Onko vielä mahdollista siirtää vakuutusta/bonuksia niin sanotusti isältä pojalle?Vaiko menevätkö kertyneet bonukset hukkaan?Isäni jätti kakkos autonsa pois josta jäi 70% bonukset!!!Kiitän mikäli joku vaivautuu auttamaan asiassa!
Vakuutusten
8
879
Vastaukset
- historiaa
Ei onnistu. Puolisoiden välillä siirto on mahdollista.
- Onnistu
Ei tosiaan enään mahdollisuutta siirtää isältä pojalle, noin suoraan, mutta onhan muitakin mahdollisuuksia esim:
Auto rekistöröidään Perikunnan nimiin, silloin bonukset säilyy, (kannattaa vielä tarkistaa vak.yhtiöstä)
Eli omistaja Perikunta, jolla vakuutus, Haltijana Poika- moponen_
Tuollainen järjestely ei oikein toimi. Ensinnäkin auto voi olla lähtötilanteessa perikunnan omaisuutta ja sitä sitten käyttää poika. Perikunnalle ei saa uusia vakuutuksia.
Bonukset on haltijan, joten poikaa ei saa siihen. - kirjoissa
Ymmärtääkseni tässä tapaukseessa ei olla vielä niin pitkällä, että perikuntaa voisi käyttää vippaskonstina.
- Perikunta
moponen_ kirjoitti:
Tuollainen järjestely ei oikein toimi. Ensinnäkin auto voi olla lähtötilanteessa perikunnan omaisuutta ja sitä sitten käyttää poika. Perikunnalle ei saa uusia vakuutuksia.
Bonukset on haltijan, joten poikaa ei saa siihen."Tuollainen järjestely ei oikein toimi. Ensinnäkin auto voi olla lähtötilanteessa perikunnan omaisuutta ja sitä sitten käyttää poika. Perikunnalle ei saa uusia vakuutuksia. "
Siis on perikunnan omaisuutta, ei muuten saada bonuksia, sama kenen omaisuutta , kun mennään vuosia , eikai silloin enään autolla arvoa juurikaan, sama kuka lähtötilanteessa omistajana
Ei tietenkään silloin toimi jos riitaisa perikunta
Miten niin ei sada perikunnalle uusia vakuutuksia, tottakai saadaan, koska se on perikunnan omaisuutta
- jotaink
Ainakin omien autojen kanssa pulattuani vakuutusyhtio Tapiola sanoi etta bonukset ovat autokohtaisia, ei mitaan puhetta omistajasta tms.
- moponen_
Vakuutuksen voi maksaa myös muu kuin auton omistaja tai haltija.
Bonuksia ei saa kuitenkaan siirrettyä muuta kuin puolisoiden kesken.
Ainoa merkittävä poikkeus on Y-tunnuksella rekisteröidyt autot. - HOj
moponen_ kirjoitti:
Vakuutuksen voi maksaa myös muu kuin auton omistaja tai haltija.
Bonuksia ei saa kuitenkaan siirrettyä muuta kuin puolisoiden kesken.
Ainoa merkittävä poikkeus on Y-tunnuksella rekisteröidyt autot.Hei
Jos isä vielä hengissä niin homma helpottuu, laitat auton isän nimiin ja maksat vakuutuksen 70% bonuksilla. Hommassahan ei mitään ongelmaa niinkauan kun bonarit ovat isälle tarpeettomia.
Suvun kesken ei liene ongelmaa hoidella maksut ja haltija & omistajatiedot.
Huom. esim jos paappa kuolee niin silti vakuutuksen voi laittaa mummon nimiin ja jatkaa 70% bonareilla ajelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996064
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963045Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774