"Traktorivalmistaja Valtra saattaa vähentää 150 työntekijää Äänekoskelta, kertoo Keskisuomalainen. Lehden saamien tietojen mukaan yhtiö aikoo aloittaa isot yt-neuvottelut, joiden syynä on heikko markkinatilanne".
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/keskisuomalainen-valtra-voi-vahentaa-150-äanekoskelta/1906556
Miksi maajussit ei osta Valmetteja, vaan jotain Belaruksia ja muita ulkomaisia traktoreita ? Itse kyllä vaativat suomalaisia suosimaan suomi ruokaa.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/keskisuomalainen-valtra-voi-vahentaa-150-äanekoskelta/1906556
Miksi maajussit ei osta Valmetteja, vaan jotain Belaruksia ja muita ulkomaisia traktoreita ? Itse kyllä vaativat suomalaisia suosimaan suomi ruokaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minkähän hintaisia Valtrat ovat ulkomaisiin kilpaileviin traktorimerkkeihin nähden , onko tietoa?
Uskoisin kuitenkin ,että ulkomaistenkin merkkien myynti on alamäessä, koska maatalouden ostovoima on heikentynyt muutenkin. En tunne asiaa.
On se murheellista, että aina vaan menee suomalainen teolisuus alaspäin..mitä seuraavaksi?
Tuottajahinnat ovat romahtaneet. Maajusseilla on nyt "älä osta mitään vuosi". Niitä voi tulla useampikin peräkkäin.
Mihinkäs maajussit ne tukensa sitten käyttävät jos eivät kerran osta mitään? Eiköhän olisi syytä sitten laittaa ne tuetkin poikki useammiksi vuosiksi peräkkäin.
Lasketaan.
Ennen kauppasotaa.
Tuki 40 € myynnistä saatu hinta 60 € = 100 €
Tuotantokustannukset 80 €
Elämiseen ja investointeihin jää 20 €
Kauppasota pudottaa hintoja 20 €
Tuki 40 € myynnistä saatu hinta 40 € = 80 €
Tuotantokustannukset 80 €
Elämiseen ja investointeihin jää 0 €
On aivan selvää ettei maajussi juurikaan tässä tilanteessa koneita ostele vaan antaa kaluston rapistua siinä toivossa että joskus tulot paranisivat ennen kuin kalusto on täysin loppu ja täytyy laittaa lappu luukulle..
Pääministeri Stubb:
"Kiva, kiva, nami, nami, twiitti, twiitti"
Joutuuko kohta metsäkoneetkin eu / jenkkien pakotelistalle.
Jos Ponsse joutuu pakotelistalle, niin siitäpä riemu repeää.
Näillä "pakotteilla" ei ole mitään merkitystä, näillä ammutaan vain itseämme jalkaan.
Minkä vuoksi pitää olla asettelemassa pakotteita asiassa, joka ei meille millään tavalla kuulu ja johon emme mitenkään voi vaikuttaa?
Ajamme oman tuotantomme ja taloutemme alas vuosiksi eteenpäin.
No jopa kommunistillekin tuli hätä käteen kun oma työpaikka on vaarassa mennä! Olette aina haukkuneet suomalaista maanviljelijää....juuri näiden kalliiden traktoreidenkin tähden. että kuinka on varaa tuohon ja tuohon....nyt ei itselläsi ole edes työpaikkaa ....kateus vie kaltkin järvestä! Lopettakaa jo toistenn enokkiminen ja siitä se lähtee elämä taas virkoamaan!
Ottipa silmään uutisista Valtran vähennykset. Niin, Amerikkalainen omistaja vähentää, niinkuin Salossa kävi Nokian työntekijöille. Minusta sieltä tulee myös hyvä esimerkki, suuri Nokia ja työntekijöiden perustama Jolla.
Varmasti Valtralla on hyviä työntekijöitä, joilla hyviä ideoita. Siitä vaan miettimään porukalla, jos oikein huonosti käy, niin oman tehtaan perustamista .
Työvoimapula on hirvittävä!!! Nyt äkkiä lukutaidottomia jihadisteja 1,8 miljoonaa Suomeen, ennenkuin pyörät pysähtyvät!!!