Vuosi 2014, silloin romahti luotto länsimediaan

Niin siinä kävi. Sitä ennenkin oli epäilys vahvaa. Mutta Ukraina, ISIS ja kaikki tuo touhu mitä 2014 länsimedia alkoi syöttämään (koska uskoi propagandaa itse) vei luottamuksen. Nyt en usko enää mihinkään länsimedian valtavirran uutisjuttuun mikä tulee USA:n liittokunnan ulkopuolisiin maihin.
35222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Hyvä aloitus! et ole kyllä ainoa joka tamän on huomannut.

Äänestä

Hyvä kirjoitus. Huonosti menee länsimedialla kun venäläisten uutiset tuntuu uskottavimmilta. Nyt olisi tilaus uutistoimistolle joka uutisoi puolueettomasti ja varmistaa uutisten todenperäisyyden.

Äänestä
  • Jos venäläiset uutiset alkavat tuntua uskottavilta, kannattaa tarkistuttaa pääsi. Ihan vain jo oman turvallisuutesi vuoksi....

    Äänestä

  • Mies 42 kirjoitti:

    Jos venäläiset uutiset alkavat tuntua uskottavilta, kannattaa tarkistuttaa pääsi. Ihan vain jo oman turvallisuutesi vuoksi....

    Hämmästyttävintä tässä on kuten Graig Roberts äskettäin totesi että Neuvostoliiton jälkeisessä maailmassa juuri Venäjän tiedotus on osoittunutkin yllättäen VÄHEMMÄN VALHEELLISEMMAKSI kuin läntinen, eteenkin Usan. Ilmeisesti USA ylivalta on korruptoinut median kuten se on tehnyt eliitillekin.

    Äänestä

  • outo muutos kirjoitti:

    Hämmästyttävintä tässä on kuten Graig Roberts äskettäin totesi että Neuvostoliiton jälkeisessä maailmassa juuri Venäjän tiedotus on osoittunutkin yllättäen VÄHEMMÄN VALHEELLISEMMAKSI kuin läntinen, eteenkin Usan. Ilmeisesti USA ylivalta on korruptoinut median kuten se on tehnyt eliitillekin.

    Millä kompetenssilla nuori walesilainen näyttelijä antaa tällaisia lausuntoja?

    Venäjän mediassa ei ainakaan ole tapahtunut mutosta - sen omista Putler ja se tuuppaa ulos samanlaista skeidaa kuin neuvostoaikana.

    Äänestä

  • ruski pasko kirjoitti:

    Millä kompetenssilla nuori walesilainen näyttelijä antaa tällaisia lausuntoja?

    Venäjän mediassa ei ainakaan ole tapahtunut mutosta - sen omista Putler ja se tuuppaa ulos samanlaista skeidaa kuin neuvostoaikana.

    Eiku meidän länsi media tuuppaa todellisuudesta irti olevaa ulostetta .

    Äänestä

Kyllä se on tuo paperisen median joukkoirtisanomisaalto ja sitten täysin ammattitaidottoman nuoren porukan palkkaaminen johtanut viimeisen 7 vuoden aikana melkoiseen alamäkeen median tasossa. Tästä on käyty keskustelu mm. New York Timesin, Guardianin, BBC:n osalta. Suomessa HS ja YLE ovat todella romahtaneet parissa vuodessa. Päätöksen hätiköityjä, konkareita pihalle. Juttujen taso on laskenut ja tutkiva journalismi juuri tärkeissä kansainvälisissä asioissa on heikentynyt.

Äänestä

Uutisia lenkkimakkaraan, niin makkara sisältää hyvin vähän totuuden lihaa ja runsaasti valheen jauhoja sekä liikaa CIAn ihraa.

Äänestä

Tuon johdosta suurin osa suomalaisista ei tiedä mitä maailmassa tapahtuu. Heidän ajatuksissaan on vain fiktioita ja vättämiä, jotka he uskovat totuuksiksi. Sitten jos joku kyseenalaistaa heidän fiktionsa nämä syyttää kyseenalaistajia Venäjän palkkaamiksi trolleiksi.

Tässä on hyvä kiteytys tilanteesta.

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=11765

Äänestä
  • Joo nyt se näkyy viimeistään hyvin selkeästi tarkoitushakuisuudessaan! Irakin sodan aikaan jo

    Äänestä

  • Se alkoi syvetä kirjoitti:

    Joo nyt se näkyy viimeistään hyvin selkeästi tarkoitushakuisuudessaan! Irakin sodan aikaan jo

    Ei vielä selvästi Irakin aikaan, koska Bush persoonana ei sytyttänyt vielä tarpeeksi...

    Äänestä

  • Heh... jos linkissä esiintyy sana "verkkomedia" tai ".ru" tietää suoralta kädeltä että se sisältää paskaa.

    Äänestä

Länsimedia on nyt paljastetu, housut kintuissa.

Kuinkahan moni toimittaja Ylen ja HS:n palveluksessa oleva on CIA:n ostama?

Siitä miten uutisia nykyisin väärennellään niin luulisi että melkein jokainen.

Nyt sisäpiiriläinen, Udo Ulfkotte, paljastaa mitä todella tapahtuu median kulissien takana.Toimittaja Udo Ulfkottea hävettää tänään, että hän työskenteli 17 vuotta ja Frankfurter Allgemeine Zeitungin palveluksessa.

Hän dokumentoi kirjassaan miten raportointi oli kuin jatke Naton lehdistöpalvelun mediasodankäynnistä.

Hänet otettiin jäseneksi Amerikan eliittijärjestöihin. Hän luettelee satoja nimiä ja kasvoja kulissien takaisita organisaatioista, jotka vaikuttavat median propagandatyössä: Atlantic Bridge, Trilateraalinen komissio, Saksan Marshall-rahasto, American Academy, Aspen Institute ja Institute for European Politics.

Hän paljastaa myös miten voi hakea Yhdysvaltojen suurlähetystön rahoitusta yleisen mielipiteen manipulointiin.

USA:n tiedustelupalvelun virkamiehet kirjoittavat artikkeleita, jotka sitten julkaistaan toimituksen kirjoittamina, toimittajien allekirjoituksilla.

Jos luet tämän kirjan, näet sanomalehtemme uusin silmin. Ymmärrät kuinka lukijoita manipuloidaan ja saat myös tietää kuka ja miksi. Lopussa on selvää: erilaiset mielipiteet ovat vain simuloituja. "Uutisemme" ovat useimmiten puhdasta aivopesua.

http://www.amazon.de/Gekaufte-Journalisten-Udo-Ulfkotte/dp/3864451434/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1411371003&sr=8-1&keywords=gekaufte journalisten

Äänestä
  • LOL... ylen ja hyysärin stalinistitoimittajat CIA:n ostamia? Hakeudu hoitoon, olet vakavasti sairaana.

    Artikkelit eläkeuudistuksesta, paskadirektiivistä ja Seinäjoen mansikanviljelijöiden satonäkymistä ovatkin siis Yhdysvaltain tiedustelupalvelun kynästä, ja viimeisessä artilkelissa haastatellun mansikanviljelijä Komulaisen mielipiteet simuloituja?

    Äänestä

Seiska on ehdottoman luotettava ja on niitä lukemattomia muitakin luotettavia alan lehtiä.

Äänestä
  • Tv 7 ää ei mikään voita:)!

    Äänestä

Kuka idiootti lukee jotain seiskoja, is:kin on niin imbesilliä juttua täynnä, että täytyy pidättää oksennusreaktiota, jos käy toteamassa siellä sivuilla, mitä törkeää ja ala-arvoista roskaa ihmisille syötetään. Tämä ei ole vihakirjoitus, vaan kuvaus tunteesta, jonka kyseiset antimediat herättävät.

Bilderberg-Yle:ssä on sensuurin, estojen ja trollaussyytteiden kulta-aika meneillään, vain äärioikeisto saa kirjoittaa, mainostaa, propagandoida ja levittää agendaansa - muut ovat heti "trolleja". Vastarinta tukahdutetaan kovalla kädellä. Sitä varten siellä on toimittajia, porvaritaustoista, joiden elämäntehtävä sananvapauden rajoittaminen näyttää olevan. Blomberg esim.

