Paastoa ja rukousta Suomen puolesta

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyn vaan

      Heh, eipä ole ihan vielä saavuttanut normaalien ihmisten tietoisuuttaa tällainen "merkkipäivä". Pitäisiköhän vielä perustaa Jalovaaran kunniaksi joku oma päivä? Tällöin ehkä ihmiset muistaisivat, että kaikki uskonnon verukkeella rahaa keräävät ovat pelkkiä huijareita?

    • Kaikessa tulisi etsiä Jumalan tahtoa. Jos minä nyt päätän vaan alkaa paastota jonain tiettynä päivänä, niin sillä ei ole mitään merkitystä, ei mulle, eikä Jumalalle.

      Jumala puhuu paastosta puhuessaankin Jumalan tahdon tekemisestä. Eli lähtökohta on aina Jumalassa, ei meissä. "Etsikään ensin Jumalan valtakuntaa", niin kaikki muu tulee siinä ohessa, niin Sana opettaa.

      Jumala ei mielisty "meidän paastoomme". Minkälaiseen paastoon sitten Jumala mielistyy? Sellaiseen joka tulee Häneltä. Se ei oo mikään julkinen paasto, vaan kukaan ei välttämättä tiedä, että paastoat. Ei muut kuin sinä ja Jumala. Matt. 6:16-18

      Uskonnollisuus kääntää kaiken aina päälaelleen. Se tahtoo, että ihmiset näkisivät heidän paastoavan (Matt. 6:16)

      Minkälainen on sitten se paasto, johon Jumala mielistyy? Tässä yksi Raamatun esimerkki. Jesaja 58

      • Sinullekkin on jari Pekka tullut Herra Jeesus Kristus Jumalan Poika kompastuskiveksi ja loukkauskallioksi.PS. Isä Jumala ei sinulle mitään anna. Eikä muillekaan!


      • Mordokai...

        Onko Raamatussa yhteisiä rukouksia ja paastoja? Ja jos on niin esitetäänkö ne siellä kielteisessä mielessä?


    • Kohta alkaa TV7:n rukousohjelma. Rukoilemaan kannattaa tulla mukaan - paastosi sitten tai ei.

      http://www.tv7.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      183
      1969
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      711
    Aihe