Neuvostoliiton presidentti Vladimir Putin on määrännyt duumassa ajettavaksi läpi lain, jolla tiukennetaan entisestään median sensuuria. Ulkomaalaisten omistusosuudet neuvostoliittolaisesta mediasta rajoitetaan 20 %:in ja muiden kielten kuin venäjän käyttö estetään. Mm. suomalaiset uutiset lopetetaan.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288744104393.html
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288744104393.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://suomi.fontanka.fi/
näköjään löytyykin aika hyvää VASTAMYRKKYÄ normivenäläiselle medialle! No kohta on varmaan saitin pitäjät Siperiassa pallo jalassa louhimassa kiviä.
mahdotonta, koska Korkein oikeus estäisi lain voimaantulon perustuslain vastaisena.
Hyvä esimerkki siitä, miten vaarallista on kun Oikeuslaitos ei ole rippumaton.
USAn perustuslaki ei suojaa tämmöiseltä ulkomaalaisiin yhtiöihin kohdistuvalta lainsäädännöltä. Perustuslain suoja kattaa vain USAn kansalaisia.
USAssa on vastaava laki koskien esim. telakkateollisuutta ja oikeutta myydä laivoja yhdysvaltain aluevesillä seilaavilla aluksilla.
Eipä näy tiltujen kommennteja ei...
Ruokitaanpa aloittaja TROLLIa.
Neuvostoliittoa ei ole, eikä sillä siis ole presidenttiä. Putin ei ole määrännyt duumaa tekemään mitään, koska ei voi määrätä. Voi anoa duuman hyväksyntää. Laissa ei ole myöskään mitään mainintaa kielestä, eli edelleen voit lähettää heprean kielistä uutisointiasi ja somalikin käy.
Suomalaisia uutisia ei lopeteta. Omistusrajoitus koskee kansainvälisten konernien omistusta, eli suomalaiset uutiset voivat jatkaa toimintaa avian perinteiseen tapaan kun vaihtavat media yhtiön omistuspohjassa esim. 31 % päätoimittajan nimiin.
Eli nykyinen Bonnier konserni ei voi olla omistaja.
Laki tulisi nopeimmillaankin voimaan vasta 2016, joten jos aloittaja ei ole täysi debiili, niin varmaankin voit johdatella että kyse on pakotteisiin vastaavasta lainsäädännöstä joilla horjutetaan ulkomaalaisten omistuksia sellaisella toimialalla joka myös kaikissa länsi maissa on luvanvaraista toimintaa.
Ruski-taanpa hyvinkin. Putin haluaa Neuvostoliiton. NYT!
surullisia paikkoja.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288744104393.html?pos=ok-trm-uutu
Neuvostoliiton medialaki iski Leningradin suomenkieliseen uutissivustoon - ”Emme aio lannistua”