Ainoa, joka pysyy ja jolla on merkitystä

"Länsimaisen hyvinvointiyhteiskunnan kasvatti tuntee piston omassatunnossaan. Miten usein valitan ja murehdin aivan turhista asioista. Miten harvoin muistan kiittää kaikesta siitä hyvästä ja yltäkylläisyydestä, jota pidän elämässäni liian itsestäänselvyytenä. Ja kuinka helposti arjen keskellä katse kääntyy pois siitä ainoasta, joka todella merkitsee jotain – Jeesuksesta Kristuksesta ja Hänen sovitustyöstään. Kaikki muu katoaa kerran, ja silloin Jeesus on ainoa, joka pysyy ja jolla on merkitystä."
270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

1. Kun kodin kauniin taivaisen sain tähden Jeesuksen, / en viihdy maailmassa en, vaan jäävät riemut sen. / Oi Kaanaanmaa, oi kaunis maa, se maa jossa Jeesus on! / Sinne Jumalan lapset pääsevät iäisesti olemaan. / Kiittäkää Herraa, kiittäkää Herraa, / kiittäkää, kiittäkää, kiittäkää Herraa! / Sinne Jumalan lapset pääsevät iäisesti olemaan.

2. Kun synti, liha, maailma tien saavat ahtaaksi, / ne voitan Herran armossa ja pääsen vapaaksi. / Oi Kaanaanmaa, oi kaunis maa, se maa jossa Jeesus on! / Sinne Jumalan lapset pääsevät iäisesti olemaan. / Kiittäkää Herraa, kiittäkää Herraa, / kiittäkää, kiittäkää, kiittäkää Herraa! / Sinne Jumalan lapset pääsevät iäisesti olemaan.

3. Kirkkaammin päivää loistavaa Karitsa valaisee, / ja voiton kruunu ihana päässäni säteilee. / Oi Kaanaanmaa, oi kaunis maa, se maa jossa Jeesus on! / Sinne Jumalan lapset pääsevät iäisesti olemaan. / Kiittäkää Herraa, kiittäkää Herraa, / kiittäkää, kiittäkää, kiittäkää Herraa! / Sinne Jumalan lapset pääsevät iäisesti olemaan.

4. Itsesi Jeesus kirkasta, niin oikein laulaa saan, / vapauta kieli kankea kiitokseen oikeaan. / Oi Kaanaanmaa, oi kaunis maa, se maa jossa Jeesus on! / Sinne Jumalan lapset pääsevät iäisesti olemaan. / Kiittäkää Herraa, kiittäkää Herraa, / kiittäkää, kiittäkää, kiittäkää Herraa! / Sinne Jumalan lapset pääsevät iäisesti olemaan.

Äänestä

Nykyisin ihmiset eivät ole tyytyväisiä mihinkään. Ruokaa ja vaatetta jokaisella, jonkinlainen kotikin. Nyt pitää saada parempi. Esitellään Suomen kaunein kotikin oikein. Siinäpä esimerkkiä meille. Siihen pitäisi pyrkiä.
Entä se sielun laita? Siitä ei puhuta. Eikä siitä, että vähemmälläkin tulee toimeen.
Ollaan uusavuttomia. Kaupassakin kaikki alkaa olla puolivalmisteita, halusipa niitä käyttää tai ei, sillä niissä on hintaa enemmän kuin peruselintarvikkeissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muista kiittää kirjoitti:

"Länsimaisen hyvinvointiyhteiskunnan kasvatti tuntee piston omassatunnossaan. Miten usein valitan ja murehdin aivan turhista asioista. Miten harvoin muistan kiittää kaikesta siitä hyvästä ja yltäkylläisyydestä, jota pidän elämässäni liian itsestäänselvyytenä. Ja kuinka helposti arjen keskellä katse kääntyy pois siitä ainoasta, joka todella merkitsee jotain – Jeesuksesta Kristuksesta ja Hänen sovitustyöstään. Kaikki muu katoaa kerran, ja silloin Jeesus on ainoa, joka pysyy ja jolla on merkitystä."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu