Tulin siirtäneeksi auton liikennevakuutuksen toiseen yhtiöön. Tuli lappu että auto pitäisi rekisteröidä uudelleen (aivan naurettavaa). Miten on, katkeaako vanha liikennevakuutus ilman rekisterimuutosta vai voinko jättää muutoksen tekemättä ARK:hon. Lakihan vaatii vain että autolla on voimassa liikennevakuutus. Sama kun muuttaessa pitäisi auto rekisteröidä uudelleen, kun osoite muuttuu.
Kaipaisin oikeita kokemuksia asiasta, en siis arvauksia.
liikennevakuutuksen siirto
7
1033
Vastaukset
- uusiksi
Ihan oikeaa tietoa,
aina kun vaihdetaan vakuutusyhtiötä, täytyy myös rekisteriote uusia, otteessa merkintä vakuutusyhtiöstä- mazda-go
Kiinnostaa se onko joku sanktio siitä että väärä vakuutusyhtiö otteessa. Voihan siinä olla väärä osoitekin... Rekisteriotteessa ei ole edes vakuutusnumeroa, joten mikä virka sillä paperilla siinä suhteessa edes on.
- moponen_
mazda-go kirjoitti:
Kiinnostaa se onko joku sanktio siitä että väärä vakuutusyhtiö otteessa. Voihan siinä olla väärä osoitekin... Rekisteriotteessa ei ole edes vakuutusnumeroa, joten mikä virka sillä paperilla siinä suhteessa edes on.
Liikennevakuutus katkeaa vanhassa yhtiössä vain rekisteröimällä ajoneuvo uudestaan. Taitaa maksaa n. 9 euroa.
sanktiot: Jos et suorita rekisteröintiä, niin vanha vakuutuksesi ei katkea, vaan saa sieltä edelleen laskuja. Myös uusi yhtiö voi lähettää sinulle laskuja, jos eivät tarkista asiaa. Ne ovat ulosottokelpoisia ilman tuomiota. - mazda-go
moponen_ kirjoitti:
Liikennevakuutus katkeaa vanhassa yhtiössä vain rekisteröimällä ajoneuvo uudestaan. Taitaa maksaa n. 9 euroa.
sanktiot: Jos et suorita rekisteröintiä, niin vanha vakuutuksesi ei katkea, vaan saa sieltä edelleen laskuja. Myös uusi yhtiö voi lähettää sinulle laskuja, jos eivät tarkista asiaa. Ne ovat ulosottokelpoisia ilman tuomiota.Vanhan yhtiön voi laittaa ikuiseen seisontaan..
- moponen_
mazda-go kirjoitti:
Vanhan yhtiön voi laittaa ikuiseen seisontaan..
Jos poliisi pidättää sinut, niin joutut maksamaan 4 kertaisen maksun seisonta-ajalta.
Tai jos ajat kolarin, niin jopa 10 kertaisen.
Ja nuo maksut peritään tarvittaessa ulosoton kautta.
"ikuista seisontaa" ei ole. - mazda-go
moponen_ kirjoitti:
Jos poliisi pidättää sinut, niin joutut maksamaan 4 kertaisen maksun seisonta-ajalta.
Tai jos ajat kolarin, niin jopa 10 kertaisen.
Ja nuo maksut peritään tarvittaessa ulosoton kautta.
"ikuista seisontaa" ei ole.Onhan uusi vakuutus voimassa !
- moponen_
mazda-go kirjoitti:
Onhan uusi vakuutus voimassa !
Viranomaiset näkevät järjestelmästä että sinun ajoneuvosi on rekisteröity "vanhaa yhtiöön" ja että se on seisontavakuutuksessa.
Siinä ei sitten auta mitään selittelyt "uudesta liikennevakuutuksesta".
Voi olla että saat uudesta yhtiöstä laskuja, mutta sekää ei auta sinua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse53727SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933629Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1293375Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713342Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202196Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251778- 341545
- 321471
- 921413
- 151333