Eläke-iken nostokusetuksen uhri.

5.1.1954 syntynyt. Saan lisäragaistuksen olla töissä kaksi vuotta lisää ja nytkin olen työkykyni äärirajoilla.
Demarit pettivät viimeisenkin vaalilupauksensa!
1059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

eliaikasi on eu-n mukaan liian pitkä. tämätähden sinusta on päästävä eroon, eihän kolme a-ta muutoin säily.

Äänestä

Tämähän on pelkkää matematiikkaa. Kun näennäesiä eläkeikiä nostetaan, niin käytännössä töistä poispotkitut duunarit ovat viimeiset vuotensa työmarkkinatuella ja heille tarvitsee maksaa vähemmän eläkettä vanhuuseläkeiän täytyttyä. Työkyvyttömyyseläkkeeseen tarvitseisi olla lähes kuolintodistus, tai ainakin varmuus siitä, et tule elämään 65-vuotiaaksi.

Äänestä

KOKOOMUS JA SDP OVAT TYÖVÄENPUOLUEITA. SIITÄ TÄMÄ KUMPUAA.

Äänestä

Älä sure tuo kumotaan vaalien jälkeen, se toimeenpanokin
siirretään sinne.

Otetaan vaan selvää mikä puolue on valmis kaatamaan tämän,
samoin kuin kotihoidontuen,

ja eroamaan EU;sta ja eurosta.

Eläkeikää ei tarvitse nostaa kun saamme työtä kaikille.

http://ipu.fi/omalla-rahalla-suomi-voisi-elvyttaa-ja-tyollistaa/

tain on kuitenkin pielessä, kun meillä ei ole varaa ylläpitää edes
perusasioita. Keskeinen selitys on oman rahan, oman keskuspankin ja itsenäisen lainsäädännön puute.

Omalla rahalla Suomi voisi elvyttää ja työllistää. Kun rahan hallinta olisi
omalla itsenäisellä keskuspankilla, valtio ei tarvitsisi ulkomaista velkaa. Se
voisi lainata omalta keskuspankilta. Näin ei tarvitsisi maksaa korkoja
kansainvälisille pankeille eikä pelastaa niitä keinottelutappioilta. Nyt nämä
pankit toimivat myös suomalaisten veronmaksajien takaamina.

Valtionvelan nykyisellä vuotuisella korkomenolla voisi työllistää vähintään 80 000 ihmistä. Valtion luomalla rahalla voidaan maksaa kansalaiset tekemään töitä valikoiduille aloille. Näitä ovat esim. terveyden- ja vanhustenhoito, koulutus, poliisi, armeija, palokunnat, posti sekä rautatiet ja muut liikenneväylät.
Rahan luomista pitää valvoa ja kiertävää rahamäärää säädellä verottamalla.
Valtion ei siis tule painaa rahaa loputtomiin.

Yx mahdollinen, muitakin lienee.

Äänestä

eU-N määräyshän se on. sdp ja kokoomus ovat peelejä.

Äänestä

Kokoomus ja sdp kiimaisesti haluavat säilyttää tuon kolme aata. Noissa kuvioissa on tyypillistä, että omasta kansasta viis, kunhan saadaan eu-virka.
Tuo Katainen hävitti suomen kansallisvarallisuutta ja itsemääräämisoikeutta kaikin voimin niin kauan kuin ehti, saadakseen "korkean eu-viran". Ei saanut muuta, kuin turhakeapupojan paikan. Oliko kansanpettäminen tuon arvoista?
Nyt on helppo ymmärtää raamatun historiaa. Näinhän Jaagob möi esikoisoikeutensa hernekeitosta. Oikeasti Katainen ei saanut edes hernekeittoa.
Pelkän häpeän hän sai.
Meneekö tulevaisuudessa entisen syrjäytetyn pyrkyrin, lippospaten konsulttiavustajan apusihteeriksi, en tiedä.

Äänestä

Miltä tuntuu eläkeiän kynnyksellä olevista ihmisistä tuo hallituksen räätälöimä "pikkuseikka". Voin sanoa, että Vituttaa ja rankasti vituttaakin. Jos sdp luulee pitävänsä riveissään nuo viimeiset uskolliset äänestäjänsä, niin nyt tuli niin törkeä petos, että kamelien selkä katkesi lopullisesti.
Petoksilla ja huijjaamisillakin pitäisi olla jonkinlainen tolkku. Eläkeikien nostolle mediassa kokoomus ja sdp selittivät olevan pitkän siirtymäajan. Tuo puhe oli pelkkää petosta ja huijjausta. Pitkä siirtymäaika onkin nyt pari-kolme vuotta!!!!!!

Äänestä

Eläkekatto on voimassa miltei kaikissa eu-maissa. Suomessa ei ole. Miksi suomessa ei sovelleta yhteistä eu-politiikkaa tältä osin? JOS LAITETTAISIIN ELÄKEKATTO 2000/EUROA, NIIN ELÄKEVARAT RIITTÄISIVÄT JA VAIN KASVAISIVAT ENTISESTÄÄN?

Äänestä

Suomen pitäisi ottaa mallia tässä eläkekattoasiassa muista eu-maista. On ainoa asia, missä ei noudateta eu-kuria?

Äänestä

On se nyt kumma, että yhtäkkiä esim.1954 syntyneet eli tänä vuonna 60v täyttäneet työn sankarit täytyy saada venymään hamaan hautaan asti työn syrjässä. Ärsyttää ja raskaasti kaikkinainen aivopesu kuten esim. nykyinen 60v on entinen 40v. Ei ole,täyttä soopaa tuollainen kirjoittelu.Jotain rotia nyt tähän pelleilyyn, sitäpaitsi meille alkoi kerttyä eläkettä vasta 23v vaikka duunia alettiin paiskoon jo 15v. Miten muuten valtio aikoo hyvittää meille tänkin epäkohdan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äänestän vaikka mitä kirjoitti:

5.1.1954 syntynyt. Saan lisäragaistuksen olla töissä kaksi vuotta lisää ja nytkin olen työkykyni äärirajoilla.
Demarit pettivät viimeisenkin vaalilupauksensa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu