Tätä arvoyhteisöä Tuomioja tukee?

Erkki herätys!

Venäjä vaatii tutkimusta Itä-Ukrainan siviilien joukkomurhista
Ensimmäinen hauta löytyi Donetskin seudulla sijaitsevasta kaivoksesta. Haudasta nostettiin Etyj-tarkkailijoiden läsnä ollessa kolmen miesten ja yhden naisen ruumiit. Kaikki siviilivaatteissa. Uhrit makasivat haudassa kädet sidottuina. Paikalliset oikeuslääkärit selvittävät, keitä nämä henkilöt ovat ja miten he kuolivat.
Heidän kuolemastaan on aloitettava kansainvälinen tutkinta, sanoi asiantuntija Azhdar Kurtov.
"Joukkohaudasta nostetuissa ruumiissa on kidutusten jälkiä. Heidät puukotettiin ja kidutettiin hengiltä. Ruumiista löytyi polttomerkkejä, mm. hakaristejä. Nämä faktat on riittävä peruste kansainvälisen tutkinnan aloittamiselle.
Viime päivinä Ukrainassa on löytynyt useampia joukkohautoja. RT Newsin mukaan ainakin kolme erillistä joukkohautaa on löydetty. Paikallisten asukkaiden mukaan sotilaat ampuivat ihmisiä sen vuoksi, että heillä epäiltiin olleen yhteyksiä kapinallisiin. Joidenkin paikallisten asukkaiden kohtalosta ei vieläkään ole tietoa.

3

50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ollut ensimmäinen. Kapinallisten jäljiltä on löytynyt jo aikaisemmin joukkohautoja mm. sloviansk:sta.

      Runsaasti on kidutuksesta, päiden irtileikkaamisista yms. todisteita kapinallisia vastaan.

      Tämä on "vain" venäjän propagandaisku totuuden peittämiseksi.

    • tedi.touch

      Siellähän Ukrainan joukoissa taistelee näitä oikeistosiiven fasisteja!Onneksi venäjämieliset sai listittyä niitä siviilientappajia kasapäin!Fasistijohtaja oli kesällä raivoissaan sadoista kaatuneista!

      • lahtari ja valkoinen

        Korjaan, ei venäjämieliset vaan Venäjän armeija.

        En vain ymmärrä mitä Venäläiset tekevät Ukrainassa, se on Ukraina ei Venäjä.

        Mitähän tedi.touch tykkäisi kun minä tulisin hänen asuntoonsa tappamaan ihmisiä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe