JOS SIEMEN on äsken

kylvetty syntyykö siitä heti kasvi? Tätä asiaa kyllä kaikkien nyt pitää pohtia. Pohtiminen oikeista asioista on terveellistä.
Äsken joku kirjoitti, että onko Raamattu Pyhän Hengen inspiroima, kun ei Jeesuksen ikääkään ole tiedetty, tai ei ole tarkasti ainakaan ilmoitettu. Tuo ihminen epäilee onko koko Raamattuakaan antanut Jumala, kun tuollainenkin asia on jäänyt epäselväksi.
Minä senkin sijaan mietin onko tuohon ihmiseen kukaan saanut kylvettyä sitä siementä josta ymmärrys kasvaa ja josta saa alkunsa usko. Jos onkin kylvetty, niin onko siementä kasteltu? Jos onkin kasteltu, niin onko maa niin köyhtynyttä, että siemen ei pääse edes kasvun alkuun? Tai jos on päässyt kasvun alkuun, onko elatuksen murhe tuon sanansiemenen tuhonnut, tai joku muu?

Kyllä se ehdottomasti niin on, että ensin pitää siemenen, sen sanansiemenen juurtua ja sitten kasvattaa varsi ja hedelmä jotta voi hyväksyä sen, että ihmiselle ei kaikkea tietoa ole koskaan taivaasta annettu.

Äiti kylvi kukkamaahan kukan siemeniä, minä luulin niitä rikkaruohoiksi ja revin kaikki pois. Kävi niin, että kukkamaassa ei kasvanut enää muuta kuin rikkaruohoja.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vaikka kylvää ihan saman kukan siemenen, niin käy jopa niin, että kaikissa kukkapenkeissä se ei ala itämistä. Toisissa itää, jopa vähän matkaa kasvaakin, mutta kasvu jostakin syystä tyrehtyy. Kyllähän kaikki siemen tarvitsee muhimisaikaa.
Samoinhan se on Sanan siemenen kanssa. Kyllä sen pitää antaa rauhassa muhia ihmisessä. Jos ei anna siemenen kypsyä, niin siinä käy niin, että se kasvi joka siitä mahdollisesti kasvaa on kitukasvuinen ja huono ja lakastuu.

Äänestä

Mutta mutta miten käy sun pohdiskelun kanssa ,kun Raamatussa sanotaan jos siemen ei putoa Hyvä maahan JA KUOLEE NIIN EI LÄHDE ITÄMÄÄN UUSI...


Matt. 13:23

Mutta mikä hyvään maahan kylvettiin, ON SE, joka kuulee sanan ja ymmärtää sen ja myös tuottaa hedelmän ja tekee, mikä sata jyvää, mikä kuusikymmentä, mikä kolmekymmentä."

Huomatko että ihminen kylvetTIIN HYVÄN MAAHAN ??

siis BIBLIA 1776

23 Mutta hyvään maahan kylvetty on se, joka kuulee sanan ja ymmärtää, joka tosin tuottaa hedelmän ja tekee, muutama satakertaisen, muutama kuudenkymmenen kertaisen, muutama kolmenkymmenen kertaisen.

Äänestä

Jos siemen on se siemen, josta usko saa alkunsa, niin senhän pitää kasteina pisaroida. Olen sitä mieltä, että ensin kaste ja sitten Sana, sillä se pitää koossa raamatunsanoman.

Äänestä
  • Olisi hyvä lukea Raamatun ilmoitus ja jättää vähemmälle ne lutterin sekoilut.

    Äänestä

  • Jos ja jos !! Olis hyvä lukea Raamattu eikä jossitella jossain opittuja seurakunnan opeissa mitä peritään sitten ihmisestä ihmiseen ja on ihan metsästä revitty. SIIS NÄIN Raamattu kertoo mikä on siemen
    Matt. 13:38

    Pelto on maailma; hyvä siemen ovat valtakunnan lapset, mutta lusteet ovat pahan lapset.

    Äänestä

Jumalan sanaa on verrattu siemeneen kylväjävertauksessa.

Äänestä

"Äiti kylvi kukkamaahan kukan siemeniä, minä luulin niitä rikkaruohoiksi ja revin kaikki pois. Kävi niin, että kukkamaassa ei kasvanut enää muuta kuin rikkaruohoja."

Toivottavasti kukaan ei tee noin. Antakaa kasvaa yhdessä elonleikkuuseen asti, tulee viisaammat ja väkevämät erottelun tekemään.

Äänestä

Hirveesti siementä on menny ku on nuita lapsia.Onneks ei olla lestaadiolaisia.Saa välillä ehkästäkkii...

