Syrjäytyminen vaarana!!!

EI OMA VIKA!!

Olen 27v. En polta, juo tai käytä rahaa holtittomasti.
Asun alivuokralla, koska ei ole varaa yksiöön saatika kaksioon.
Olen osa-aikainen työntekijä kaupassa X ja etsin toista työtä, mutten saa sitä millään.
Palkka ei riitä edes perusasioihin joten olen jättänyt ystävien näkemisen koska sekin vaatii ns" pikkurahaa JOTA EI OLE!!!

Lukion jälkeen korkeakouluun pääsy ei ole onnistunut. Nyt tarmoni on tipotiessään, mutta en halua loppuelämääni olla kassaneitinäkään.
Ainoa intohimoni olisi opiskella biologiaa, mutta siitä kuulen vain, että en työllisty semmoisella koulutuksella.

Tuntuu että suomessa yritetään tahallaan tehdä sossupummeja myös sillä, etten voi asua alivuokralla jos alan opiskella, sillä en saisi päävuokralaisen tulojen takia juuri tukia. (joka ei ole minulle mitään sukua!!!!) Tällä kikkaululla aiheutetaan suomeen asuntopulaa ja korkeat yksiö vuokrat!!!

Tämän pöljämäisyyden takia olen jumissa elämässä ja vaarassa menettää luottotiedot ja siitähän se syrjäytyminen alkaa!!!

10

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dksdds

      Ja jossain viestiketjussa oli ettei naiset/tytöt syrjäydy. No tässä on sellainen.

    • suunniteltu juttu

      Bilderberg kokouksissahan tämä on päätetty,että köyhistä tehdään rikkaiden orjia.Kyllä tämä on ihan suunnitelmallista toimintaa...

    • Heippa
      Tsemppiä sulle.

      Hyvä, että sinulla on työpaikka. Vaikka toki ymmärrän, että osa-aikaisen kassaneidin palkka ei riitä elämiseen. Älä luovuta äläkä luovu unelmistasi. Mistä kuulet, että et voisi työllistyä biologin koulutuksella? Monet työllistyvät. Haluaisin rohkaista sinua seuraamaan tätä unelmaasi. Olisiko mahdollista….?

      Kerrot, että olet jättänyt ystävien näkemisen, koska se vaatii ns. pikkurahaa. Ymmärrän tämän. Mutta olisiko mahdollista nähdä ystäviä muuten kuin tilanteissa, joissa tarvitaan rahaa. Lenkillä, ulkoilemassa, kotona kyläilemässä... Keksisitkö vaihtoehtoja tapaamisille? Tarvitset ystäviäsi, älä jätä heitä.

      Hyvä, että et polta, juo tai käytä rahaa holtittomasti, siinä on hyviä lähtökohtia. Älä luovu ystävistäsi äläkä unelmistasi!

      Tervehtien Päivi-pappi Hämeestä

      • terveisin mies

        No onko se hyvä homma että työpaikka muutaman tunnin viikossa jolla ei ole varaa elää. No ei ole.

        Ystävien näkeminen maksaa aina. Jollain on matkattava ja ostettava ruokaa. Eivät kaverit voi kestitä toista aina.

        Kuinka monta avointa biologin paikkaa on mollin sivuilla. Tasan nolla joten ei voida väittää että monet biologit työllistyvät tosta vaan.

        Unelmia kannattaa silti tavoitella, mutta syvältä on että valtiomme ei tue tarpeeksi köyhiä ihmisiä. Ei nuoria, eikä vanhoja. Sama pätee myös kirkkoon. Pistäisitte tekin nyt oikeesti sitä massia vähän köyhille enemmän ja lakkaisitte kiinteistöjen jemmailun muunmuassa. Nyt olisi teidän aika oikeesti auttaa ihmisiä, eikä vaan heittää hyvää läppää.


    • saalistaa

      Haaskalintu

      • dikodiko

        Onpas hassu kommentti! :O
        Tuosta ei haaskalintua saa... Harmittaa, koska tiedän muitakin joilla ei asiat ole omasta syystä huonosti.


    • viikotöissä
      • tuiooooo

        Eihän tuo työtön ole! Osa-aikainen näköjään. Ei herkkua sekään.


      • Ghjllx
        tuiooooo kirjoitti:

        Eihän tuo työtön ole! Osa-aikainen näköjään. Ei herkkua sekään.

        On helpompi päästä lääkikseen ja valmistua kun
        Biologin töihin biologina
        On nähty biologian tohtori oli työtön monta vuotta
        Meni lääkikseen valmistui sai töitä heti
        Tyyppiä harmitti kun meni monta vuotta hukkaan


    • Anonyymi

      Pitäisi pyrki kunnan tai valtion hommiin. Eihän sielläkään ole kaksinen palkka, mutta pitkä työura on tiedossa ja sitten lopulta kohtuullinen eläke.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      35
      5253
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      398
      4526
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3819
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      143
      3005
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      11
      2500
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2038
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1982
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1910
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1459
    Aihe