Tulen äänestämään jatkossa ehdottomasti uutta ympäristöministeriä Sannia ja (Kokoomusta), koska hänellä tuntuu olevan oikea ote tähän turhaan maaseudun jätevesihössölakiin. Monen vanhuksen ja muuukin kansalaisen varat menneet näihin turhiin ja ennen kaikkea kallisiiin ja toimimattomiin puhdistamoihin, joita alettiin vaatia maaseudulle muistaakseni Paula Lehtomäen (?) kaudella.
Se on hyttysen pa skan luokkaa mitä jostakin mökistä Itämereen tai muualle joutuu oikeasti. Hyvä, että Sanni on luvannut katsoa homman uusiksi ja kaataa koko miljardimöhläyksen. Näitä ympäristöihmisiä kuntien toimistoista voi vallan hyvin vähentää nyt ja pistää hetimiten lomille. Hulluinta on se, että ympäristöviranomainen on aikanaan hyväksynyt 3 saostuskaivoa ja imeytyskentän, ettei muka riittäisi! Kesäsaunavedet (muutama lämmityskerta kesäkällä, ei järven rantapaikka) sai laskea kivipesään oikein luvalla. Ja nyt tarvitisi 1000 euron pöntön!
Se on hyttysen pa skan luokkaa mitä jostakin mökistä Itämereen tai muualle joutuu oikeasti. Hyvä, että Sanni on luvannut katsoa homman uusiksi ja kaataa koko miljardimöhläyksen. Näitä ympäristöihmisiä kuntien toimistoista voi vallan hyvin vähentää nyt ja pistää hetimiten lomille. Hulluinta on se, että ympäristöviranomainen on aikanaan hyväksynyt 3 saostuskaivoa ja imeytyskentän, ettei muka riittäisi! Kesäsaunavedet (muutama lämmityskerta kesäkällä, ei järven rantapaikka) sai laskea kivipesään oikein luvalla. Ja nyt tarvitisi 1000 euron pöntön!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olet siis samassa vaalipiirissä hänen kanssa. Alunperinhän tuon ääliömäisen hankkeen puuhaajina olivat ministerit Enestam ja Hassi, kuinkas muuten.
Kannatan ehdottomasti tämän jätevesiasetuksen purkamista. Meillä myös kolme saostuskaivoa, jotka säännöllisesti tyhjennetään. Ilmeisesti tämä on riittävä keino käsitellä jatevetemme, koska juomavesikaivomme on välttynyt epäpuhtauksilta. Talomme ympärillä on istutettua koivikkoa, jonka uskon hyödyntävän kasvuunsa mahdolliset valumat.
Toivon, että tämä maaseudun yksinkertainen elämäntyyli saisi jatkua edes sen aikaa kunnes nykyiset "viimeiset mohikaani" on saatettu hautaan. Tuskin näihin mökkeihin enää vakituista asutusta saadaan.
Ei siis turhia, kalliita investointeja!
Katsotaan nyt mitä tämä uusi ympäristöministeri saa aikaan. Huolestuttavalta kuullosti hänen huolensa jo investoinnit tehneistä. Toivottavasti ei tämän syyn vuoksi nyt vain painete jääräpäisesti asetusta läpi.
Hyvä että hän puuttuu epäkohtaan heti. Edellinen ympäristöministeri ei tähän virheeseen halunnut yli 3 vuoden aikana puuttua. Hän kunnostautui vain liikennesääntöjä rikkomaan.
Tämä vihreiden lähtö hallituksesta on hienoa, mutta vasta vähäinen alku. Kestää vuosia ennen kuin ympäristöministeriöön linnoittautuneet vihervirkamiehet saadaan ulos ja toimintaan edes hiukan järkeä.
Älkää antako itseänne manipuloida. Se, että uuden ministerin suuhun on laitettu tämä lupaus purkaa jätevesipakkolaki, on tyypillinen vaalilupaus: he tajuavat, mitä kansa haluaa, ja ovat lupailevinaan juuri sitä. Se, pidettäisiinkö lupaus, on täysin kokkareiden vallassa, vaalien jälkeen, jos he pääsevät taas läpi. Älkää kuvitelko, että äänestämällä kokkareita elämämme paranee.
Kampanjoikaa maaseudun asukkaiden keskuudessa, jotta saamme aikaan sellaisen kansanliikkeen, jota mikään puolueista ei voi vastustaa. Luodaan se, mikä meillä jo nimellisesti on: demokratia.
"Luodaan se, mikä meillä jo nimellisesti on: demokratia."
Korruptio ja muu epärehellisyys pitää huolen siitä, että "käytännön" demokratia on aivan samaa sumutusta kuin tämä nimellinenkin.
Siihen on kaikilla äänestysikäisillä mahdollisuus seuraavissa vaaleissa.. Se on sitä normaalia demakratiaa.
Pitääkin kerätä näiden idioottimaisten poliitikkojen nimiä ylös.
Kansalaisaloite idiotismin torjumiseksi! Erotkaa tai hankkikaa heille potku.
Todella perkeleellistä menoa että päättäviin elimiin on päästetty idiootteja. Huh Huh.
Mikäs se vaalee amatsoonin näköinen hämeenlinnalainen kokkariministri oli 90-luvulla, joka lupaili kymmenen hyvää ja kahdeksan kultaista, mutta teot olivat ihan yht`tyhjän kanssa.
Muistan kun se kävi Padasjoella ajelemassa hiukka veneellä ja olemassa kauheen myötämielinen kun kunnassa oli keksitty, että Padasjoesta tulee muailman napa kestävänkehityksen saralla.
Kuinkahan paljon nämä pienpuhdistamofirmat saivat sielläkin myytyä muutama vuosi sitten pönttöjään. Suurin ostajasakki taisivat olla eläkeläiset. Kuuntelin aikoinaan yhtä kaiffaria, joka asensi näitä laitteita. Hänen mielestään tärkein varuste niissä oli ylivuotoputki.
Tuo äänestäminen on hieman ihmeellistä hommaa. Viime vaaleissakin tuota kokkaripuoluetta mainostettiin, että se sai jotain noin 22% äänistä vaikka noin 45% jätti äänestämättä, no sehän tarkoittaa, että kannatus onkin noin 9%.
Taitaa tulla seuraavista vaaleista sellaiset, että käyn vaan piirtelemässä viiksiä ja vaalipäivänä otan kunnon humalan.
Jos kokoomus pettää nyt eläkeläiset, niin se on viimeinen temppu. Helsingin sanomissa ollut hyvin selkeitä kirjoituksia miten eläkeläiset jätetty lehdellä soittelemaan. Kokoomus Ben Z. ja muutkin nyt ottaneet eläkeläiset lupauslistalleen, mutta saas nähdä. Korkeampi evrotus meillä kuin töissä oli. Töissä oli 27% - nyt 30,5% ja vähemmän tuloa!
Stubbit ja kumppanit nyt on Tekojen aika, lupaukset ei riitä!
Sanni on söpö ja Sanni älys Hassin ja Lehtomäen kusetukset.
En äänestä kun nubukolmikko, vapaavuori, stubbi ja sanni pilaa talvivaaralla vesistöt.