mukava mies ja naiset

ei mene oikein

Aina sanotaan, että naiset etsivät mukavaa miestä. Väitetään, että miehen toivotaan olevan keskustelutaitoinen ja hellä. Suurin osa naisista tuntuu itse uskovan tuohon ja olettaa, että enemmistö naisista valitsee miehensä noilla perusteilla. Yleistyksenä tuo kuitenkin on valitettavan kaukana siitä, miten asiat todella ovat.

Oman kokemukseni mukaan on äärimmäisen epätodennäköistä löytää vapaa nainen, joka oikeasti etsii tuollaista miestä kumppanikseen. Olemalla juuri tuollainen mies saa helposti naisista ystäviä, mutta "vain" ystäviä, kuten monet naiset itse sanovat, jos heille ehdottaa seurustelua. Suurin osa naisista siis valitsee miespuoliset ystävänsä ja kumppaninsa eri tavoin. Mukavassa miehessä ei ole seksuaalista viehätysvoimaa ja jännitystä, mitä suhde kuulemma tarvitsee. Niin, aika usein voima ja jännite purkautuvat muodossa, jota kukaan nainen ei varmasti haluaisi. Jos nainen käyttäisi järkeään, hän valitsisi kohdalleen osuneen kivan miehen ja välttäisi mustelmat. Se ei suurimman osan kohdalla yksinkertaisesti näytä olevan mahdollista.

Olen yksinäinen mies ja olen katsellut tätä kauan sivusta, nähnyt omakohtaisesti, miten asiat menevät, kuten totta kai on nähnyt moni muukin mies, joka uskoo sukupuolten väliseen tasa-arvoon ja kohtelee naisia sen mukaisesti. Jotain on pahasti pielessä, kun naisten mielestä mukava mies ei mitenkään saa rakkautta, vaikka kuinka haluaisi olla jollekin naiselle hyvä. Miksi sellainen mies ei kelpaa, mutta parisuhdeväkivalta on niin yleistä? Miksi?

1

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jorojukka-kukka

      Kai jokaisen naisen ihanne olisi mukava, keskustelutaitoinen, hellä, seksuaalista viehätysvoimaa omaava, jännittävä mies.
      Ei se onneksi sentään niin mene, että mukava ja keskustelutaitoinen on tylsä mies ja seksuaalista viehätysvoimaa omaava ja jännittävä mies on väkivaltainen. Ihmiset ovat yksilöitä ja on monia eri luonteenpiirteitä samassa ihmisessä.

      Moni suhde hyvän alun jälkeen muuttuu vaikeaksi, jopa agressiiviseksi ja siihenpä liittyy monta monituista seikkaa. Kaikki me haluamme hyvää suhdetta, mutta se ei aina onnistu. Oma itsekkyys on varmaan suhteiden epäonnistumisen suurin syy.

      Varmasti yksilöinä mietimme, miksi emme kelpaa kenellekään, vaikka olenmme näin mukavia. Kuitenkin yhteiselämään tarvitaan kaksi ja paljon molemminpuolista halua onnistua. Sopivan kumppanin löytyminen on jo vaikeaa, eikä sekään vielä riitä sinällään, vaan siitä vasta alkaa se varsinainen työ parisuhteen eteen, kummaltakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      144
      7228
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5025
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      69
      4462
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3533
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2331
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      339
      1911
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1796
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1639
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      68
      1517
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1468
    Aihe