Olen 57 v. mies ja insinööri. En osaa AutoCadia. Olenko auttamattomsti työelämän ulkopuolella tästä syystä? Missä voisin helpoiten/edullisimmin hankkia tuon taidon? Kauanko siihen menee? Asun Kymenlaaksossa.
CAD
11
505
Vastaukset
- sdf
Kursseja järjestetään, voisi kuvitella. AutoCadin perustoimintojen käyttö ja esim. kuvien katselu sillä yms. on helposti itsekin opittavissa, suunnittelijana tms. tarvitsee varmaan valtaosin laajempaa osaamista.
- näin99
näin on
- gyibvvc
Valtaosa ohjelmistoista on itse opiskeltavissa nettimateriaaleja hyväksi käyttäen. Insinööri joka ei tähän kykene vaan pitää kalliille kursseille osallistua ei kyllä ole mikään oikea insinööri. Poikkeuksena jotkut erikoisnichen ohjelmistot, joiden käyttöliittymä on tarkoituksella tehty niin monimutkaisesti käytettäväksi, ettei ohjelmaa pysty käyttämään ilman tuhansien eurojen koulutusta (softantekijän bisnesmalli).
- futurecad
Kiva provo.
Kirjoittelemalla tuollaisia aloituksia sinun täytyy olla jo nyt työelämän ulkopuolella.- Nepotisti
Taitaa olla futurecad työelämän ulkopuolella.
- Hmmmmm
Olet.
- 0088
Et välttämättä ole. Jos on ammattitaitoa voit toimia asiantuntijana, tai projektipäällikkönä ja skissailla paperille esim. piirtäjille suunnitteltavat asiat.
- Hopealuoti_tarvitaan
Olen 59 v ja itsekin insinööri (DI) . Viimeksi cad työkaluja käytin työssäni 2001-2003. Hyvin osasin ja eri järjestelmiä. Sen jälkeen työt muuttui toisentyyppisiksi tekniikan alan asiantuntijatehtäviksi ja CAD touhut oli jätettävä kokonansa. Vähän aikaa sitten jäin työttömäksi ja nyt olisi tarvetta CAD osaamiselle jotta työllistyisin. Mutta, mutta... CAD taidot ovat täysin unohtuneet. Uudelleen opettelu ei ehkä ole enää järin mielekästä vaikka halua olisi. Joutuisin aloittamaan täysin pohjalta kiviltä asti. Lisäksi on niin, että TE puulaakin järjestämillä kursseilla on tarjolla on vain Autodesk Inventor ym. pilipalikursseja, joita oikeissa insinööritöissä juurikaan käytetä. Tämän ikäistä kaveria ei helposti oteta enää harjoittelemaan konsulttitoimistoon ja kasvamaan tulevaisuuden tekijäksi. Täytyisi pystyä heti tuottaamaan laskutettavaa tulosta nupista kääntämällä.Täytyy myöntää. Ensimmäistä kertaa ihan pihalla. Hopealuotia ei taida löytyä tähän hätään.
- xcad
Hei. Avoimen Amk.n peruskurssit ja jatkokurssit joita voi käydä iltaisin on juurisopiva ja halpa keino opiskella autocadiä. Ei ole tarjontaa kumminkaan jokaisessa amk.ssa.
- huysjfvc
Opettele solidworks, monipuolisempi ja käytetympi tänäpäivänä kuin pahasti ikääntynyt Autocrap.
- CAD_jo_vuodesta_1991
Aloittaja ei tuonut työnsä alaa esille. Omasta puolestani voin kertoa rakennusalan käytännöistä. Kursseilla kannattaa aina käydä. Varsinkin aluksi. Pian huomaa että ne ovat vanhan toistoa tai opettajat saattavat osaamisen tasolla olla jopa jäljessä kurssilaisten tasosta. Näin on käynyt ainakin minulle.
