Aloitin noin viikko sitten Dalacin-antibioottivoiteen käytön (emätintulehdukseen) ja lähes välittömästi alkoi hirveät päänsäryt jotka ovat olleet jokapäiväinen riesa. Päätä särkee ihan kummallisesti, välillä vihloo yhteen kohtaan niinkuin sukkapuikkoa tungettaisiin päähän, välillä jomottaa ohimoita ja tuntuu että päänahkakin on arka. Lisäksi on ollut pahoinvointia ja väsymystä. Onko kellään muulla ollut vastaavanlaisia oireita Dalacinista tai vastaavista antibiooteista, tai ylipäätään lääkkeistä? Onneksi kuuri loppui juuri, jos oireet eivä helpota niin kai se on mentävä lääkäriin
Dalacin ja tajuton päänsärky?
Milla.M
2663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
itse olin allerkinen yhdelle lääkkeelle ja oireilin hyvin voimakkaalla päänsäryllä.kyllä mene lääkäriin jos ei ole jo helpottanut.
Soitin tänään lääkärille(äitipolille josta lääkekin määrättiin), ja hän sanoi ettei kyseinen lääke paikallisesti käytettynä aiheuta päänsärkyä.
Kummallista mutta lääkeoppaan mukaan yksi sivuvaikutuksista on juuri päänsärky...käski vaan ottaa yhteyttä omaan lääkäriin ajan varaamiseksi, koska epäilee minulla olevan migreenioireita.
Noh, tänään on toinen päivä ilman lääkettä ja tuntuisi ettei päätäkään ole särkenyt IHAN niin kovaa kuin aikaisemmin...saas nähdä.