Saksasta tuoduille käytetyille

42131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tulostaa tullille oma kappale, etteivät määritä tuontiauton arvoa vahingossa suomiauton mukaan.

Äänestä

Eikös tuo lehti ole Laakkosen suvun omistama, uskomatonta soopaa mitä tuossa aviisiissa kirjoitetaan, esim tuo saksan kulutusvero on täyttä sontaa, sellaista ei ole olemassa.

Siellä on VAIN vuosittain maksettava n,s
KFZ-steuer ( ajoneuvovero) jonka suuruus riippuu moottorin koosta, saasteluokasta, ja auton iästä,
esim vm 90 mersusta se on n, 170-180 euroa / vuosi..kilometrit siihen eivät vaikuta mitenkään, joten noilta mittarinruuvausjutuilta putoaa pohja pois jo tällä, ja toisekseen petosmielessä tehdystä mittarinrúuvauksesta maksimirangaistus Saksassa on 5 v vankeutta, joten ei se taida ihan luvallista olla, kuten tuossa jutussa väitetään...Suomessahan vastaavan teon maksimirangaistus on 2 vuotta....

Äänestä
  • Ei olekaan pelkkä mittarinruuvaus sinänsä rangaistavaa, vaan petos.

    Äänestä

Olipa aika paksua tekstiä! Aika jännä, että en itse Saksassa asuvana ja laajan saksalaisen tuttavapiirin omaavana ole koskaan kuullut tällaisesta kansanhuvista kuin mittarin ruuvaaminen. Kyllä kolariautoja varmaan korjataan ja myydään, kuten Suomessakin. Jobbarilta ostaessa riski kasvaa, kuten Suomessakin. Tuo veropuhe taas on suoranainen valhe, niinkuin myös nuo puheet Ruotsista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autoille rinnakkaismarkkinat. kirjoitti:

http://www.karjalainen.fi/cgi-bin/vk?Newsp=karj&Depa=talous&Date=030605&Model=juttusivu.html&Story=788634.txt&StDate=030605&StTime=00:00:00

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu