Jumala on suuri

Uskon

Ilmeisesti jokin ateistien, saatananpalvojien, muiden kristinuskonvihaajien salaseura on aloittanut taistelun kristittyjä vastaan.

Omiin kokemuksiini viitaten voin kertoa, että Jumala on todellinen ja auttaa. On sitten makuasia millä nimellä tuota "Suurta Voimaa" kutsumme. Mutta varmaa on: Jotakin ihmistä paljon suurempaa ja mahtavampaa on olemassa. Sellaista, jota meidän ymmärryksemme ei välttämättä edes käsitä.

Minulle tuon suuren voiman nimi on Jumala.
Suosittelen lämpimästi toisillekin. Kannattaa rukoilla.

9

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunnet siis, että jokin suurempi pitää sinusta huolen? Mistä päättelet, että rukouksesi kuullaan? "Minulle opetettiin...." Niin, mutta tiedätkö? Osaat, mutta tiedätkö? Jos pyydän imurilta voimia jaksaa, ja uskon, että se voi sitä antaa, todennäköisesti saan.
      "Olen saanut merkin...." Niin, ja mun imuri hajos. Pitäskö uhrata koira? Merkkien näkemisen voi perustella psykologialla, tarkemmin sanottuna valikoivalla havaitsemisella. Me havaitsemme niin, kuin olemme asennoituneet havaitsemaan.
      Jos esimerkiksi alat toivoa ->rukoilla merkkiä jumalan olemassaolosta, pian tulkitset linnun putoamisen taivaalta merkiksi.
      Syy ei ole sinun, vaan kasvatuksesi. Mutta sinä voit vapautua taikauskosta. Terveellä järjellä se onnistuu.

      • *Valistunut*

        Sinänsä mielenkiintoinen näkökulma, kun jopa tunnettu skeptikko Martin Gardner myönsi, että rukouksessa saattaa olla tehoa.


    • voittajan

      >>on aloittanut taistelun kristittyjä vastaan.

      • lammas

        Hienoa saada tukea uskonveljeltä :)!

        Vaikka sitten pilkan keskellä, sillä mitä on pilkka sen suhteen, jollaisen ilon Hän on luvannut jo ensinäkemisen yhteydessä. siinä on asennetta.


    • lammas

      On hienoa nähdä, että on ihmisiä, jotka uskovat Jumalaan.

      Ne jotka pilkkaavat taikka yrittävät todistaa, psykologialla, uskomisen aivojen tuottamaksi harhaksi ovat aina lopulta väärässä (osittain voivat olla ehkä oikeassakin, sillä aivoista on löydetty muistaakseni elin, jonka tehtävänä olisi uskoa johonkin itseään suurempaan -sen takia varmasti on niin paljon uskontoja. Mutta se ei vähennä, vaan lisää uskoani Jumalaan, sillä uskon, että hän on senkin osan luonut). Ja se seikka mikä mua ottaa päähän heidän yrityksissään on se, eteivät he arvosta aidon sydämen uskon hyvyyttä; no ihminen ei ole koskaan täydellinen, mutta on se silti aivan päinvastainen aidossa uskossa kuin ihmishirviö, joka pahaa tahtoo. Ja heitä ei voi muu enää pelastaa, kuin ihme. Se on nähty, että vaikka asian selittää niin hyvin kuin osaa, silti he kävelevät silmät sidottuina. Maailma voisi jo nyt olla paljon parempi, jos nämä ylpeät ymmärtäisivät nöyrtyä, mutta kun on päättänyt kerran pitää päänsä, niin sitten asia on niin. Itse viittaan jo kintaalla heidän kirjotuksiinsa, mutta on sääli, jos joku heidän kirjotuksiensa perusteella alkaa epäilemään omaa uskoaan.

      Uskossa ei siis ole mitään vikaa. Tosin ainoa oikea tapa käsittääkseni, on nähdä Jumalan jaloin teko ihmisiä kohtaan, kun antoi meille Kristuksen. Ja sen yritän aina pitää mielessä, että hän on Tie, Totuus ja Elämä. Myöskin sen muistan, että hän varoitti siitä, että jos joku minut kieltää ihmisten keskuudessa, sen minäkin kiellän Isäni edessä; mutta jos joku minut tunnustaa; hänestä minäkin Isälleni kerron. Häneen minä turvaan, koska hän jo kerran voitti saatanan, ja hän on hyvä. Ja häneen voi luottaa, ainakin jos nämä sanat mitään merkitsevät (en muista tarkasti, Uudesta Testamentista kuitenkin):

      Vaikka tähdet katoaisivat, ja kuu häviäisi, ei kuitenkaan Minun rakkauteni sinuun häviä. (ihmiseen, joka tunnustaa Jeesuksen Herrakseen, ja myös nöyrästi pyytää syntejään anteeksi häneltä).

      Minäkin suosittelen :)

      (Näistä asioista ei voi liikaa puhua, kunhan pysytään totuudessa. Ja totuus on hyvin yksinkertainen mielestäni -kaikkeen ylimääräiseen on syytä varautua epäillen, sillä onhan sanottu, että antikristus osaa tekeytyä niin ovelasti Jumalan puolesta puhujaksi, että lähes kaikki kristityt sitä sanaa uskoisivat. Joku on väittänyt, että se on valmiimpi porukkansa kanssa, kun yksi enkeleistä hänet vapauttaa vähäksi aikaa, kuin on suurin osa kristityistä. En yhtään ihmettelisi jos se osaisi Raamatun sanasta sanaan ympäri ja väärinpäinkin unissaan, jos sellainen ikinä nukkuu. Ja se käyttää sitä myös hyväkseen).

      • luuhamara

        "Ja heitä ei voi muu enää pelastaa, kuin ihme. Se on nähty, että vaikka asian selittää niin hyvin kuin osaa, silti he kävelevät silmät sidottuina. Maailma voisi jo nyt olla paljon parempi, jos nämä ylpeät ymmärtäisivät nöyrtyä, mutta kun on päättänyt kerran pitää päänsä, niin sitten asia on niin."

        Näetkö jollain tavalla erilaisena ne ihmiset jotka eivät usko Jumalaan? Miksi näin? Se mikä meissä erottaa on, se että uskon meidän olevan hyvin samanlaisia, kun taas sinulla tuntuu olevan kuva ateistista joka on paha, ylpeä ja kykenemätön ajattelemaan sydämellään. Tuo on se asia joka loukkaa syvästi ja siksi en myöskään halua olla kaltaisenne. En halua nähdä ihmisiä eriarvoisina tai omissa lokeroissaan. Todella huono ja väärä tapa ajatella. Pidä mielikuva pahasta ateistista jos se sinua helpottaa tai tekee sinusta astetta paremman. Älä kuitenkaan lausu niitä julki, joku saattaa loukkaantua..


      • Kari

        No mene hoitoon ja nopeasti!!Tarvitset ulkopuolista apua!!Ymmärrän kyllä jos lapset
        uskovat joulupukkiin,mutta että aikuisetkin niin
        huh huh.


    • uneksija

      "Ilmeisesti jokin ateistien, saatananpalvojien, muiden kristinuskonvihaajien..."
      Korjaus: ateisti ei suinkaan tarkoita kristinuskonvihaajaa. Ateisti on yksinkertaiseksi henkilö, joka ei omaa uskoa johonkin yliluonnolliseen jumalaan.

    • Kari

      Painu esim.Afrikkaan tai muihin köyhiin maihin
      niin näet miten joku helvetin jeesus/jumala
      auttaa!!!He ovat jo nyt maanpäällisessä helvetissä ja täällä joku kehtaa edes puhua
      mokomasta joulupukista!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Eli unohda rukoukset,koska elämä on ainutkertainen ja nauti elämästäsi täysillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      158
      7005
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3905
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      317
      3307
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      70
      2870
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      8
      2327
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1893
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      49
      1798
    8. 15
      1706
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1664
    10. Kuka kävi Vaattunkikönkäällä ampumassa ilmakiväärillä matkailuautosta ikkunoita rikki?

      25 päivänä tätä kuuta jouluyönä 3-4 aikoihin
      Rovaniemi
      72
      1490
    Aihe