Aloitin noin viikko sitten Dalacin-antibioottivoiteen käytön (emätintulehdukseen) ja lähes välittömästi alkoi hirveät päänsäryt jotka ovat olleet jokapäiväinen riesa. Päätä särkee ihan kummallisesti, välillä vihloo yhteen kohtaan niinkuin sukkapuikkoa tungettaisiin päähän, välillä jomottaa ohimoita ja tuntuu että päänahkakin on arka. Lisäksi on ollut pahoinvointia ja väsymystä.
Onko kellään muulla ollut vastaavanlaisia oireita Dalacinista tai vastaavista antibiooteista, tai ylipäätään lääkkeistä? Onneksi kuuri loppui juuri, jos oireet eivä helpota niin kai se on mentävä lääkäriin
Onko kellään muulla ollut vastaavanlaisia oireita Dalacinista tai vastaavista antibiooteista, tai ylipäätään lääkkeistä? Onneksi kuuri loppui juuri, jos oireet eivä helpota niin kai se on mentävä lääkäriin
Vastaukset 1
Vanhimmat
Yliherkkyyttähän on monenlaista. Itse en yleensä reagoi lääkkeisiin, sen vähän mitä niitä nyt olen joutunut käyttämään, mutta tiedän ihmisiä, jotka ovat hyvinkin herkkiä reagoimaan esim. ihollaan kaikenlaisiin lääkeaineisiin.
Sivuoireista ja haittavaikutuksista kantsii aina informoida reseptin kirjoittanutta lekuriakin. Yleensä sivuoireista varotellaan jo lääkkeen käyttöohjeessakin, mutta yksilöitähän tässä ollaan, joten oireet eivät aina ole samat kaikille.
Seuraa tilannetta kuurin loputtua ja toivotaan, että päänsärky loppuu siihen kun lääkeaine poistuu elimistöstäsi.