Ebola siunaus?

Rajat ilmatiiviisti kiinni, ja antaa luonnon tehdä tehtävänsä.

Ehkäisee tulevat nälänhädät ja kurjuuden.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Länsimaiden ja muidenkin maiden pitäisi laittaa rajojaan kiinni sillä tavalla, että ongelmia aiheuttavat ihmiset ja ebola ei pääse niihin. Nyt on menossa Länsimaiden alasajo liian suvaitsevaisella maahanmuuttopolitiikalla. Suomessakin on paljon rasismia valkoihoista kantaväestöä kohtaan, eikä siitä saisi edes puhua ja kirjoittaa, hys hys vaan.

Äänestä

Palstan nilkkiluotsin logiikkaa:

Meidän pitää suhtautua kaikkiin ebolan riivamissa maissa asuviin, kuten koko tautia ei olisi. Kaikki muu olisi syrjintää.

Koska 100% väestöstä ei sairasta ebolaa, ketään ei saa syrjiä esimerkiksi laittamalla karanteeniin, tai kieltäytyä päästämästä maahan. Etnistä profilointiakaan ei saa harrastaa. On näet rasismia tarkistaa vain jostain maailman kolkasta saapuneet ebolan varalta.

Ja sairastaahan ne suomalaisetkin, ja ebolabögäleet ovat ihan samanlaisia kuin muutkin.
Ei saa missään tapauksessa yleistää, että se ja se väestö sairastaa ebolaa, mutta kehua tietty saa! Eli voimme aivan puhtain omatunnoin kehua tätä väkeä superterveiksi ja elinvoimaisiksi hygieniahirmuiksi. Ja toki käyttäytyä niin, että näin olisi oikeastikin.
Sehän kun ei loukkaa ketään. Asiaan varautuminen olisi rasismia.

Ja tottakai näiden pitää päästä vapaasti matkustamaan, minne halajavat.
Koska tärkeämpää, kuin ebolalta suojautuminen on ettei missään nimessä syyllisty vähäisimmissäkään määrin, edes etäisesti rasimilta vaikuttavaan toimintaan.

Se on yksiselitteisesti kiellettyä, kauheaa, hirveää, tuomittavaa, ja ankarasti kamalaa.

Äänestä
  • aivan

    Ebola on korkeampaa kulttuuria, kuten sukupuolielinten silvonta.

    kun somalilauma tulee vastaan ja alkaa mulkoilla, heilutella käsiään uhkaavasti ja korottamaan älämölönsä voimakkuutta, niin kyse on silloin rasistisista solvauksista, joita tulee suoralla suuntauksella täysin syytöntä suomalaista kohti. Moverista sellainen on korkeampaa kulttuuria.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luonnonvalinta kirjoitti:

Rajat ilmatiiviisti kiinni, ja antaa luonnon tehdä tehtävänsä.

Ehkäisee tulevat nälänhädät ja kurjuuden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu