Martinlaakson Terveyskeskus, oikea arvauskeskus!

Kipuun jätetty!

Miten onkaan jo Suomea ympäröivä rappio saavuttanut ennen niin hyvän ja mukavan pienen terveyskeskuksemmekin henkilökunnan! Terveyskeskuksessa työskentelee nykyään epäpäteviä ja töykeitä lääkäreitä, ainakin päivystyksen puolella! Miten päivystävä lääkäri voi jättää potilaan kipuihinsa, sanomalla, ettei hän voi auttaa! Tarjoamalla masennuslääkitystä kipuusi! Helpolla nykyään masennuslääkkeen saa, kuin sillä että on nivelessä sietämätön tulehdus ja kiputila, johon lääkäri EI osaa...viitsi...tai halua pistää kortisonia, joka auttaisi! Vaan tarjoaa masennuslääkitystä kipuun! Kyllä on sitten aikoihin eletty! Muutama ihan asiallinen lääkäri on sattunut vuosien varrella matkalleni. Mutta koskaa en ole noin tyhmää lääkäriä nähnyt! Valelääkärikin olisi varamsti pätevämpi! Kannattaisikohan vaihtaa työpaikkaa? Tämmöisiä tumpeloitako ja potilaitten nälvijöitä meidän verorahoilla palkataan töihin? Tämmöisiä, jotka eivät osaa muuta kuin sen antibiootti reseptin kirjoittaa! Hävetkää Martinlaakson Tk lääkärit! Menkää opiskelemaan jos ette osaa hoitaa ammattianne!

5

1844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikea tapaus

      Lääkäri on kuitenkin saanut pitkän koulutuksen työhönsä ja potilas yleensä ei mitään. Niin että kannattaa uskoa asiantuntijaa eikä kuvitella, että lääkäri kiusallaan tekisi olosi hankalaksi. Nykyisin vain on tapana kertoa mielipide, vaikka ei asiaa tuntisikaan.

      Reumaliitto kertoo nettisivullaan näin kortisonin haittavaikutuksista:

      "Kortisonivalmisteiden käytölle on harvoin merkittäviä esteitä, mutta diabetes, ylipaino, vaikeat krooniset infektiot ja psyykkiset sairaudet ovat seikkoja, joiden yhteydessä kortisonin käyttö voi osoittautua vaikeaksi. Kortisonivalmisteiden lyhytaikainen käyttö aiheuttaa harvoin haittoja, mutta hoidosta tulee herkästi pitkäaikaista. Tällöin on haittavaikutuksia odotettavissa ainakin silloin, kun hoitoannos on yli 7,5 mg prednisolonia vuorokaudessa.

      Varsinkin suuriin annoksiin liittyy hyvin monenlaisia haittoja. Yhtenä taustatekijänä on elimistön oman kortisonituotannon heikkeneminen, mikä voi olla vaarallista stressitilanteissa kuten tapaturmien tai leikkaustoimenpiteiden yhteydessä. Kaikkien kortisonivalmisteita käyttävien kohdalla riski on tällöin arvioitava, joten potilaan on huolehdittava, että tiedot lääkityksestä ovat aina saatavissa.

      Yleisimpiä pitkäaikaisen kortisonihoidon sivuvaikutuksia ovat painonnousu, sydän- ja verisuonitautien lisääntyminen, luuston heikkeneminen (osteoporoosi), kaihi, diabeteksen puhkeaminen, mahahaava samanaikaisen tulehduskipulääkityksen yhteydessä ja erilaisten infektioiden, etenkin ihon näppylöiden, lisääntyminen."

      • Älyniekka oikein!

        Täällähän oikein herr doktor näyttää tietävän erittäin hyvin toisten ihmisten asioista..Taidat olla oikein oman elämäsi asiantuntija? Sinusta siis masennuslääke jatkuvasti syötynä kipuun on parempi vaihtoehto kuin kortisoni piikki! Jippii! Nyt ei tarvi enää syödä buranaa eikä antibiootteja! Kun vähän sattuu esim. korvaan, voi syödä masennuslääkkeitä ettei vi...ta niin paljon! Jos sattuu olemaan nuha, voi syödä masennuslääkkeitä, ettei tunnu niin pahalta kun räkä valuu nokasta!
        Hei, sinä älykäs asiantuntija! Ei kannata aliarvioida potilaitten älykkyyttä, jos itse sattuukin olemaan idiootti! Saati sitten vielä ne provikat jotka lääkeyhtiö maksaa lekureille tiettyjen lääkkeitten tuputtamisesta potilaille. Eteenkin ihoon voi tulla näppylöitä! Voi taivas ja taas löi salama! Hellanlestas sentään!


    • järki hoi

      Nykyään voi itse valita, missä terveyskeskuksessa haluaa asioida. Äänestä jaloillasi.

    • Keuhkokuume2017

      Lapseni sairastui 2.4 käytin kaksi kertaa martsarin terveysasemalla..otettiin tulehdusarvot ja kuunneltiin paidan läpi keuhkot..luit oikein!sano mies et anna lapselle buranaa...hänellä kiire vastata puhelimeen...koitin sanoa että mitä jos keuhkokuume tai jotain ku tukkonen jaja kuumetta ollu koko ajan 38~39 ...hänen täytyy vastata puhelimeen...lähdimme peijakseen koska tunsin että lapsi ei ole kunnossa...peijaksessa ottivat heti keuhkoröntgenet ym..keuhkokuume lapsella!!kyllä todellaki arvauspaikka ja sisälle ulos meininki tuolla martsarissa

    • Köyhät_reppanat

      Vitun köyhät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4332
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1823
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1533
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1297
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1073
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      919
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      915
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      843
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe