Tai mitään autoon littyvää veroa
Onko Virossa auton käyttövoimaveroa
kiits.
6107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
no ei ole. Eikä kovin kaksista sosiaaliturvaakaan. Hehän eivät kannata yhteiskuntaa jossa on turvaverkkoja heikoimmille.
Mistä moinen katkeruus Eestiä kohtaan?
Eihän tuo mitään katkeruutta osoita. Se on silkkaa faktaa: kun ei ole tuloja (tarkoittaa Viron kohdalla yleisesti muutenkin matalaa verotusta eikä pelkästään liikenteen verotusta) niin ei tietenkään voi olla paljon menojakaan.
Tuskinpa vaan tuo edellinen kirjoittaja oli virolainen köyhä tai eläkeläinen (mikä on varmaankin sama kuin köyhä). HEILLÄ voi olla syytäkin katkeruuteen. Ei Viron talousmalli tietenkään mitenkään koske meitä tavallisia suomalaisia, jotka kai näillekin palstoille pääasiassa kirjoittelevat.
Mutta suomalainen voi huollattaa autonsa Virossa tai ostaa sen sieltä. Tulevaisuudessa jopa liisata auton Virosta. Sitä se EU:n vapaa liikkuvuus teettää. Autovero on kuopattava ja lisäverot laitettava karkeille.
Entä jos on Virossa virtuaalikansalainen, niin saako silloin ajaa virolaisella autolla Suomessa ilman seuraamuksia?
http://yle.fi/uutiset/virtuaaliasukkaaksi_viroon_syksylla_se_on_mahdollista/7370749
Kansalaisuus ei merkitse mitään vaan fyysinen asuinpaikka.