Äänestä

Siis jos et putoa hyvän maahan ja kuolet niin et pelastuu koska ei lähde kasvamaan Elämä eikä minkänlaista kasvua ollenkaan
26 Ja hän sanoi: "Niin on Jumalan valtakunta, kuin jos mies kylvää siemenen maahan;

26 Ja hän sanoi: niin on Jumalan valtakunta kuin jos ihminen heittäis siemenen maahan,

26 Och han sade: »Så är det med Guds rike, som när en man sår säd i jorden;


27 ja hän nukkuu, ja hän nousee, öin ja päivin; ja siemen orastaa ja kasvaa, hän ei itse tiedä, miten.

27 Ja makais, ja nousis yöllä ja päivällä: ja siemen puhkeais ulos ja kasvais ylös, koska ei hän tiedäkään.

27 och han sover, och han vaknar, och nätter och dagar gå, och säden skjuter upp och växer i höjden, han vet själv icke huru.


28 Sillä itsestään maa tuottaa viljan: ensin korren, sitten tähkän, sitten täyden jyvän tähkään.

28 Sillä maa kantaa hedelmän itsestänsä, ensin oraan, sitte tähkäpään, ja niin täyden jyvän tähkäpäässä.

28 Av sig själv bär jorden frukt, först strå och sedan ax, och omsider finnes fullbildat vete i axet.


29 Mutta kun hedelmä on kypsynyt, lähettää hän kohta sinne sirpin, sillä elonaika on käsissä."

29 Mutta kuin hedelmä tulee edes, lähettää hän kohta sinne sirpin; sillä elonaika on läsnä.

29 När så frukten är mogen, låter han strax lien gå, ty skördetiden är då inne.»


30 Ja hän sanoi: "Mihin vertaamme Jumalan valtakunnan, eli mitä vertausta siitä käytämme?

30 Ja hän sanoi: mihinkä me Jumalan valtakunnan vertaamme? eli millä vertauksella me sen vertaamme?

30 Och han sade: »Vad skola vi likna Guds rike vid, eller med vilken liknelse skola vi framställa det?


31 Se on niinkuin sinapinsiemen, joka, kun se kylvetään maahan, on pienin kaikista siemenistä maan päällä;

31 Niinkuin sinapin siemeneen: kuin se maahan kylvetään, on se vähin kaikkia siemeniä, mitä maassa on;

31 Det är såsom ett senapskorn, som när det lägges ned i jorden, är minst av alla frön på jorden;


32 mutta kun se on kylvetty, niin se nousee ja tulee suurimmaksi kaikista vihanneskasveista ja tekee suuria oksia, niin että taivaan linnut voivat tehdä pesänsä sen varjoon."


32 Ja kuin hän kylvetty on, niin hän nousee, ja tulee suuremmaksi kaikkia kaaleja, ja tekee suuret oksat, niin että taivaan linnut hänen varjonsa alle taitavat pesät tehdä.

32 men sedan det är nedlagt, skjuter det upp och bliver störst bland alla kryddväxter och får så stora grenar, att himmelens fåglar kunna bygga sina nästen i dess skugga.»

Oletko se frö tai siemen joka kasvaa niin että sun kaikki lähimmäiset voi rakentaa sinun kautta oman pesän ??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


simenestä kirjoitti:

kylvetty syntyykö siitä heti kasvi? Tätä asiaa kyllä kaikkien nyt pitää pohtia. Pohtiminen oikeista asioista on terveellistä.
Äsken joku kirjoitti, että onko Raamattu Pyhän Hengen inspiroima, kun ei Jeesuksen ikääkään ole tiedetty, tai ei ole tarkasti ainakaan ilmoitettu. Tuo ihminen epäilee onko koko Raamattuakaan antanut Jumala, kun tuollainenkin asia on jäänyt epäselväksi.
Minä senkin sijaan mietin onko tuohon ihmiseen kukaan saanut kylvettyä sitä siementä josta ymmärrys kasvaa ja josta saa alkunsa usko. Jos onkin kylvetty, niin onko siementä kasteltu? Jos onkin kasteltu, niin onko maa niin köyhtynyttä, että siemen ei pääse edes kasvun alkuun? Tai jos on päässyt kasvun alkuun, onko elatuksen murhe tuon sanansiemenen tuhonnut, tai joku muu?

Kyllä se ehdottomasti niin on, että ensin pitää siemenen, sen sanansiemenen juurtua ja sitten kasvattaa varsi ja hedelmä jotta voi hyväksyä sen, että ihmiselle ei kaikkea tietoa ole koskaan taivaasta annettu.

Äiti kylvi kukkamaahan kukan siemeniä, minä luulin niitä rikkaruohoiksi ja revin kaikki pois. Kävi niin, että kukkamaassa ei kasvanut enää muuta kuin rikkaruohoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu