Toin juuri auton Saksasta Hampurin alueelta. Rekisteröin auton itse (ensikertalaisena). Kilvet saatiin mutta muutama asia jäi kaivelemaan, mikä mikäkin asia/maksu oikein oli.
Rekisteröinti meni näin:
- ensin vakuutus, Allianzesta n. 85€(puneiset), olisiko saanut halvemmalla kilpiliikkeistä tai jostakin muualta?
- tämän jälkeen siirryttiin seuraavaan toimistoon jossa tivattiin jotakin IBAN tunnusta tai vastaavaa. Menin takaisin Allianzeen ja sain sieltä heidän kopionsa IBAN numerosta ja samalla maksoin n. 40 € jotakin maksua. Mikä on tämä mystinen IBAN tunnus?
IBAN tunnus/numero?
5
273
Vastaukset
- 12+18
IBAN on pankkitilin numero.
- on informoitu kauan
SEPA- tilinumero. Tulee pakolliseksi maksusuorituksissa 1.8.14 alkaen EU-maissa. Tähän päivämään mennessä käy vielä vanhanaikainen tilinumero.
Punaisten kilpien hinta on edullinen, normaalisti maksavat auton käyttöveroineen n. 160 € 15 päivää. Iban-numero tarvittiin käyttöveron maksua varten veroviranomaisille.- reikuu
Tiesin että IBAN on pankkitilin numero. Mutta kun kauppasin omaani niin eipä kelvannut. Olisiko suomalainen tilinumero jotenkin käynytkin siellä, jos olisi skannannut Nordean tilinumerokortin?
- punapäiset
reikuu kirjoitti:
Tiesin että IBAN on pankkitilin numero. Mutta kun kauppasin omaani niin eipä kelvannut. Olisiko suomalainen tilinumero jotenkin käynytkin siellä, jos olisi skannannut Nordean tilinumerokortin?
Jos oli kysymys vientikilpiin liittyvästä auton käyttöverosta, min. 30 päivää, vaativat rekisteritoimiston viranomaiset saksalaisen tilinumeron/pankkikortin esityksen, veron pidätys vahvistetaan valtakirjalla. Auton omistaja saa parin kuukauden jälkeen kirjeen verotoimistosta = Bescheid = vahvistus veron maksusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912531- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841423EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105804Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36800- 54783
- 30716