Ei ole eikä ole sitä koskaan ollutkaan
Onko Pyhä Henki persoona?
21
142
Vastaukset
Hen on joka eläväksitee,liha ei mitään hyödytä. henki on se joka erotta
Jumalan sana on elävä ja väkevä. Se on terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka, se iskee syvään ja viiltää halki sielun ja hengen, nivelet ja luiden ytimet, se paljastaa sisimmät aikeemme ja ajatuksemme. Sitä et pakoon pääse- kihl ,m.l
O'
- Koroljov
"Onko Pyhä Henki persoona?"
Parempi käsite on hypostaasi. Mikä Pyhä Henki on, jos ei persoona?
Pyhä Henki opettaa, rohkaisee, lohduttaa, puolustaa, jne. Näihin tehtäviin tarvitaan ajattelevaa persoonaa.- hxc
PIERUA!
- free-witch
"terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka"
Ja heps, japanilaisten katanat ovat siis terävämpiä. ;D
Toisaalta, tylsin keittiöveitseni on terävämpi kuin raamattuun kirjaimellisesti uskovat...
"se iskee syvään ja viiltää halki sielun ja hengen, nivelet ja luiden ytimet, se paljastaa sisimmät aikeemme ja ajatuksemme"
Enpä oo vielä huomannu... Kasassa tunnun olevan. Pyydäpäs henkeäs kiirehtimään, ei miulla oo koko päivää tässä... Pyhä Henki on Jumala.
Jumala on Sana ja Henki.
Siis, Jumala; Sana ja Henki
http://www.jaikal.se/48683134Pyhä henki ei ole kessään jumalttomassa ei syntiä rakastavissa ihmissiä niissä pimeyden henki joka heissä vaikuttaa.
Sitä henkeä huutavat mitä palvovat.kuulija1 kirjoitti:
Pyhä henki ei ole kessään jumalttomassa ei syntiä rakastavissa ihmissiä niissä pimeyden henki joka heissä vaikuttaa.
Sitä henkeä huutavat mitä palvovat.Pyhän Hengen toimintaan ja "olemiseen" me ihmiset emme voi, onneksi vaikuttaa. Pyhä Henki on ja toimii juuri siellä ja silloin, kun Kolmiyhteinen Jumala hyväksi näkee. Uskomme Jumalaan, joka on Isä; Jeesukseen, joka on Poika ja Puolustajaan, joka on Pyhä Henki. Uskomme Kolmiyhteiseen Jumalaan, joka on yksi, mutta samalla kolme persoonaa.
Pirkko-pappikuunteleva_kirkko kirjoitti:
Pyhän Hengen toimintaan ja "olemiseen" me ihmiset emme voi, onneksi vaikuttaa. Pyhä Henki on ja toimii juuri siellä ja silloin, kun Kolmiyhteinen Jumala hyväksi näkee. Uskomme Jumalaan, joka on Isä; Jeesukseen, joka on Poika ja Puolustajaan, joka on Pyhä Henki. Uskomme Kolmiyhteiseen Jumalaan, joka on yksi, mutta samalla kolme persoonaa.
Pirkko-pappiHenki toimii kuten itse haluaa,totta on se ettei ole ihmisestä riipuvainen.
Uudesti sytyneet ovat hengen temmeli meitä ohjaa niin kuin haluaa,lähemmäs Jeesuksen tuentemiseen. Kuinkan mon seurakunana papeista jos tapaisivat sielun hädässä olevan ihmisen ohjaisi Jeesuksen läheisyyteen koska kirkossa on maalisia leipä pappeja on myös uudesiti syntynietä pappeja tunnen vain harvoja.- kuulemma
kuulija1 kirjoitti:
Henki toimii kuten itse haluaa,totta on se ettei ole ihmisestä riipuvainen.
Uudesti sytyneet ovat hengen temmeli meitä ohjaa niin kuin haluaa,lähemmäs Jeesuksen tuentemiseen. Kuinkan mon seurakunana papeista jos tapaisivat sielun hädässä olevan ihmisen ohjaisi Jeesuksen läheisyyteen koska kirkossa on maalisia leipä pappeja on myös uudesiti syntynietä pappeja tunnen vain harvoja.Totuus on kuitenkin se, että jokainen ihminen on maallinen ja hengellinen yhtä aikaa. Mehän elämme täällä maailmassa, jonka Jumala on meitä varten luonut. Täällä meidän on tarkoitus elää parhaan kykymme mukaisesti. Ei pidä aliarvioida tätä elämäämme täällä maailmassa. Miksi muuten Jumala olisi ylipäätään meidät tänne lähettänyt. Jumala asuu jokaisessa ihmisessä - omassa luomuksessaan - henkensä kautta. Sitäkään ei pidä aliarvioida. Kunnioittakaamme kaikkea sitä mitä Jumala on meitä varten luonut ja valmistanut.
kuulemma kirjoitti:
Totuus on kuitenkin se, että jokainen ihminen on maallinen ja hengellinen yhtä aikaa. Mehän elämme täällä maailmassa, jonka Jumala on meitä varten luonut. Täällä meidän on tarkoitus elää parhaan kykymme mukaisesti. Ei pidä aliarvioida tätä elämäämme täällä maailmassa. Miksi muuten Jumala olisi ylipäätään meidät tänne lähettänyt. Jumala asuu jokaisessa ihmisessä - omassa luomuksessaan - henkensä kautta. Sitäkään ei pidä aliarvioida. Kunnioittakaamme kaikkea sitä mitä Jumala on meitä varten luonut ja valmistanut.
*Totuus on kuitenkin se, että jokainen ihminen on maallinen ja hengellinen yhtä aikaa* Meissä on vanha luomus ja uusi vanhan on ristillä kuoltava uusi on hengen alaisena kulkeva.
Joka on vanhurskasa,vanha sotii jatkuvasti henkeä vastaan.
Tosiaan me elämmä tässä maailmassa joka on meille suotu,mutta emme olet tästä maailmasta vaan ylhäältä.
kuulemma
On persoona kuten minäkin,on kerran poilttavat epäjumalan palvelijat ja syntiä rakastavt eivä halua lupua synneistään.
Hei!
Ihminen ei voi analysoida Luojaansa sisältäpäin eikä ylhäältä käsin.
Kummallista että ihminen haluaisi rajoittaa Jumalaa niin ettei Pyhällä Hengellä olisi persoonallisia ominaisuuksia. Mihin "persoonallisuuden" haluaisi sitten rajoittaa?
Pitää lukea Raamatusta Pyhän Hengen ominaisuuksia, ei se muuta kautta selviä.
Raamattussa Jumala ilmoittaa Pyhän Hengen osana persoonallisuuttaan ja Hengen persoonallisena voimanaan. (Matt 28:19, 2 Kor 13:13)
Johanneksen kirjan 14 luvussa jakeet 15-31 kertovat Jeesuksen sanoin mitä Pyhä Henki ihmisen hyväksi tekee.
Pyhä Henki ohjasi Pyhien kirjoitusten syntymistä.
Vain Jumalan Henki tietää mitä Jumalassa on. (1Kor 12:11) Jumala armossaan on nähnyt hyväksi toimia ihmisen hyväksi. Sanassaan Raamatussa Jumala on antanut tietoa niin paljon kuin on nähnyt tarpeelliseksi ihmisen pelastuksen vuoksi. Yksikään kirjoitus ei ole syntynyt ihmisen omasta tahdosta vaan Jumalan hengestä. >> 2 Piet 1:21.
- Pyhä Henki voi tulla murheelliseksi ja surulliseksi. Hänellä on tunteet (Ef 4:30, Jes 63:10)
- Pyhää Henkeä voidaan yritetty pettää, kiusata ja koetella. (Apt 5:3-4,9)
- Henki puhuu (1 Tim 4:1, Hebr 3:7-8)
- Henki julistaa (Joh 16:13-15)
- Opettaa ja neuvoo (Luuk 12:10-12)
- Todistaa (Hebr 10:15-16, Room 8:14-16)
- Rukoilee, auttaa ja välittää ihmisen puolesta (Room 8:26)
- Johtaa seurakunnan toimintaa. Läsnä seurakunnan päätöksissä (Apt 13:2, 4, 15:28)
- Itsenäinen valta tehdä ratkaisuja (Apt 16:6)
- Tutkii kaiken (1Kor 2:10)
Jos pyhä Henki olisi vain persoonaton voima ei voitaisi puhua niin monipuolisista Hengen ominaisuuksista. Esimerkiksi kerosiini on varsin voimakas voima lentokoneen moottorissa mutta voimakkaista voimista huolimatta emme voi sanoa bensiinin tulevan murheelliseksi, opettavan, puhuvan, julistavan, rukoilevan, jakavan lahjoja, tekevän ratkaisuja, tutkivan ja ohjaavan kirjoitusten syntymistä.
Raamattu opettaa Jumalan Pyhän Hengen olevan ihmisen persoonaa ja ymmärrystä ihmeellisempi ja viisaampi jumaluuden korkea voima. Kol 2:9, Apt 17:29.
Tämä voima ei ominaisuuksiensa vuoksi voi olla persoonaton.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelijaEiks se ollut semmoinen jumalan jatke joka toimii ihmisen ruumiissa ajoittain. Taitaa toimia wifilla nykyään.
- kylläon
Kyllä on.Raamattukin kertoo Pyhästä Hengestä Hän,jota käytetään tarkoittaessa persoonaa.
- persoonapuhuu
HUHTIKUUN HULINAT -15% ALENNUSTA
ostostesi loppusummasta WWW.KIRJAONLINE.COM verkkokaupasta.
Tarjous voimassa 1.4.15-30.4.15
ALENNUKSEN SAAT koodilla 042015
Tarkemmat ohjeet: http://www.kirjaonline.com/news/9/15-ale-huhtikuun-ajan
http://www.kirjaonline.com/product/407/henki-joka-puhuu
“Peter Lawrence ohjaa lukijat turvalliseen ja tervejärkiseen mutta voimalliseen Pyhän Hengen yhteyteen. Pyhä Henki todella puhuu niille lasten kaltaisille sieluille, joilla on sydäntä kuunnella sekä tahtoa olla nöyriä ja erottaa hänen äänensä.” Olet täysin oikeassa.
Pyhä Henki ei ole todistetusti persoona:
http://www.jumalaoppia.com/index.php/teologiaa/44-pyha-henki-ei-ole-todistetusti-persoona-kreikan-kieliopin-mukaan
Sen sijaan Pyhä Henki on ehdottoman varmasti Jumalan voimavaikutus:
http://www.jumalaoppia.com/index.php/teologiaa/43-pyha-henki-on-aivan-varmasti-jumalan-voimavaiktuus- PyhäMinussa
Mukava, että on muitakin, jotka ajattelevat, että Pyhä Henki on voimavaikutus. Itse miellän sen Jeesukseksi minussa. Kirjoitan Pyhän Hengen alkukirjaimet isoilla, koska kyseessä on pyhä Jeesuksen läsnäolo mInussa.
- Onpersoona
Jumala loi ensin Pyhän Henkensä Voimalla Sanan eli Jeesuksen eli Sana siis sikisi Jumalan Voimasta Pyhästä Hengestä.
Sen jälkeen Hän loi Pyhän henkensä Voimalla Pyhän Hengen, eli Pyhä Henki sikisi Jumalan Voimasta Pyhästä Hengestä, joka sai toisen ja kolmannen luomispäivän aikana toiseksi nimekseen Gabriel (Jumala on voimani tai Jumala on väkevyyteni).
Jumalan Voima Pyhä Henki liikkui vetten päällä, ei persoona joka sai taivaassa ensmimmäiseksi nimekseen Pyhä Henki (1 Moos 1:2).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest385496Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul884863Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden3243858Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1243187Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma472719- 252058
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1101956Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri101877- 2481832
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell761767