Joo-o, käytin autoo huollossa ja siitä suunnattiin renkaitten aurauskulmat.... Nyt on sitten ratti vinossa noin 3 senttiä! Mikä tässä nyt mättää onko vika huollossa vai onko onnettareni lomailemassa...
Toista asiaa kysyisin myös että voiko takarenkaitakin suunnata, olen kyllä kuvitellut että vaan eturenkaista voi säätää kulmia. Huollon mukaan takarenkaissakin oli auraukset pielessä.
ratti meni vinoon
13
2021
Vastaukset
- jaa
Joskus omassakin autossa näytti olevan ratti vinossa mutta kun en antanut sen häiritä niin muistin sen vasta nyt. Voithan käydä kysymässä josko korjaisivat asian, tai varmistaa että rengaspaineet ovat kunnossa tai onko se ratti edes vinossa. Tiehän on kalteva ja sivutuulikin joskus vääntää autoa sen verran että ratti tuntuu olevan sen 3cm vinossa.
Joissain autoissa taka-akseliston rakenne mahdollistaa aurauskulmien säädön. Joissakin ei, ja jos sellaisessa on auraukset pielessä niin edessä voi olla kallis remontti. - yleistä
jos säädetään vain etupyörät.
Taka-akseli määrää auton kulkusuunnan, oli se etu-, tai takavetoinen! Kori on "aina" hiukan vinossa akseliin nähden. Etupyörien suuntauksella asia kompensoidaan. Nelipyöräsuuntaus on ainoa oikea tapa säätää auraus ja muutkin kulmat, oli taka-akseli sitten säädettävissä, tai ei. Nykyautoissa on useimmiten myös takapäässä säätöjä, niin auraukselle, kuin camber-kulmillekin.
Anturit vaan kiinni takapyöriinkin, niin johan ratti oikenee!- pelle
miten niin "aina" vinossa 406sessa oli 0,2mm jos tuota lukua pitää vinoutena niin menee kylläkin pilkun n....miseksi, minusta toleranssi ja tosi pieni.
- jos
menee vinoo jos ei säädetä kulmia molemmin puolin yhtä paljoa!!! ja tietyissä taka-akseleissa auraus saattaa muuttua jos esim. autoa madalletaa. akselin puslat voi joutua vaihtamaan. riippuu täysin autosta... jotta ei joku ala heti inttää vastaan
- Huollattaja
Erittäin huonoa palvelua huollossa. Ainakin kun mä käytin kulmien säädössä oman koslani niin samalla kun kulmat oli säädetty kohdilleen niin huoltomies varmisti että rattikin tulee suoraan. Se oli hyvää palvelua mielestäni. Hinnasta en sitten tiedä oliko se kallis vai halpa kun en ole muualla koskaan käyttänyt. Hinta oli 32€.
- Jappe
Aivan. Kun itsekin kävin suuntauttamassa pyörät ja ratti jäi vinoon niin se irrotettiin ja laitettiin uusille rihloille niin että se on suoraan. Jos se jätetään vinoon niin se on huonoa palvelua. Toi 32e ei ole kallis hinta, ihan yleistasoa saman suuntaista itsekin maksoin.
- yleistä
Jappe kirjoitti:
Aivan. Kun itsekin kävin suuntauttamassa pyörät ja ratti jäi vinoon niin se irrotettiin ja laitettiin uusille rihloille niin että se on suoraan. Jos se jätetään vinoon niin se on huonoa palvelua. Toi 32e ei ole kallis hinta, ihan yleistasoa saman suuntaista itsekin maksoin.
Tuopa ei ole nykyautoissa niin simppeli homma, jos on turvatyyny. AINOA varma tapa on nelipyöräsuuntaus, jossa ratti LUKITAAN jo säätöä aloitettaessa suoraan.
Madallus vaikuttaa AINA "pyöränkulmiin", joita on paljon muitakin kuin auraus! Ei ne takapyörät ole pystyasennossa edes jäykässä taka-akselissa. - vaikutusta
yleistä kirjoitti:
Tuopa ei ole nykyautoissa niin simppeli homma, jos on turvatyyny. AINOA varma tapa on nelipyöräsuuntaus, jossa ratti LUKITAAN jo säätöä aloitettaessa suoraan.
Madallus vaikuttaa AINA "pyöränkulmiin", joita on paljon muitakin kuin auraus! Ei ne takapyörät ole pystyasennossa edes jäykässä taka-akselissa.akun kaapeli irti ja 10min jälkeen voi irrottaa turvatyynyn ja sen jälkeen ratin saa laitettua toisille rihloille, simppeli homma.
- LAUKOJA
"Huollattaja" ja "menee vinoon jos" ovat tasan oikeessa. Jos asentaja menee helpomman kautta eikä viitsi säätää kulmia molemmin puolin, jää ratti vinoon.
"Toi on yleistä" taas on ihan hakoteillä!- Veijo Esso
Kyllähän se on niin että ammatimaisesti pyörien suuntauksia tekevissä paikoissa on ihan omat laitteet siihen hommaan.
Autonosturikin on suunniteltu siten että siinä on työtä helpottavat lisälaiteet. Ja ratin lukitukseen on ihan oma lukkosalpa.
Ei tasan ala ammattimies irroittamaan nykyautojen rattia pyörien suuntauksessa. Kyllä se homma hoidetaan toistepäin eli pyörät säädetään rattiin nähden. Säätöön ei nykylaitteilla mene edes sitä kymmnetä minuuttia joka täytyisi odotella akun irroituksessa.
Tunnetun rengasketjun taksa nelipyöräsuuntauksesta on 50 euroa. Kova on hinta mutta kalliit on laitteetkin ja ohjelmat. - "kivaa"
lukea noin "ammattitaitoista" asiaa, kuin LAUKOJA laukoo. NOINKO asia menee oikein?
Olen suunnannut vuosia TYÖKSENI pyöränkulmia (väärä sana muuten, koska ohjauslaitteissa on muitakin kulmia, jotka vaikuttavat ajoon mm. olka-akselin takakallistuma, kääntöharitus ym.) Kannattaisikohan LAUKOJAN ottaa ensin selkoa asioista, ennenkuin arvostelee muita nimimerkkejä? Edelleenkin AINOA OIKEA tapa säätää vaikkapa vain auraus, on laittaa KAIKKIIN PYÖRIIN kiinni anturit ja lukita ratti!
terv. "toi on yleistä".
- LAUKOJA
Takarenkaissa on tietty aurauskulma siinä kuin eturenkaissakin joten niitä voi ja kuuluu suunnata. Kunnon aurauskulmasavottaan kuuluukin sekä etu- että taka-aurauksen tarkistus ja tarvittaessa säätö.
- xxx
...autoissa takapyörille ei voi tehdä juuri mitään, eli ts.taka-akselissa ei ole mitään kohtaa mitä "ruuvata"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417847Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362127Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2222020- 1431611
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251174Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951039Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65823Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6701Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133672