Vallan kolmijako-oppi tarkoittaa Montesquieun mukaan, että vallan väärinkäytön estämiseksi lainsäädäntövalta, tuomiovalta ja toimeenpanovalta on erotettava.
Venäjällä on tehty uusi vallan kolmijako aitoon venäläiseen malliin: Putin, Putin, Putin.
Mitä tekemistä Venäjällä on esimerkiksi pääministeri Medvedevillä, jolla ei ole valtuuksia tehdä yhtäkään merkittävää päätöstä? Amerikkalaiset ja eurooppalaiset lähes kuoliaaksi pelottanut Venäjän ydinaselaukaisinkin on Putinin näpeissä.
Duuman tehtävänä on toimia leimasimena Putinin päätöksille ja hyvin sieltä on leimoja sadellutin viime aikoina.
Kun Putin oli päättänyt, että valtaamme Krimin, niin se vallattiin. Jos Putin päättää, että otamme haltuumme Itä-Ukrainan, niin se otetaan, vaikka EU:n mahtimiehiä esittävät marionetit tekisivät mitä vastatoimia tahansa. Näin se vaan menee, ihan kuin Stömsössä konsanaan.
Mikä on Suomen kohtalo Venäjän vallan kolmijako-opissa? Sen tietää vain yksi mies maailmassa, Putin.
Vallan kolmijako: Putin, Putin, Putin
1
118
Vastaukset
- Poroshenkon toimisto
Medvedevin ja Putini rooleja ei tulisi nähdä erillisinä, kuten aloittaja esittää. Sama rakenne on myös kaikissa länsimaissa. Maata johtaa joko presidentti tai pääministeri. Myös suomen ensisijainen johtaja on perinteisesti ollut presidentti, EUn toimintamallien myötä pääministerin rooli on vahvempi ja presidentin on heikentynyt.
Eli kolmijako myös itäisessä naapurissamme on Putin, Duuma ja oikeusistuimet.
Aivan kuten meilläkin. Putinin asemaa helpottaa suuri kannatus duumassa, mutta koska Venäjä on monipuolue mallinen demokratia, teoriassa presidentin kannatus voisi olla heikko.
Esimerkin vuoksi USAn kaksipuoluemalli on demokratian harhakuva, koska siellä jommallakummalla puolueella on aina enemmistö. Eli vaaleissa luovutetaan diktatuuri neljäksi vuodeksi. Tokihan oikeusistuinten riippumattomuus USAssakin pitää sen kolmannen jalan aina maassa.
Esimerkin vuoksi ehdottaisin tutustumaan Ukrainan järjestelmään, jossa presidentti poroshenkon oikeudet ulottuvat tuomioistuimiin. Ukrainalla on hyvin pitkä tie muotoutua demokratiaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu635608Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204237Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172916- 1552193
- 171926
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1281760- 951377
- 681154
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171136Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o77988