Äänestä
  • Ylen toimittajat ovat kauttaaltaan vassareita, pahimmat stalinisteja. Ylen tärkein tehtävä on feminismin ja monikulttuurin levittäminen kaikin mahdollisin keinoin. Vastarinnan tukahduttamisesta ja sananvapauden rajoittamisesta olen samaa mieltä.

    Äänestä

Lännen demokratia mennyttä.
Länsimainen sananvapaus mennyttä.
Länsimedian rehellisyys mennyttä.


Venäjällä on nykyään sananvapaus.

Äänestä
  • Kyllä, Venäjällä on sananvapaus yhdellä henkilöllä, nimitäin putinilla joka omistaa venäläisen median. Noin 150 edesmennyttä toimittajaa ei tätä uskonut.

    Äänestä

  • Polonium kirjoitti:

    Kyllä, Venäjällä on sananvapaus yhdellä henkilöllä, nimitäin putinilla joka omistaa venäläisen median. Noin 150 edesmennyttä toimittajaa ei tätä uskonut.

    Venäjän media ei jätä kertomatta asioita, kuten meillä.

    Äänestä

Aivan. Päinvastoin kuin länsimedia uskottelee mitään Ukrainaa ja ISIS:tä ei ole olemassa, eikä ole koskaan ollutkaan. Venäläisessä mediassa tullaan ensi viikolla paljastamaan kuin Putin voitti 700 kiloisen jääkarhun, silmät peitettynä ja toinen käsi selän taakse sidottuna.

Minkälaiset kelit siellä Pietarissa on?

Äänestä

LÄNSIMEDIA ON HYVÄ JOS PUHUTAAN ANGLOAMERIKKALAISESTA
MUTTA SILLOIN ON OSATTAVA ENGLANTIA JA HYVIN
KEHOTAN KAIKKIA OPETTELEMAAN

JOS LÄNSIMEDIALLA TARKOITETAAN KORRUPTIOMEDIAA YLE ja sanotaan lehdistä Hesari, niin tilanne on surkea, mutta miksi tilaisit korruptiota ja
Yleä ei tarvitse seurata (ota tilalle taivaskanavista BBC, SKY, France24 (maksuton)
mutta silloin on osattava hyvin englantia, ZDF on erinomainen jos osaat saksaa
myös ilmaiskanavassa TV5Monde on uutisia (mutta osattava ranskaa)

ESIMERKKI MEDIASTA

Perjantain 26.9. uutisia

ENSIMMÄINEN PÄÄNLEIKKAUSTELOITUS USAN MAAPERÄLLÄ KAUTTA AIKOJEN

USAn aikaa torstaina muslimi leikkasi Oklahomassa pään irti naiselta

Angloamerikkalaisen tavan mukaan uutinen julkaistaan siten, että annetaan
tarkat tiedot murhaajasta ja myös uhreista

Suomessa erityisesti mamujen tekemiä rikoksia peitellään niin maan perusteellisesti

Rikollisten peittelyyn osallistuvat Yle ja Hesari



Alton Nolen niminen nekerimuslimi teloitti Colleen Huffordin, 54-vuotiaan naisen
Oklahomassa ja puukotti toista 43-vuotiasta Traci Johnsonia

Johsonin tila on stabiili

Muslimipuukottaja on 30-vuotias nekeri Alton Nolen, joka sai äskettäin potkut ruokakaupasta
Nolen oli yrittänyt työpaikassaan käännyttää henkilökuntaa islamiin ja epäonnistunut
Nolen huuteli islamilaisia iskulauseita leikatessaan naisen pään

Sankarina toimi Logan Countyn kunnan sivutoiminen sheriffi ja kaupan turvajohtaja
Mark Vaughan, joka ampui Nolenin

Tohtori Jussi Halla-aho kertoo äskettäin Suomessa tapahtuvasta rikollisten hyysännästä
ja peittelystä 11.9.2014

http://www.halla-aho.com/scripta/tyovoimapulasta_ja_radaseudun_elavoittamisesta.html

Syyskuun alussa Mohamed-niminen henkilö tuomittiin Espoon käräjäoikeudessa kahdeksi vuodeksi ja 10 kuukaudeksi vankeuteen kahdesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja kahdesta raiskauksen yrityksestä. Yleisestä linjasta poiketen lehdet eivät julkaisseet pitkän (tai, no, "pitkän") vankeustuomion saaneen nuorukaisen nimeä.

Niinikään syyskuun alussa monikulttuurinen nuorisojoukko ryösti mm. pesäpallomailoja aseena käyttäen lompakoita ja kännyköitä alaikäisiltä uhreilta Tikkurilassa.
Edelleen syyskuun alussa uutisoitiin tapauksesta, jossa ilmeisesti Lähi-Idästä tulleet mieshenkilöt huumasivat ja raiskasivat nuoren naisen Helsingissä.
Ja edelleen syyskuun alussa nähtiin Helsingin metrossa "hässäkkää" ja "pelleilyä", kun liputta matkustanut nuorukainen löi lipuntarkastajaa ja joutui pakkokeinojen kohteeksi, mistä nuorukaisen ystävät tuohtuivat ja sosiaalinen media kuohahti.

Videotaltioinnista käy ilmi se (uutisesta unohtunut) seikka, että nuorukaiset olivat somaleja. Metrovaunun täytti elämäniloinen puheensorina.

Vielä kerran syyskuun alkuun: Helsingin Sörnäisissä tehtiin astaloita apuna käyttäen kaksi törkeää ryöstöä, joista epäiltynä poliisi etsii kahta tummaihoista mieshenkilöä.
Kaikki tällainen vaikuttaa yhteiskuntaan paljon enemmän kuin terrorismi mutta saa aikaiseksi paljon vähemmän yhteiskunnallista keskustelua.



USA:N MEDIA perjantaina ja lauantaina

Oklahoma beheading: FBI probing suspect's recent conversion to Islam

He then attacked Colleen Hufford, 54, stabbing her several times before severing her head. He also stabbed another woman, 43-year-old Traci Johnson, at the plant.

The suspect, Alton Nolen, 30, was recently fired from Vaughan Foods in Moore prior to Thursday’s attack.

Co-workers told law enforcement officers that the fired staffer had been attempting to convert them to Islam. Nolan was shouting Islamic phrases during the Oklahoma beheading, according to witness statements.

Mark Vaughan, who is both the food plant’s chief operating officer and a reserve sheriff’s deputy in Logan County, shot Alton Nolen.

Äänestä

Länsimedia ei ole yhtenäinen käsite

Lue vertailu

Suomen ja angloamerikkalaisen median välillä
suhtautumisesta tavallista kansaa vastaan suunnattuihin rikoksiin
(herroilla (ja rouva Halosella) on henkivartijat yhteiskunnan laskuun)

http://keskustelu.suomi24.fi/node/12600299#comment-70887467

Äänestä

Onneksi olkoon, olet säpsähtänyt valveille suloisesta unesta, jossa 95% kansasta lilluu syntymästä kuolemaansa asti.

Äänestä
  • Me pelataan peliä, mitä suurin osa ei tiedä edes pelaavansa.

    Äänestä

Suomalaiset on saatu uskomaan länsi popakandaan tosi hyvin.
Kun ihmisten puheita kuuntelee,ei voi kuin ihmetellä,kun he toistelevat lehdistön levittämiä valheita,suurina totuuksina.
Ja suomen poliittinen johto on etulinjassa tässä valheiden levityksessä.
Hävettää jo olla Suomalainen.

Äänestä
  • Ainakin meillä Pohjois-Karjalassa aika moni kyseenalaistaa tämän länsivedätyksen

    Äänestä

  • mikko pk kirjoitti:

    Ainakin meillä Pohjois-Karjalassa aika moni kyseenalaistaa tämän länsivedätyksen

    Itä-suomalaisilla onkin vielä älli tallella. Länsi-Suomi on kokonaan lännettynyt kommarialueeksi.

    Äänestä

  • Jep, mutta ollut mielenkiintoista havaita, miten baarissa muutaman kaljan jälkeen ihminen sanookin mitä ajattelee. Ja se ei todellakaan ole sitä median propagandan toistelua. Muuten sitten ollaan kyllä niin poliittisesti korrektia..

    Äänestä

Venäjän ja Pohjois-Korean mediaan ei ole koskaan uskottukaan.

Äänestä
  • Ukrainan sodan syy on arvioitu venäläismediassa uskottavammin kuin länsimediassa. Tämä on fakta. Kyseessä oli USA:n rahoittama, tukema ja koordinoima väkivaltainen laiton vallankaappaus, ei suinkaan spontaani kansannousu joka olisi nauttinut erityisen laajaa kansansuosiota koko maassa.

    Äänestä

Samanlaista tuubaa ne on BBC ikin uutiset. Ja muukin länsimaiden media CNN, etc.. Paketoitu vaan paremmin.

Äänestä
  • älä tue vaikenjoita, YLE ja Hesari

    voisitko perustella haukkusi BBC kohtaan sitäpaitsi CNN on heikompaa
    tasoa selvästi fragmentoitumisen takia CNN ei ole huono sillä on toimittajia
    joka paikassa ja se on kalliisti ylläpidetty mutta BBC on syvällisempi
    SKY on hyvä myös mutta Lontoo-keskeinen saksalaiset kuten ZDF ovat
    kovin muodollisia uutisia levittäviä liika-asiallisia
    kuten myös Espanjan TVE joka on aivan erilainen kuin RAI-kanavat
    Italiassa jotka sisältävät himphampua rutosti, TVE Espanja siis
    on hyvä mutta sitä ei koskaan tekstitetä on osattava ainakin
    hiukan enemmä espanja
    un poquito mas espanol para poder seguir el programa

    MIETI HETKI
    mieti hetki millainen maailma meillä olisi ilman Englantia
    ja sen luomaa USA:ta

    vaikka siis tottahan USA on kammottavuuksia tekevä valtio ja Englanti
    imperialistinen

    Kun olisit islamilaisen kommunistimaailman leirillä
    allahia ja putinia kumartamassa
    pKorea-tyyppisessä maailmassa

    niin et ehkä haukkuisi BBC:tä ja sen sovellutuksia Englanti - USA
    pikku vioista mitä niillä on

    Jah'Keem Yisrael
    siis tämän jihadistin joka irrotti naisen pään ja puukotti toista torstaina

    on teloittajan nimi Oklahomassa, salanimi

    teloittajan facebooksivu
    https://www.facebook.com/alton.threadgill

    Äänestä

BBC n propaganda ja muukin länsimediatuuba on taitavammin tehtyä. Kuinka valitaan esim. uutisiin haastateltavat, paljonko heille annetaan puheaikaa ja näkyvyyttä, jne.. Vastapuolen tarina kerrotaan mutta lyhyesti ja sinne heitetään muutama täky jolla tarinan uskottavuus kyseenalaistetaan. Ja niin edelleen. Oman agendan kumoavat faktat. Näistä ei yksinkertaisesti uutisoida tai ne uutisoidaan vain lyhyesti ja sitten unohdetaan. Omaa agendaa tukevat taas pidetään etusivulla päiväkausia oli ne sitten miten epäluotettavia.

"MIETI HETKI
mieti hetki millainen maailma meillä olisi ilman Englantia ja sen luomaa USA:ta"

Oletat myös että USAn ja Englannin kertomus historiasta olisi se tosi. Otappa historian kartta ennen vuotta 1500 ja katso missä vaikkapa englanninkielisiä asuu. Ja vertaapa sitä nykykarttaan. Sieltä löytyy kaksi valtavaa mannerta jossa englanninkieltä puhutaan ja joista alkuperäiset asukkaat. Muutti muualle vai mitä heille tapahtui ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin siinä kävi kirjoitti:

Niin siinä kävi. Sitä ennenkin oli epäilys vahvaa. Mutta Ukraina, ISIS ja kaikki tuo touhu mitä 2014 länsimedia alkoi syöttämään (koska uskoi propagandaa itse) vei luottamuksen. Nyt en usko enää mihinkään länsimedian valtavirran uutisjuttuun mikä tulee USA:n liittokunnan ulkopuolisiin maihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu