export-hinta?

Saksassa ilmoitetaan autoille myös export-hinta. Onko se vientihinta EU:n ulkopuolelle, vai sovelletaanko sitä myös muissa tapauksissa. Jos auton ostaa henkilö, jolla on LY-tunnus, saako auton silloin export-hinnalla? Miten sakemanni tarkistaa LY-tunnuksen oikeellisuuden?
82458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

täälläkin useimmin esitetyistä kysymyksistä ja niinollen vastaus löytyy helposti ainakin kymmeniä kertoja kun vaivautuu hieman lukemaan.
Jotkut ovat tottuneet vain kysymään...

Äänestä
  • ... ja jotkut ovat tottuneet vain viisastelemaan täällä.

    Äänestä

Export hinta on ilman Saksan 16%:n alvia. Usein ilmoitetaan myös MwSt ausweisbar. Mikäli onnistuu - esim. alv-velvollinen autokauppias - ostamaan sillä hinnalla, on maksettava kauppahinnasta Suomen 22%:n alvi ellei auto sitten tule verolliseen liiketoimintaan taxi, kouluauto tms.)jolloin Suomen alvi maksetaan vasta autoa myytäessä. Tavallinen autonostaja ja kauppiaskin voi huoletta unohtaa alvittomat hinnat.

Äänestä

Sakemanni ei tarkasta LY-tunnuksen oikeellisuutta, kauppias tekee kaupat, jonka jälkeen laittaa paperitsekä ostajasta että autosta Saksan veroviranomaisille joka puolestaan lähettääne Suomeen. Suomen viranomaiset tarkastavat kyllä LY-tunnuksen ja myös täyttyvätkö ALVittoman autokaupan ehdot. Käytännössä ei onnistu huijaaminen, tuolla sektorilla viranomaisyhteistyö pelaa.

Äänestä

Mika on LY-tunnus ? Mista niita viela saa ???

Äänestä

Sitä vaan, että auto jota tarjotaan vain export, eli ulkomaille vietäväksi on varmuudella romu.

Äänestä
  • Voi ihan hyvin olla että varovainen myyjä haluaa yksinkertaisesti pelata ns. varman päälle ja päästä eroon takuuvelvoitteista. VARMUUDELLA ei ole sen kummemmasta kysymys!

    Äänestä

Export autosta ei ole vielä maksettu tullia eu-alueelle .
Tulli n. 10-22% + tarvittaessa alv (Jos ei ole y-tunnusta )
Mwst tarkoittaa että hintaan lisätään alv ( jos ei Y-tunn. )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juuso kirjoitti:

Saksassa ilmoitetaan autoille myös export-hinta. Onko se vientihinta EU:n ulkopuolelle, vai sovelletaanko sitä myös muissa tapauksissa. Jos auton ostaa henkilö, jolla on LY-tunnus, saako auton silloin export-hinnalla? Miten sakemanni tarkistaa LY-tunnuksen oikeellisuuden?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu