"EU-parlamentti vaatii perumaan energiahankkeet Venäjän kanssa"
http://www.suomenmaa.fi/etusivu/7102224.html
"Torstaina hyväksytyssä lauselmassa vaaditaan unionia myös harkitsemaan Venäjän sulkemista ydinalan siviiliyhteistyön sekä kansainvälisen Swift-maksujärjestelmän ulkopuolelle. Energiahankkeista lauselmassa mainitaan erikseen South Stream -kaasuputki.
Suomen hallitus hyväksyi torstaina Fennovoiman ydinvoimaluvan täydennyksen, jonka mukaan voimalan laitostoimittaja on venäläinen Rosatom.
EU-parlamentin päätöslauselma kehottaa myös jäsenmaita yhtenäisyyteen. Sen mukaan EU:n ainoa mahdollinen vastaus Venäjän uhkauksiin on pysyä yhdessä ja puhua yhtenäisellä äänellä.
Parlamentin päätöslauselmat eivät ole sitovia."
Selvää on, suomettuva Suomi ei piittää ei-sitovista päätöksistä, mitä tulee suhteessa Venäjään.
http://www.suomenmaa.fi/etusivu/7102224.html
"Torstaina hyväksytyssä lauselmassa vaaditaan unionia myös harkitsemaan Venäjän sulkemista ydinalan siviiliyhteistyön sekä kansainvälisen Swift-maksujärjestelmän ulkopuolelle. Energiahankkeista lauselmassa mainitaan erikseen South Stream -kaasuputki.
Suomen hallitus hyväksyi torstaina Fennovoiman ydinvoimaluvan täydennyksen, jonka mukaan voimalan laitostoimittaja on venäläinen Rosatom.
EU-parlamentin päätöslauselma kehottaa myös jäsenmaita yhtenäisyyteen. Sen mukaan EU:n ainoa mahdollinen vastaus Venäjän uhkauksiin on pysyä yhdessä ja puhua yhtenäisellä äänellä.
Parlamentin päätöslauselmat eivät ole sitovia."
Selvää on, suomettuva Suomi ei piittää ei-sitovista päätöksistä, mitä tulee suhteessa Venäjään.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Hesarissa lisää:
"Vihreiden europarlamenttiryhmä otti kantaa suoraan Suomen Fennovoima-hankkeeseen, jonka johdosta vihreät jättävät Suomen hallituksen.
"Kyseisen hankkeen edistäminen venäläisen yhteistyökumppanin kanssa antaa täysin väärän poliittisen signaalin nyt, kun Euroopan unioni soveltaa Venäjään pakotteita, koska Venäjällä on rooli Ukrainan poliittisissa ja sotilaallisissa levottomuuksissa", Euroopan vihreiden puheenjohtajat lausuvat tiedotteen mukaan."
http://www.hs.fi/politiikka/a1305875574300?jako=2e346d83bdbed7fefe9b2f28b3b94ad3
" Torstaina hyväksytyssä lauselmassa vaaditaan unionia myös harkitsemaan Venäjän sulkemista ....."
" Parlamentin päätöslauselmat eivät ole sitovia."
Suomi harkitsi ja harkitsi oikein.
Seuraavaksi Saksa harkinnee kaasuntuonnin lopettamista Venäjältä.
Stubb & Co varmaan tiesi tuon, mutta eivät olleet tietävinään. Joka tapauksessa Suomi on sen verran suomettunut, ettei halua "pysyä yhdessä ja puhua yhtenäisellä äänellä" Venäjälle.
Tervemenoa Ville Niinistö puolukoita poimimaan. Hallituksessa ei vihreitä tarvita.
http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/677022/EU ei puutu Rosatomin ydinvoimahankkeisiin
" EU:n komissio ei näe ongelmaa Fennovoiman ydinvoimahankkeessa.
Energiakomissaari Günther Oettingerin tiedottaja tähdentää, että Fennovoiman venäläisomistaja Rosatom ei ole EU:n sanktiolistalla."
Saa nähdä tuleeko taas ryntäys Vihreisiin. Twitteristä:
"Henna Partanen @H_Partanen 30 min
Jos Suomen meno on harmittanut tänään erityisen paljon: http://www.vihreat.fi/liity Toisenlainen maailma on mahdollinen."
https://twitter.com/H_Partanen/status/512640247306272768
Selvästi suomettumista.
Jos Suomen meno on harmittanut tänään erityisen paljon. Toisenlainen maailma on mahdollinen:
http://www.skp.fi/
Näköjään pikku natseille tuli paha mieli.Mielensäpahoittajat päkättävät epätoivoissaan Hesarin ja Unionin äänellä kuten HENNA P. meitä valistaa.
Fakta on että meitä lykästi paremman kerran ulkopoliittisestikin.PM Stubb
ei ole todellakaan mikään pölkkypää kun Isänmaan etu on kyseessä.
Professori: Ydinvoimapäätöksessä näkyy suhde Venäjään
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288738379265.html
"Aalto-yliopiston professori Peter Lund arvioi, että Fennovoiman ydinvoimahakemuksen hyväksymisessä näkyvät Suomen poliittiset suhteet Venäjään.
Lundin mukaan Venäjä olisi voinut tulkita Fennovoiman hakemuksen hylkäämisen uusiksi pakotteiksi.
Fennovoiman hakemus oli Lundin mielestä tosiasiallisesti heikommalla pohjalla kuin Teollisuuden Voiman, jonka hakemuksen työ- ja elinkeinoministeriö hylkäsi."
Viimeisestä kappaleesta olen samaa mieltä, ja niin oli varmaan moni muukiin: koko Fennovoiman hanke on täynnä epävarmuuksia, ihan ulkopoliittisia myöhäisvaikutuksia myöten.
kieltämättä mieluummin olisin itse antanut ydinvoimaluvan fortumille, kuin fennolle, vakaampana homma olisi sillä tavalla pysynyt, mutta fennolle se nyt meni ja suomen sähköhuolto tarvitsee lisätehoa, joten pääasia on, että jokin projekti saadaan alulle.
Antanut luvan rakentaa.
Mutta kun kenelläkään ei ole rahaa rakentaa, niin koko keskustelu on täyttä hölynpölyä.
Fenno maksaisi kaiken itse jos olisi rahaa.
Fortum olisi jo saanut luvan kun olisi rahaa, lupa olisi rikkonut illuusion taloudellisesta riippumattomuudesta Fortum konsernissa.
Fortumilla on useita osakkuukksi ydinvoimaloissa, ne on hankittu silloin kun oli vielä rahaa.
Enää Fortumilla ei ole varaa edes Fennovoiman osakkuuteen.
Kohta joku sanoo että ei se siitä johdu vaan Fortum haluaa oman.
Viimeisin tilinpäätös jo näytti sen että ennen maksettiin osinkoa tulosta, seuraavaksi osinko maksettiin velasta ja viimeisessä vaiheessa osinko maksettiin myymällä omaa omaisuutta.
Ensi vuosi onkin jännittävä, myyjä Fortum lisää omaisuuttaan pitääkseen sijoittajat tyytyväisinä vai antaako kurssin rommata, kuten sijoitusasiantuntijat ovat arvioineet.
EU parlamentti vain suosittelee. Sen ilmoituksella ei ole mitään merkitystä Suomen energiatuotantoon. Tostain A-tolk ohjelmassa tuo kerrottiin monesta suusta.
Euraasian unioni ei moisia ukaaseja laadi.
"EU estää Unkarin € 12 miljardia ydinalan sopimuksen Venäjän kanssa" (Twitteristä, uutisen lukeminen vaatii kirjautumisen). http://t.co/ZWJZfb1y95
Sama hs:n sivuilta
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1305937133375
Twitter-uutisotsikko onkin ihan oiken! HS: "Talouslehti Financial Timesin (FT) mukaan EU estää Venäjän ja Unkarin välisen ydinenergiahankkeen" /1/. Twitter: "EU estää Unkarin € 12 miljardia ydinalan sopimuksen Venäjän kanssa". Se, että arvostettu talouslehti sortuu ylilyöntiin ("estää koko sopimuksen"), on harvinaista.
Tuollainen uutinen leviää twitterissä todella nopeasti. Vaikka Twitter kuinka tulvisi jostain tapahtumasta, en usko ennenkuin joku lähettää asiaan liittyvän uutisen. Kun sain linkin tuohon uutiseen, epäilin vielä hiukan talouslehteä: raflaafalla uutisella ehkä yritetään kerätä 'katselumaksuja' koko uutisen lukemisesta. Nyt ihmettelen tuota 12 mrd euron sopimusta - mitä se koskee? Ydinvoimala 10v polttoaine? Aika kallista...
/1/ http://www.hs.fi/ulkomaat/a1305937133375
EU ei estä Unkarin soipimusta Venäjän kanssa. Haluaa muutoksen polttoaineen toimitussopimukseen.
http://yle.fi/uutiset/unkari_kiistaa_eu_ei_torpannut_rosatom-sopimusta/7865493
Tämä on se totuus asiasta. Miksi useat nikit jättivät tämän kertomatta, vai eivätkö he tunne tosiasioita? Kannattaisi kaikkien perehtyä edes hiukan asiaan ja jättää vihreät valheet vaalkentille. Siellä heidän löpinäänsä eivät normaalit ihmiset viitsi kuunnella.
et voi olla tosissasi, http://www.ft.com/home/uk ei ole mikään vihreiden lehti.
Oikeaa tietoa asiasta:
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2015/03/13/vapaavuori-fennovoiman-hanke-taysin-erilainen-kuin-unkarin/20153207/12?pos=tuoreimmat
TV-uutiset. Eu ei mitenkään puutu Fennovoiman hankkeeseen. Tyhjän jankkaaminen voidaan aiheesta lopettaa.
Luultavasti kyse on käytetyn polttoaineen toimituksesta jälleenkäsiteltäväksi. Ehtona lienee että uraani ja plutonium jäävät Venäjälle. Euratom sopimuksessa on yli 50 vuotta vanha klausuuli että kaikki ydinpolttoaine on yhteisön omaisuutta. Sitä on pidetty "kuolleena oksana" mutta nykytilanteessa se on varmaan kaivettu esiin.
Silloinhan 12mrd euroa saattaisikin koskea vain polttoainekiertoa, ja Twitterissä levinnyt FT-uutinen olisi tasan oikein: Twitter: "EU estää Unkarin € 12 miljardia ydinalan sopimuksen Venäjän kanssa". Kallista tuo olisi vieläkin, mutta jos mukana on ydnjätteistä eroon pääsy..., Suomen nykyisen lain mukaan ei sellaista sopimusta saisi tehdä?
Jahas. Sotken jo Suomen ja Unkarin Rosatomit ja lait. Nyt tarttisin sitä viestinpoistotoimintoa. koettakaa kestää.
Pitäisi ymmärtää että kaikki mitä kirjoitetaan Twitterissä ei ole välttämättä totta. Kannattaa luken ennmmin vaikkapa Vapaavuoren lausumia. 12 mrd hanke koskee kahde voimalaitosyksikön toimitusta ja niiden polttoainehuoltoa.
Kopioviestikirjoittaja stuxnet sekoilee taas.
Olisi jo aika stuxnetin lähteä palstalta tauolle. Parin vuoden poissaolo tekisi hyvää.
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1426232078889
EU-komissio ei näe tarpeelliseksi arvioida uudelleen Fennovoiman polttoainesopimusta venäläisen Rosatomin kanssa, vaikka se onkin pistänyt jarrut Unkarin ja Rosatomin väliselle sopimukselle."
Tarkasti ottaen EU'n JUUTALAISET.
Sekopäistä hommaa toi. Miksi Unkarilaisien kimppuun EU:n kautta iskettiin. mutta Suomen atomihullujen kimppuun siis ei?
Suomi siis on JO sopinut lahjoittavansa ASE plutoniumit Venäjälle. Ja EU heikkona EI uskalla vastustaa Venäjää ydinsikahankkeissa.
Haiseva viherkiimainen päästi vihreän valheen. Mihin hukkasit vakionikit ja typerät aloituksesi?
EU on kehityksen jarru ja näin ollen muita kuin ihmisiä varten, olisiko paholaista varten?
Olisi toki mielenkiintoista saada perustelut EU:n kaksoisstandardeille. Miksi Unkaria painostetaan, mutta Suomen kohdalla tyydytään tilanteeseen?
Unkarin hankkeen kilpailuttaminen ei ollut läpiväkyvää ja EU toteaa, ettei hanketta kilpailutettu lainkaan. Sama tosin voitaisiin todeta Fennovoimasta: uppoava hanke teki täyskäännöksen ja tarttui tarjottuun oljenkorteen, jossa auttavan korren tajoaja pääsi sanelemaan ehdot uusiksi. Koko hanke muuttui olennaisesti polttoainehuoltoa myöten. Oliko tässä kaikki läpinäkyvää ja toteutuiko kilpailuttamisen vaatimukset?