Tämäkö on soteuudistuksen tavoite. Omistajille voittoa jumalattomasti.
Hoito ja vanhukset ovat sivuasia. Alkaahan kokoomus jo selitellä tätä kehitystä. Tässä on kyse jumalattomasta tulonsiirrosta pörssi tai muien ahneiden yhtiöiden taskuun.
Olipa valaiseva ohjelma eilen tv1, Ruotsista.
Hoito ja vanhukset ovat sivuasia. Alkaahan kokoomus jo selitellä tätä kehitystä. Tässä on kyse jumalattomasta tulonsiirrosta pörssi tai muien ahneiden yhtiöiden taskuun.
Olipa valaiseva ohjelma eilen tv1, Ruotsista.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kovasti taas halutaan kokoomusta äänestää,muitkin olisi
mutta koko hallitus hyväksyy kaiken yksityistämisen.
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/163997-yksityistaminen-on-sote-uudistuksen-kova-ydin
myös nykyisin oppositiota leikkivät keskusta ja perussuomalaiset. Viesti oli kirkas: nykyisten eduskuntapuolueiden joukosta ei vaihtoehtoa löydy.
Mehiläinen ja Terveystalo ovat ulkomaisten pääomasijoittajien omistamia ketjuja, jotka ovat olleet julkisuudessa paljon esillä veroparatiisikytkentöjensä kautta. Pienet julkisuuskolhut eivät niiden menoa haittaa. Yritysten rahoitusasema on sellainen, että ne voivat tarvittaessa tuottaa palveluja alle tuotantokustannusten. Julkinen sektorin palvelutuotanto saadaan näyttämään kannattamattomalta, ja pienemmät yksityiset palveluntuottajat eivät kestä mukana kilpailussa. Markkinoiden valloituksen jälkeen on rahastuksen vuoro. Tälle toiminnalle nyt niin juhlittu sote-uudistus avaa uusia mahdollisuuksia.
___________________
näin se on aina tehty, ensin halvat hinnat ja sitten kun muut on tuhottu on aika nostaa hinnat pilviin.
Yksityistäminen ei koske ainoastaan terveysalaa vaan kaikkea
mahdollista.
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/137376-eu-vaatii-yksityistamaan-kuntien-vesihuollon-jne-ollaanko-taas-eu-kriittisia
Aiemmat kokemukset julkisten palvelujen yksityistämisistä kertovat mitä on tulossa. Maksut nousevat ja kasvavista maksuista suuri osa päätyy ulkomaisten suuryritysten ja –sijoittajien taskuihin. Kansa maksaa ja päättäjät levittelevät käsiään: ”Ei me muuten, mutta kun EU vaatii. Ja kun siellä nyt ollaan…”
Mahatma Gandhi sanoi Intian asemasta Britannian siirtomaana seuraavaa: ”Maan vaikein ongelma oli siirtomaa-asema, johon sisältyi sekä poliittinen että myös taloudellinen riisto. Niiden vuoksi kehitys ei ollut mahdollinen monella muullakaan alalla yhteiskunnassa.”
Suomen poliittinen ja taloudellinen riisto on todellisuutta. Ja aivan kuten ennen Intiassa, kehitys ei ole riistetyssä maassa mahdollista monella muullakaan alalla yhteiskunnassa.
Kansalaisten enemmistö ei tuota riistoa hyväksy. Monet kokevat kuitenkin voimattomuutta. Mitä oikeasti voi tehdä?
Ainakin voi arvostella. Ja siihen on syytä yllin kyllin. EU-kriittisyys on melkein kaikkien huulilla.
On huomionarvoista, että sellainen EU-kriittisyys, johon ei sisälly vaatimusta EU:sta eroamiseen, auttaa nykyisen politiikan jatkumista. Ja tällä hetkellä kaikki eduskuntapuolueet ovat sillä kannalla, että EU:sta ei pidä erota.
Tällä hetkellä Suomen suurin puolue, joka vaatii Suomen eroamista EU:sta, on Itsenäisyyspuolue.
Joo näin on, PerusSuomalaiset oli ja on tavallaan edelleenkin toivo mutta valtamedia ja vamhat puolueet sai senkin "ruotuun" rasismin tuuballaan hallitsemiensa tiedotusvalineiden kautta. Halla-aho olisi jämerä johtaja ja suunnan kääntäjä ehkä..
Minkälaiset mahdollisuudet varattomalla vanhuksella on päästä ykstyiseen hoitokotiin?
http://yle.fi/uutiset/millaisia_kokemuksia_sinulla_on_yksityisista_hoitokodeista/6198049
uistan kuinka joskus vuosikymmen sitten tänne avattiin yksityinen hoitokoti kunnan vanhuksille. Se uhkasi jäädä täysin tyhjäksi, koska kunnasta ei löytynyt yhtäkään vanhusta, jolla olisi ollut rahaa heidän tolkuttomiin hintoihinsa. Yhdenkään tavallisen pulliaisen eläke ei yksinkertaisesti riittänyt niihin kuluihin.
Tässä vaiheessa alkoi tyypillinen reaalikapitalistinen toiminta, eli ryhdyttiin vaatimaan julkista sektoria maksamaan yrityksen tappiot. Kunnan olisi muka pitänyt maksaa vanhuksia tänne yksityiseen hoitokotiin, hinnasta riippumatta, vaikka kunnassa ei tuolloin ollut erityistä puutetta hoitopaikoista.
Sittemmin tuo hoitokoti tajusi laajentaa portfoliotaan. Nykyisin he markkinoivat palveluitaan koko Suomen alueelle, ja sitten rupesikin jo löytymään maaseudulle kaipaavia rikkaita kaupunkilaisvanhuksia. Nykyisin hoitokodilla kait menee ihan hyvin. Mutta ilmeisesti ainuttakaan sijaintikunnan asukasta siellä ei edelleenkään ole. Ei ole kuntalaisilla edelleenkään varaa.
yx kommenteista
___________________________
Jos kunta maksaa,
Parhaat mahdolliset. Ai mitenkäkö niin kysyy epäileväinen ? No siksi että yksityinen voi laskuttaa PALJON ENEMMÄN mihin varatomalla edes on varaa ja hakea erotuksen suoraan kunnan sosiaalituesta, jolloin laskun maksaa yhteiskunta ja veronmaksajat. Juuri tähän rahan pumppaus automaattiin nämä kokoomuslaiset nihilistit haluavat päästä käsiksi. Oikeasti pitäisi hirttää ihan vain muutama satunnainen kokoomuslainen muille varoitukseksi että osaisivat olla ihmisiksi.
Käsittääkseni kaikki kunnat ovat joutuneet ostaamaan palveluja/hoitoa yksityisistä hoitokodeista. Vähävarainen maksaa sen mihin tulot riittävät ja kunta loput. Käytännössä veronmaksajat. Ei kukaan vähimmäiseläkkeellä oleva vanhus voi rahoittaa kaikkea kunnan halvintakaan hoitoa, vaan siinäkin veroeurot rahoittavat loput tai suurimman osan. Hoidettavalle jätetään omaan käyttöön n sata euroa/kk. Siitä saa hautausrahat kasaan jos joutuu olemaan useimpia vuosia hoitolaitoksessa.
Nyt kun kunnat vähentävät rajusti vanhainkoteja ja terveyskeskusosastoja, missä laitoshoitoa tarvitsevat varattomat vanhukset aiotaan hoitaa?
Jätetäänkö heidät koteihinsa jossa kerran tai pari päivässä käy joku hätäisesti katsastamassa että vanhus on vielä hengissä?
Vai onko heitä varten joku hoitopaikka olemassa, kun ykstyisiin hoitokoteihin heillä ei ole mahdollisuutta päästä?
Ei vaan heidät otetaan HELVETIN KALLIISIIN yksityisiinlaitoksiin saamaan ala-arvoista hoitoa SIKA KALLIILLA ja yhteiskunta maksaa viulut yksityiselle kokoomus kyköksiselle grynderille.
