on valetta! Jos Ukrainassa olisi lännen joukkoja niin lehdistö kertoisi asiasta. Ja vielä enemmän silloin,, jos satoja ps-vaunuja tuhoutuisi ja arvatenkin myös satoja länsisotilaita kaatuisi!
Joten valetta kaikki!
Sie suuri johtajamme kerro meille totuus kun sen osaat!
Mistä?
Ryssä valehtelee aina!
Pavel uhkailee Omonin väliintulolla jos venäläisten lapsosten kiusaaminen ei lopu.
Mis noin sanotaan? Ottaisin niit mielelläni kylään.
Minä olen puolestani metelöinyt takaisin. Joka ilta olen soittanut täysillä Säkkijärven polkkaa ämyrit itään päin.
Venäjän ulkoministerikin uhkaili vuosi pari sitten lapsikiistojen aikana.