Uutiset toistavat jo tutuksi tullutta propagandaa:
1) tilastokeskuksen mukaan työllisten määrä on kasvanut ja työttömyys laskenut, ollen nyt noin 7%
2) samaiset uutiset kertovat pelkästään TEOLLISUUDEN irtisanoneen parin viime vuoden aikana 40 000 työpaikkaa! Mukana ei tarkoituksellisesti ole kuntien ja valtion irtisanomiset, noin 30 000 !!!
ONKO JO EDELLISISSÄ LUVUISSA MIELESTÄSI JOTAIN RISTIRIITAA? Ei tässä vielä kaikki:
3) Työministeriö pitää myös kirjaa työttömien määrästä. Työministeriön mukaan joutilaita olisi luokkaa 300 000.
4) mutta, eräät muut (nimim. Sivustaseuraaja, Joku muu ja Haans) ovat sitä mieltä, että joutilaita TYÖIKÄISIÄ ja -KUNTOISIA olisi peräti 600 000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ketä siis uskoa ja kuka kusettaa ja missä tarkoituksessa ?
40 000 irtisanottu. Työttö-
5
1027
Vastaukset
- ja vakuutukset
Miten tämä liittyy aiheeseen?
- veroja, ja työttömyyden
kasvu lisää tavisten maksamien veroja, ei silloin ole kovin paljon varaa erehtyä omasta maksukyvystään ja todennäköisyydestä saada lopputili.
Hesarissa oli oiva esimerkki:
Kaveri vantaalta pudotti kiven uuden 28 000 eur maksavan autonsa katolle!!!!!!!! Miksi
Siksi, että oli ajautunut rahavaikeuksiin ja yritti vakuutuspetoksella saada tuota 28 000 euroa takaisin.
Eihän tervejärkinen työssäkäyvä tai muuten vain taloudellisesti toimeentuleva eo. lähde edes ajattee, vai mitä !
- laskeskelija
Samaan aikaan yrittäjien, osa-aikaisten ja määräaikaisten työsuhteiden osuus on voimakkaasti kasvanut.
Työttömät vähenevät tilastoista kun heitä juoksutetaan kaiken maailman työllistymiskursseilla tai tukirahoin kustannetuissa määräaikaisissa työsuhteissa joilla ei saada mitään muuta aikaan kuin valtion rahoja hukattua huijareiden taskuun. (Eilinen MOT)
Suuri osa työttömäksi jääneistä on myös lopettanut työnhaun ja näin kadonnut tilastoista.
Uusista yrittäjistä taas suuri osa on irtisanottuja siivoajia yms. jotka nyt jatkavat samoja hommia "yksityisyrittäjänä". Yritys on näin siirtänyt liiketoiminnan riskit ja työllistämiskustannukset työntekijöilleen.- siis muistaa, että
ei ylikuumene myöskään tästä jallituksesta:
"Suomalainen ansiotaso on keskimäärin 2400 eur/kk"
Eräiden on vaikea ymmärtää em. rinnastusta. Väännän asian vielä kerran RAUTALANGASTA.
Mistä siis kesiktulojen 2400 eur/kk ja alkoholin (100%sen) kulutuksen 13 litraa pär suomalainen rinnastuksessa kysymys:
-- 13 litraa keskittyy suurkuluttajille (EI spurguille, koska heille ei ole rahaa juoda huippukallista viinaa), vaan työikäisille ja työssä (ajoittain) käyville. Lapset ja nuoret (1kk- 12 vuotta) eivät juo lainkaan samoin kuin vanhukset sekä 12-16vuotiaat enemmiltään ei lainkaan.
-- entä 2400 euroa/kk keskiansio. Voisiko sekin muodostua pelkästään SUURKULUTTAJISTA. Osin kyllä, sillä nallen 170 miljoonan mk:n vuositulot eittämättä nostavat tasoa hulppeasti. Mutta suurin syy on tässä:
Kuukausiansio lasketaan vain SÄÄNNÖLLISTÄ KOKOPÄIVÄTYÖTÄ TEKEVIEN JOUKOSSA.
Em. Joukkoon eivät TYÖIKÄISISTÄ JA -KUNTOSISTA ja TYÖHALUISISTA kuulu:
--- eri tavoin työttömät n. 600 000
--- PÄTKÄTYÖLÄISET n. 300 000 (osa-aik.)
--- opiskelijat ja "kotirouvat" n. 100 000
Oleellista on siis havaita, että kokonaistyövoimasta PUOLET 'lempataan' keskiansiolaskelman ulkopuolelle, ja näin siis saadaan suomalainen ansiotaso näyttämään paremmalta kuin mitä se todellisuudessa lähimainkaan on. Siksi palkat (kuten alkoholin kulutuskin) keskittyvät vain suurkuluttajille, ei lapsille ja vanhuksille ja kasvaville "joutilaiden" joukoille.
Näin ELIITTI puolustelee propagandisin keinoin toteuttamiaan omia palkkojen KAKSINKERTAISTUKSIA teknohuumassa ja joiden korotusten seurauksina juoksupoikia lähtee jälleen kortistoon. Rahat kun eivät yksinkertaisesti riitä, 2400 eur/kk palkan maksuun, ei lähestulkoonkaan!
Jä nämä irtisanomisseikat, MOT ja tulevaisuuden epävarmuusskenaariot kannattaa otta huomioon, ennen kuin lähtee VAPAAEHTOISESTI hulppeita LISÄVEROJA autoilun muodossa maksamaan.
- vaalit
vaalit - kuka niissa kusettaa? ehdokas kusettaa aanestajaa, ja aanestaja kusettaa itseaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393850Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa61616Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23741