Ihan hyvä aihe "mummeli"", mutta miksi sinä ratsastat ikänaisen nimimerkillä. Oletko vaimosikin puolesta mummoutunut.
Raiteissa ajava ei osaa tutuista urista poiketa, vai mitä "mummeli"?
Apua tarvitsevien kohtaloiden murehtimisen sijasta itse kukin voi auttaa läheisiään ja naapureitaan. On täysin vinksahtanut ajatus ulkoistaa apu virallisille tahoille. Yhtä vinksahtanutta on vaatia rahaa jokaisesta hyvästä teosta.
Jokaisella varaa?
https://www.hoiva.fi/tietoa-meista/32-tausta-artikkelit/107-hoivakotihinnasto-112012
Kansalta viedään rahat pois kaikin keinoin, ensin julkinen sektori kuppaa itse säätämiensä lakien avulla veroina rahat itselleen ja lopuksi yksityistetty puoli viimeistelee homman. Bilderbergit tätä touhua vie ja siinä ei moraalia eikä oikeudenmukaisuutta tunneta.
Kaikesta voitonjaosta huolimatta yksityiset vanhustenhoidot, työterveys, lääkärin vastaanotot ja hoidot ym. tehdään paljon pienemmillä kustannuksilla jonottamatta ja kukaties parempi laatuisesti kuin kunnallisella puolella.
Mistähän se johtuu?
Vaikka kunnallista puolta johtavat parlamentaaristen voimasuhteiden mukaisesti valitut poliittisesti sopivat henkilöt. Palkkakin on sellainen, että se sitouttaa johtajat hallinnoimaan.
Suuret lautakunnat tekevät poliittisten voimasuhteiden mukaisia päätöksiä.
Pisteenä i:n päällä:
Työntekijöille on osoitettu kaapin paikka. Silti tulee kalliimmaksi.
Älähän puhu paskaa, johtavat terveyden huollon viranomaiset ovat yksikantaan todenneet että yksityistäminen EI OLE tuonut säästöjä YHTÄÄN eikä hoidon laatu parane koska se on jo nyt lailla säädeltyä sille tasolle missä se on. Tutustuppa ensin yksityisen hoito alan realiteetteihin ja niihin KÄHMINTÖIHIN mitä siellä on vuosien saatossa tehty ja kuinka monta "yksityistä säätiötä" on tehnyt mysteeri konkursseja ja maksavien asiakkaiden hoidot on kuitenkin lopulta kaadettu kunnallisten toimijoiden vastuille. Asiakkaiden ja veronmaksajien kusettamis yrityksiä eivät mitään muuta. Eivät luo säästöjä eivätkä paranna hoidon laatua. Kokoomuslaista ideologista huttua vailla vähäisintäkään todellisuuden häivää tukenaan. Ei todisteita eikä näyttöä muusta kuin päin vastaisesta.
Rampa ankka räpistelee kunnallisessa lammikossa.
Terveyden huollon viranomaiset, jotka niitä lausuntoja antava, ovat itse osa sitä järjestelmää. Tilastollisesti kaikki saadaan näyttämään miltä halutaan.
Kuntapuoli on täynnä niitä kähmintöjä, joista karuaa kieltä kertoo useat oikeudenkäynnit tuomioineen, poliisitutkimukset, jotka eivät johda mihinkään kun näyttöä ei saada hyväveli systeemin vuoksi kasaan jne.
Mikäpä on kähmiessä kun vastuu toiminnasta on ruohonjuuritasolla.
Hyvin toimiva työterveyshuolto on yksityistä. Nyt siihenkin aletaan puuttua. Terveyskeskukset ja sairaalat ollaankin jo saatu hyvin tuhottua. Meillä on jo nyt keskussairaaloita, joiden toiminta ilman ulkomaalaisia lääkäreitä pysähtyisi.
Työntekijöille on näytetty kaapin paikka. Koulutetaanpas lisää työntekijöitä poislähtevien tilalle. Sehän ei maksa veronmaksajille mitään.
Räpiköi lisää DDR-lammikossa. Siellähän alkaakin olla jo hyvin tilaa kun muut pulikoijat siirtyvät vapaampiinvesiin.