Ristipurenta

ree

Heips!

Onko tietoa, pääseekö aikuisiällä (25v) kunnalliselle puolelle oikomishoitoon?

Mulla on lievä ristipurenta ollut aina, mutta siitä ei ole ollut sen suurempaa haittaa, joten sitä ei lapsena korjattu jostain syystä. Nyt, kun kaikki neljä viisaudenhammasta ovat puhjenneet, on hampaisto ahtautunut ja ristipurenta pahentunut, se aiheuttaa jo leukaniveloireita. Viisurit ovat mielestäni työntäneet muita hapaita vasemmassa leuassa eteenpäin. Puoli vuotta sitten olen käynyt viisureitani näyttämässä hammaslääkärille, ja silloin sanottiin ettei niille tarvitse tehdä mitään.

Nyt kuitenkin on leukanivel ja -lihakset vasemmalta puolelta ajoittain niin kipeät, etten pysty puremaan kunnolla ja vasemman puolen hampaista yhteen menevät kunnolla vain kaksi takimmaista poskihammasta. Itse viisurit eivät ole koskaan olleet kipeät.

Ristipurentani ei ole ihan niin paha kuin tuolla sivulla olevassa kuvassa: http://jasenpalvelut.hammasll.fi/suu/hammashoito/oikominen.asp
, mutta lisäksi pari poskihammasta on siirtynyt/ kääntynyt hieman sisäänpäin, jolloin varsinkin yläleuan hampaat painavat ikävästi kielenreunaan.

Aika hammaslääkärille on jo varattu, tiedän että ensimmäisenä operaationa taitaa olla viisureiden poisto, jotta leukaan tulisi lisää tilaa, mutta mitenkäs oikominen? Alkaako ne julkisella puolella siihen? Kysymyksessähän ei ole kosmeettinen oionta, vaan se tulisi terveydellisistä syistä, mun vasen leukanivel ei taida enää kestää ristipurentaa.

3

2546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ree

      Tulipa mieleeni, että voisikohan jo vuosia jatkuneet päänsäryt ja niskavaivat myös johtua tuosta ristipurennasta? Auttaako tuollaiset vaivat yhtään kunnalliselle puolelle oikomishoitoon pääsyä?

    • lulu

      Ainakin pääkaupunkiseudulla oikomishoitoa annetaan vain alle 18-vuotiaille. Muista kunnista en tiedä.

      • ree

        Pääsinkin yllättävän nopeasti terveyskeskukseen hampaita näyttämään, sain kipujen takia päivystysajan samalle päivälle! Täällä Kouvolassa ei lääkäri poissulkenut oikomishoidon mahdollisuutta, vaan määräsi koko hampaiston ja leuan alueen röntgenkuviin, jotta nähdään, löytyisikö vika kuvien avulla leukanivelestä. Ajan suu/leukakirurgille ja oikomislääkärille, vai mitä lie olivatkaan, sain joulukuun alkuun, jolloin katsotaan sitten tilanne tarkemmin. Todennäköisesti kaksi viisaudenhampaista leikataan pois (eivät ole kokonaa esissä) ja sitten katsotaan, lähdetäänkö oikomaan ristipurentaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      177
      6660
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2382
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2129
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1403
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      117
      1389
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      29
      1029
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      11
      924
    Aihe