Oikeasti CAD avusteisen suunnittelun hyvään hallintaan menee vähintään 5-7 vuotta ja vain sitä käyttämällä. Tuo hyvä hallinta tarkoittaa sitä että CAD-sovelluksen ominaisuuksista hallittaisiin enemmän kuin ne 10-15% joihin päädytään olemattomalla kouluttamisella jota työnantajat suostuvat tarjoamaan työntekijöilleen. Vaatii itseltä kiinnostusta ja paneutumista omaehtoiseen oppimiseen saavuttaakseen paremman tason. Varsinkin AutoCad on niin laaja ja monipuolisia mahdollisuuksia tarjoava ohjelmisto. Kun hallitsee siitä enemmän kuin tuon 10-15%, esimerkiksi vaikkapa 30-50% tason. Jos 10-15% tasolla päästään 20-40% tuottavuuteen, voidaan 30-50% taitotasolla päästä jopa 50-70% tuottavuuteen. Siitä suunta on vain ylöspäin vaikka tuskin aivan 100% päästäänkään. Siis työntekijä voisi olla moninkertaisesti tuottavampi jos vähänkään viitsisi paneutua. Aina kun tulee uusi ongelma eteen on mietittävä miten sen voisi ratkaista tai tehdä paremmin. Kaikkein kekseliäin on "laiska insinööri". Se kun miettii aina miten jonkun homman voi tehdä helpommin, nopeammin ja fiksummin. Se vaatii opiskelua ja kokeilua omallakin ajalla.
Mutta mikä on käytäntö. Olemattomilla taidoilla tehdään päällisin puolin ihan kelvollisen näköistä jälkeä. Mutta mitä on sisältö. En ole koko 25 vuoden AutoCad-historiani aikana saanut eteeni juuri sellaista jonkun toisen tekemää tuotosta, jota voisi sanoa sen olevan selkeä, hyvin toteutettu, standardien mukainen jne. Jopa omat vuosien takaiset tuotokseni ovat aiheuttaneet itsessäni nolouden sekaisia tunteita. AutoCadin tehokkuus perustuu siihen että kaikki ainakin samalla työpaikalla noudattavat yhteisesti sovittuja sääntöjä. Sovelluksen antamia suunnittelutyötä helpottavia ominaisuuksia pitää käyttää hyväksi. Todellinen hyöty AutoCadistä tulee varsinkin kun samoja suunnitelmia muokataan uusien suunnitelmien pohjaksi jatkosuunnitteluun. On käsittämätöntä että monessa maineikkaassakin konsulttitoimistossa annetaan käyttää AutoCadiä pelkkään piirtämiseen, jossa piirustuslaudan paperi on korvattu tietokoneen ruudulla. Sen sijaan pitäisi tehdä SUUNNITELMIA digitaaliseen muotoon!
Sain kyllästymiseen saakka taistella tuulimyllyjä vastaan työpaikoillani. Aina löytyi luutuneisiin käsityksiinsä kangistuneita vastaväittäjiä . Eivätkä esimiesasemassa olevat ihmiset olleet kiinnostuneita tuottavuuden kehittämisestä. Onneksi on kuitenkin yksi sovellusohjelmisto jossa suunnittelun standardointi jokaista yksityiskohtaa myöten on otettu hallintaan. Ohjelma on nimeltään TEKLA. Se on tulevaisuuden suunnitteluväline. Siinä rakennuskohde mallinnetaan 3-ulotteisesti jokaista yksityiskohtaa myöten useamman suunnittelijan toimesta samanaikaisesti. Eikä pienintäkään poikkeamaa standardoinnista sallita. Koska olin työurani viimeisillä metreillä en enää ehtinyt ko ohjelmistoon perehtyä kunnolla vaikka sillä jo töitä teinkin. TEKLA on tulevaisuutta. Siihen kannattaa panostaa. Valitettavasti omaan käyttöön hankittu AutoCad on liian kallis TEKLA:sta puhumattakaan. Onneksi markkinoilla on kyllä melko edullisia AutoCadiä matkivia klooneja. Esim BricsCad, ProgeCad jne. Ei nekään ihan halpoja ole.
Rakennusinsinööri evp, 66 v
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi614230Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1521794Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141503Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351248Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1671046- 56904
- 76895
Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.162809- 39781