Latvian ilmatilaa loukattu tänään kolmasti. 170 kertaa vuoden aikana. Baltian mailla ei ole omia ilmavoimia. Baltian maiden ilmatilaa valvoo muiden Nato-maiden koneet. Normaalisti neljä hävittää mutta nyt 12. Monta hävittäjää Suomen ilmatilaa valvoisi jos liityttäisiin Natoon? Varmaan samat kuin Balttian maita.
Latvian ilmatilaa loukattu 170 kertaa tänä vuonna
Natoko turvaa
14123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei ne edes tiedä määrää sillä osaa venäläisten koneista ei tutkat edes huomaa...
Ainakaan eivät voi asialle mitään. Venäjä ehtisi pommittaa Balttian maat ennen kuin NATO ehtisi reagoimaan. Kannattaisi keskittyä pitämään välit kunnossa venäläisten kanssa ennemmin kuin riidan haastamiseen.
noita venäjän ilmatila jutskia vaan otsikoidaan nyt ku ne o myyvä aihe tällä hetkel :D eli ei oikeesti varmaan sen enempä' loukkauksia ku normaalistikkaan.. esm jos venäläinen nakkaa kengällä vaikkapa latvialaista ni siitä on lööppi ;D
Suomella on omat ilmavoimat. Emme tarvitse sen enempää Natoa kuin sen koneitakaan.
Onko Venäjän johdossa teini-ikäisiä pikkupoikia? Sen verran lapsellista ja vastuutonta touhua nuo ilmatilaloukkaukset ovat.
Ensimmäinen mikä tosiaan tulee mieleen on lapsellista uhoamista.
Venäläisellä jos on hävittäjä niin sillä täytyy rehvastella. Eikä tietenkään kunnioiteta toisen omaa vaan tunkeudutaan toisen maan ilmatilaan härskisti. Siinä joutuu toiset sitten miettimään mitä noiden kaheleiden kanssa tehdään. Jossain on se piste, kun se kone lopulta ammutaan alas ja sitten lähtee Moskovasta hirmuinen parku, vaikka itse ovat verta nenästään kaivaneet.
Ihan käyttäytyvät kuin alakoulun kakarat.
Ilmatilaluokkaukset eivät ole kovin vakava asia. Balttiassa luulisi niitä tehtailtavan osittain tarkoituksellisesti, mutta osa on varmaan vahinkoja.
Balttian maiden liityttyä NATOon, voisin kuvitella että Venäjä "härnää" tarkoituksella. Rutiinia on että kun vieras lentokone lentää ilmatilaan, niin sitä vastaan lähetetään oma kone.
Mutta Balttian koneet starttaavat Puolasta asti, ja niiltä menee ikuisuus ennen kuin ovat paikalla.Vierailija on jo poistunut alueelta.
Tässä "härnäämisessä" en näe mitään väärää. NATO lupasi ettei se laajene itään sen jälkeen kun saksat yhdistyivät. Nyt kun NATO on laajentunut Itä Eurooppaan, niin se on myös ottanut itselleen VASTUUN alueen valvonnasta.
Ilmatilaloukkaukset pakottavat NATOn käytännössä toteuttamaan tätä vastuutaan.
Voin kuvitella että 3 turhaa hälytys lähtöä päivässä Puolasta Balttiaan on turhauttavaa, mutta niin pitää toimia jotta NATO olisi uskottava kumppani Balttialle. Ei tietysti ole epäilystäkään etteikö Balttian ilmapuolustus ole lähinnä vitsi, eli todellisuudessa sitä ei ole. Maiden läpilento kestää venäläishävittäjiltä alle 10 minuuttia, jossa ajassa koneet Puolasta eivät kerkeä edes latviaan.
Ei ne ehdi 10 minuutissa edes ilmaan vaikka lentäjä istuisi koneessa valmiiksi. Todennäköisesti lentäjä odottelee jossain lepohuoneessa televisiota katsellen tai vetää päiväunia.
sinä oikein olet?
Sotilasasiantuntija Arto Pulkki arvioi Ilta-Sanomille, kuinka nopeasti Hornet-hävittäjät ehtivät eri tukikohdista Suomenlahden rannikolle.
Ajassa on huomioitu lentoajan lisäksi laskennallinen reagointiaika kaksi minuuttia. Aika voi olla valmiustasosta riippuen pidempi tai lyhyempi.
Pulkin mukaan Hornetit saavuttavat Suomenlahden rannikon noin minuutissa, mikäli ne lähtevät Helsinki-Vantaan lentokentältä, lentäjät istuvat valmiudessa ohjaamossa ja koneet ajavat yliääninopeutta...]
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288741693931.html
Ja kuurosokeiden natokiimaisten möllien sperma sen kuin roiskuu.
Oikaisu: Venäläiskoneet eivät loukanneet Latvian ilmatilaa
Venäläiskoneet eivät loukanneet Latvian ilmatilaa sunnuntaina toisin kuin Iltalehden jutussa väitettiin.
Iltalehdessä sunnuntaina julkaistussa jutussa kerrottiin venäläiskoneiden loukanneen Latvian ja Viron ilmatilaa, ja että Latvian kohdalla niitä olisi tänä vuonna tapahtunut yli 170. Kyse ei ole ilmatilaloukkauksista, vaan siitä, että "neutraalille alueelle" saapuvat koneet eivät ole antaneet mitään tietoja itsestään, vaikka kansainväliset säännöt niin edellyttävät.
Baltian kohdalla se tarkoittaa, että ilmatilan valvonnasta vastaavat Naton hävittäjät nousevat aina tunnistamaan kyseiset lennot.
Sunnuntaina sattuneet kolme tapausta olivat myös tunnistuslentoja.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014092118682353_ul.shtml
http://yle.fi/uutiset/israel_ampui_syyrialaishavittajan_alas_golanilla/7486679
Tuo voi olla aika tehokaskin keino. Eiköhän se seuraavan kerran ole vähän tarkempana tuon gepsin seuraamisen suhteen:)
trollitehtaan kuuluu nyt väittää, kuinka Natosta on haittaa puolustukselle. Seuraavaksi ne väittää, että ilmasta on haittaa hengittämiselle ja vedestä juomiselle.