Joo-o, käytin autoo huollossa ja siitä suunnattiin renkaitten aurauskulmat.... Nyt on sitten ratti vinossa noin 3 senttiä! Mikä tässä nyt mättää onko vika huollossa vai onko onnettareni lomailemassa...
Toista asiaa kysyisin myös että voiko takarenkaitakin suunnata, olen kyllä kuvitellut että vaan eturenkaista voi säätää kulmia. Huollon mukaan takarenkaissakin oli auraukset pielessä.
ratti meni vinoon
13
2125
Vastaukset
- jaa
Joskus omassakin autossa näytti olevan ratti vinossa mutta kun en antanut sen häiritä niin muistin sen vasta nyt. Voithan käydä kysymässä josko korjaisivat asian, tai varmistaa että rengaspaineet ovat kunnossa tai onko se ratti edes vinossa. Tiehän on kalteva ja sivutuulikin joskus vääntää autoa sen verran että ratti tuntuu olevan sen 3cm vinossa.
Joissain autoissa taka-akseliston rakenne mahdollistaa aurauskulmien säädön. Joissakin ei, ja jos sellaisessa on auraukset pielessä niin edessä voi olla kallis remontti. - yleistä
jos säädetään vain etupyörät.
Taka-akseli määrää auton kulkusuunnan, oli se etu-, tai takavetoinen! Kori on "aina" hiukan vinossa akseliin nähden. Etupyörien suuntauksella asia kompensoidaan. Nelipyöräsuuntaus on ainoa oikea tapa säätää auraus ja muutkin kulmat, oli taka-akseli sitten säädettävissä, tai ei. Nykyautoissa on useimmiten myös takapäässä säätöjä, niin auraukselle, kuin camber-kulmillekin.
Anturit vaan kiinni takapyöriinkin, niin johan ratti oikenee!- pelle
miten niin "aina" vinossa 406sessa oli 0,2mm jos tuota lukua pitää vinoutena niin menee kylläkin pilkun n....miseksi, minusta toleranssi ja tosi pieni.
- jos
menee vinoo jos ei säädetä kulmia molemmin puolin yhtä paljoa!!! ja tietyissä taka-akseleissa auraus saattaa muuttua jos esim. autoa madalletaa. akselin puslat voi joutua vaihtamaan. riippuu täysin autosta... jotta ei joku ala heti inttää vastaan
- Huollattaja
Erittäin huonoa palvelua huollossa. Ainakin kun mä käytin kulmien säädössä oman koslani niin samalla kun kulmat oli säädetty kohdilleen niin huoltomies varmisti että rattikin tulee suoraan. Se oli hyvää palvelua mielestäni. Hinnasta en sitten tiedä oliko se kallis vai halpa kun en ole muualla koskaan käyttänyt. Hinta oli 32€.
- Jappe
Aivan. Kun itsekin kävin suuntauttamassa pyörät ja ratti jäi vinoon niin se irrotettiin ja laitettiin uusille rihloille niin että se on suoraan. Jos se jätetään vinoon niin se on huonoa palvelua. Toi 32e ei ole kallis hinta, ihan yleistasoa saman suuntaista itsekin maksoin.
- yleistä
Jappe kirjoitti:
Aivan. Kun itsekin kävin suuntauttamassa pyörät ja ratti jäi vinoon niin se irrotettiin ja laitettiin uusille rihloille niin että se on suoraan. Jos se jätetään vinoon niin se on huonoa palvelua. Toi 32e ei ole kallis hinta, ihan yleistasoa saman suuntaista itsekin maksoin.
Tuopa ei ole nykyautoissa niin simppeli homma, jos on turvatyyny. AINOA varma tapa on nelipyöräsuuntaus, jossa ratti LUKITAAN jo säätöä aloitettaessa suoraan.
Madallus vaikuttaa AINA "pyöränkulmiin", joita on paljon muitakin kuin auraus! Ei ne takapyörät ole pystyasennossa edes jäykässä taka-akselissa. - vaikutusta
yleistä kirjoitti:
Tuopa ei ole nykyautoissa niin simppeli homma, jos on turvatyyny. AINOA varma tapa on nelipyöräsuuntaus, jossa ratti LUKITAAN jo säätöä aloitettaessa suoraan.
Madallus vaikuttaa AINA "pyöränkulmiin", joita on paljon muitakin kuin auraus! Ei ne takapyörät ole pystyasennossa edes jäykässä taka-akselissa.akun kaapeli irti ja 10min jälkeen voi irrottaa turvatyynyn ja sen jälkeen ratin saa laitettua toisille rihloille, simppeli homma.
- LAUKOJA
"Huollattaja" ja "menee vinoon jos" ovat tasan oikeessa. Jos asentaja menee helpomman kautta eikä viitsi säätää kulmia molemmin puolin, jää ratti vinoon.
"Toi on yleistä" taas on ihan hakoteillä!- Veijo Esso
Kyllähän se on niin että ammatimaisesti pyörien suuntauksia tekevissä paikoissa on ihan omat laitteet siihen hommaan.
Autonosturikin on suunniteltu siten että siinä on työtä helpottavat lisälaiteet. Ja ratin lukitukseen on ihan oma lukkosalpa.
Ei tasan ala ammattimies irroittamaan nykyautojen rattia pyörien suuntauksessa. Kyllä se homma hoidetaan toistepäin eli pyörät säädetään rattiin nähden. Säätöön ei nykylaitteilla mene edes sitä kymmnetä minuuttia joka täytyisi odotella akun irroituksessa.
Tunnetun rengasketjun taksa nelipyöräsuuntauksesta on 50 euroa. Kova on hinta mutta kalliit on laitteetkin ja ohjelmat. - "kivaa"
lukea noin "ammattitaitoista" asiaa, kuin LAUKOJA laukoo. NOINKO asia menee oikein?
Olen suunnannut vuosia TYÖKSENI pyöränkulmia (väärä sana muuten, koska ohjauslaitteissa on muitakin kulmia, jotka vaikuttavat ajoon mm. olka-akselin takakallistuma, kääntöharitus ym.) Kannattaisikohan LAUKOJAN ottaa ensin selkoa asioista, ennenkuin arvostelee muita nimimerkkejä? Edelleenkin AINOA OIKEA tapa säätää vaikkapa vain auraus, on laittaa KAIKKIIN PYÖRIIN kiinni anturit ja lukita ratti!
terv. "toi on yleistä".
- LAUKOJA
Takarenkaissa on tietty aurauskulma siinä kuin eturenkaissakin joten niitä voi ja kuuluu suunnata. Kunnon aurauskulmasavottaan kuuluukin sekä etu- että taka-aurauksen tarkistus ja tarvittaessa säätö.
- xxx
...autoissa takapyörille ei voi tehdä juuri mitään, eli ts.taka-akselissa ei ole mitään kohtaa mitä "ruuvata"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454970Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481069- 131033
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17977Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75940Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8867Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2822Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah55742Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27703