Täältä varmaan löytyy viisaita neuvojia kun eräs uskoon pari vuotta sitten tullut kahvilayrittäjä kertoi minulle haluavansa pitää kahvilassaan torstai-iltaisin jonkinlaisen Raamattu aiheisen lukuillan tms. teemaillan.
Ongelma vaan nyt muodostuu siitä että kuinka saataisiin sellaisenkin, joita usko ei kosketa vielä tai ollenkaan, jäämään niihin ja mikä olisi tuon illan teemaformaatti?
Etsimme siis hyvää muotoa pitää Raamattuaiheista teemailtaa, jossa motivoitaisiin ehkä jonkin tietovisan tai muulla tavalla tutkimaan Raamattua.
Onko kellään kokemusta tällaisesta?
Ongelma vaan nyt muodostuu siitä että kuinka saataisiin sellaisenkin, joita usko ei kosketa vielä tai ollenkaan, jäämään niihin ja mikä olisi tuon illan teemaformaatti?
Etsimme siis hyvää muotoa pitää Raamattuaiheista teemailtaa, jossa motivoitaisiin ehkä jonkin tietovisan tai muulla tavalla tutkimaan Raamattua.
Onko kellään kokemusta tällaisesta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sanoisin kyllä, että nämä bisnekset ja uskonasiat on syytä pitää erillään.
Hei -jarmo-
Onpa mukava kuulla tuollaisesta ideasta. Kysymykseen ei vamraankaan ole helppoa ja varmaa vastausta. Voi olla, ettei alussa noihin Raamattu-iltoihin tulisikaan, jäisikään muita kuin uskovia, mutta tietysti jos ne olisivat "kiinnostavia" ja vakiintuvat, voi joukko lisääntyä. Yksi tapa on, että kukin osallistuja toisi mukanaan jonkun ei uskovan. Kannattaa ottaa "rauhallinen" alku ja tavoite, ettei pety, jos illat eivät sujukaan toiveiden mukaan. Ja ennenkaikkea kannattaa rukoilla näiden iltojen puolesta, se on tärkeintä.
Syysiloa ja siunausta,
Pirkko-pappi
kun pyydätte Teuvon paikalle, hän julistaa kaikki saa,tanoiksi vailla mitään pelastustoivoa.
Onko sinun jatkuvasti kateudesta kalpeana pakko valehdella?
Miksi et ole pystynyt lähtemään tälle pelastuksen tielle, ettei tarvitse jatkuvasti kuulla, että on joutunut Saa-tanan pettämäksi ja ihmisopeilla tekopyhitetyksi?
1.
"Jos joku tulee minun luokseni mutta ei ole valmis luopumaan isästään ja äidistään, vaimostaan ja lapsistaan, veljistään ja sisaristaan, vieläpä omasta elämästään, hän ei voi olla minun opetuslapseni."
2.
"Joka on ottanut vastaan minun käskyni ja noudattaa niitä, se rakastaa minua. Ja minun Isäni rakastaa sitä, joka rakastaa minua, ja häntä minäkin rakastan ja ilmaisen hänelle itseni."
3.
"Menkää sisään ahtaasta portista. Monet menevät avarasta portista ja laveaa tietä, mutta se vie kadotukseen.
Miten ahdas onkaan se portti ja kapea se tie, joka vie elämään, ja vain harvat löytävät sen!"
4.
" Kun Totuuden Henki tulee, hän johtaa teidät tuntemaan koko totuuden. Hän ei näet puhu omissa nimissään, vaan puhuu sen, minkä kuulee, ja ilmoittaa teille, mitä on tuleva."
5.
"Ollessaan heidän kanssaan aterialla Jeesus sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan jääkää odottamaan sitä, minkä Isä on teille luvannut ja mistä olette minulta kuulleet.
Johannes kastoi vedellä, mutta teidät kastetaan Pyhällä Hengellä. Siihen ei ole enää montakaan päivää."
Silloin ne, jotka olivat koolla, kysyivät häneltä: "Herra, onko nyt tullut se aika, jolloin sinä rakennat Israelin valtakunnan uudelleen?"
Hän vastasi: "Ei teidän kuulu tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa nojalla on asettanut.
Mutta te saatte voiman, kun Pyhä Henki tulee teihin, ja te olette minun todistajani Jerusalemissa, koko Juudeassa ja Samariassa ja maan ääriin saakka."
Jopa täällä maan ääressä: Suomi 24 Raamattu-keskustelussa, kaikkien vihan kohteena:
6.
"Minä olen ilmoittanut heille sanasi, ja he ovat saaneet osakseen maailman vihan, koska eivät kuulu maailmaan, niin kuin en minäkään kuulu."