3 REUNAHUOMAUTUSTA JEESUKSEN HERRUUDESTA
Kirjoittanut: Mannerkorpi, 22.10.2004 klo 18.12
1.) LUONTEEN PIIRTEET: Herra yksin on hyvä. Olen ilmeisesti ensimmäinen koko paikassa, kenessä ei ole yhtään pahaa. Näistä asioista opettaminen aloitettiin kohdallani poikkeuksellisesti neljävuotiaana Jyväskylän keskussairaalassa, vaikka normaalisti tämä tapahtuu kuusivuotiaana neuvolassa.
-Pahuus kuuluu luontoon
-Paha pistää aina paremmaksi
-Kaikki menevät helvettiin.
Kaikki muut ovat heti valmiita hyväksymään nämä opit, mutta minulle ei kukaan pysty puhumaan noin päin ja siksi jouduin viisivuotiaana silmäleikkaukseen. Parikymppisenä kukaan ei enää muista neuvolaiän asioita kuin alitajuisella tasolla, eikä pahaakaan enää ole olemassa. Joskus on joku vähän vastaava tapaus, että on ollut luomi huulessa. Minullakin oli luomi huulessa ennen silmäleikkausta. Nämä, jotka pistivät kyseiset opit alulle, ovat olleet haudassa jo vuosisatoja sitten. 1700-luvulla näistä asioista puhuttiin liki parikymppisten kanssa, joten ikärajaa on siirretty alas koko ajan ja saattaa olla, että nykyisin nämä neuvolaiän tarkistukset tehdään kaikille neljävuotiaana. Koko asia on jo suurimmalle osalle niin kaukana kuin ikinä voi olla, kunhan vain päästäisiin tuosta eroon jotenkin. Minun kannalta katsottuna, tämä paikka on antimaailma tai pahan valtakunta.
2.) SILMÄLEIKKAUS: Jeesuksen ristiinnaulitseminen on lällyä silmäleikkaukseen verrattuna (helvetti, inkvisition kidutukset, tulinen pätsi yms.) verrattuna. Minun on melkein pakko olla Herra, kun olen jotenkin päässyt tähän paikkaan selvittyäni silmäleikkauksesta hengissä. Nykyisin silmäleikkaus on ainoastaan tarpeellinen meriitti, sillä mikäli minulla ei olisi muuta sanottavaa kuin luonteen piirteet, joku vain tulisi ja pamauttaisi turpaan. Mainittakoon lisäksi, että Jeesus on ryvettynyt ristiretkissä ja vastaavissa, kun allekirjoittanut ei ole vielä ryvettynyt missään.
3.) IHMETEOT: Jeesuksen ihmeistä osa saattaa olla jälkipolvien keksintöä, eikä historiallisia tosiasioita. Allekirjoittaneeseen liitetään myös niin paljon ihmeitä, että pystyn kilpailemaan Jeesuksen kanssa tässä kategoriassa. Mainittakoon vaikka Gummerruksenkadun tapaus, mikä vetää vertoja uskomattomuudessaan Jeesuksen veden päällä kävelylle.
M.S.
Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä
[email protected]
3 reunahuomautusta Jeesuksen herruudesta
Mannerkorpi
0
179
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847