Onko edes Halme natsimpi kuin vihreät

kulkurisydän

Demarit taitaa tosissaan pelätä vihreitä vaaleissa kun syyttävät vihreitä natseiksi tai kokoomuslaisiksi. Demarit ei kyllä pahemmin saa nuoren kaupunkilaisväestön ääniä.

Uskoisin, että vihreiden kannattajat eivät lipeä Tony Halmeen suuntaan, mutta duunarinuoret näkevät natsi-akselin toisin. Halmessa on natsistista munaa enemmän kuin demareissa - siis äänet demareilta karkaa Halmelle ei vihreisiin.

Ei kai kukaan koulutettu nuori nyt demareita äänestäisi. Ei tarvi lukea kuin kansainvälisiä kirjoja, joissa kerrotaan pohjoismaisen sosialidemokratian epäonnistuneen ja tulleen kestämättömäksi rahoittaa. 1980-luvulla pohjoismainen sosialidemokratia oli maailmassa huudossa. Sen piti ratkaista eriarvoisuuden ongelma, mutta silti pelata markkinatalouden säännöillä. Samat kirjat jatkaa, että 1990-luvulla se tuli kestämättömäksi rahoittaa ja nyt odotetaan toimia sen purkamiseksi. Piste. Siis ideologisesti sosialidemokratia on kuopattu. Toki vanhat patut uskoo siihen ja äänestää hautaan asti. Voi tietysti puoluekin uudistua tulevina vuosina. Silti tällä hetkellä ei ole muodissa. Siksi vihreys vetoaa. Se on jotenkin älyllisempää kuin kokoomuslaisuus, joka myös on nuorten keskuudessa pop.

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskustan nuoret ehdokkaat!

      Politiikka ei kiinnosta nuoria kailotetaan, mikä kyllä näkyykin sekä ehdokasasettelussa että äänestysprosentissa ym.

      Mutta jostain syystä Vihreät ja Vasemmistoliitto kiinnostavat paljolti niitä nuoria, jotka ylipäätään seuraavat politiikkaa/haluavat vaikuttaa asioihin. Heissähän on paljon anarkisti tyyppisiä maailmanparantajia ja ekoihmisiä.

      Kokoomus nuoret ovat nostaneet puolueensa imagoa näyttävillä tempauksilla, mainonnalla. Kannattajia voisi kategoroida menestyjien lapsiksi tai yrittelijäisyyden yli-ihannoijiksi.

      Tunnen itseni Keskustan kannattajaksi. Mikä siihen ajaa, onkin vaikeampi kysymys. Aluepolitiikkalla koko Suomen asutuksen pitämiselä on suuri merkitys, pyrkimys estää muuttoaaltoa pääkaupunkiseudulle ja Etelä-Suomeen. Lisäksi perinteinen luonnonläheisyys, joka on monilta osin ristiriidassa Vihreiden luontokäsitysten kanssa on puoluevalinnassani tärkeä. Tietysti lähipiirillä lienee myös vaikutusta puoluekantaani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      646
      7936
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2220
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2124
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1696
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1229
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1218
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1103
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      834
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      751
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      727
    Aihe