Käykö peräkärryn rengas pikkuautoon, esim Nissan Micraan?
Siinäkin 155R13 renkaan ja 4*100 jako
Esim tällainen:
http://www.motonet.fi/fi/tuote/452350/Peravaunun-vannerengas-155R13-437kg-4x100
Micron kokonaismassa on 1400€kg, tuo rengas kestää 437kg Eli 437kg*4 = 1748kg eli pitäisi riittää.
Tuleks ongelmia katsastuksessa?
Peräkärryrengas autoon?
5
2918
Vastaukset
- pyöreä ja musta
Miksei kävisi, jos kantavuus- ja nopeusluokka riittää & kulutuspintaa on riittävästi.
Jos siellä lukee "for trailer use only", niin se on ainoastaan jenkkejä varten.
Suomen lainsäädäntö ei tunne myöskään 'M S'-merkintää, vaikka sitä jotkut pitävät virallisena talvirenkaan määritelmänä.
Enkä ota kantaa siihen, käykö tuo esimerkkisi vannerengaspaketti juuri mainitsemaasi autoon. - lkfjskdlfjgjerk
ET luku elikkä kiinnitystason syvyys vanteen ulkoreunasta voi vaikuttaa myös ohjausgeometriaan. Ainakin K10 Micran aikoihin puhuttiin paljon negatiivisesta olkapoikkeamasta ohjausgeometriassa kun etuvetoiset oli silloin melko uusi asia.
Sitä silmälläpitäen varmaan vanteiden syvyydellä voi olla merkitystä mutta en tiedä onko sillä katsastuksen kannalta merkitystä, ehkä ohjaus voi vedellä kiihdytyksissä jos on vääränlaiset vanteet. - vanhat pois
Renkaat kyllä käy helposti, jos kantavuus riittää eikä kärrin renkaaseen ole merkitty esim hyvin alhaista nopeusluokkaa. Ajelin kahden asuntovaunun ajamattomat talvirenkaat (175-13) sileiksi neljässä talvessa mazdan alla (norm. 165-13)
Sen sijaan vantaiden kanssa on vaikeampaa. Ainakin vanhassa AL-KO alustassa on 4x100 Opelin vanne , joka menee suoraan vaikka C-kadetin alle. Toisissa alustoissa oli 5-pulttinen MB-vanne, mikä taas meni suoraan vanhoihin mersuihin.
Siitä ei ole varmuutta, mitä uusissa muuleissa ja asuntovaunoissa on nyt.
Vaikka jako osuisikin, niin keskireikä voi olla eri mittainen ja ET erilainen, joten vanteen hyödyntäminen on sattumanvaraista. - jhgggkgh
Peräkärryissä on lähes aina 4x100 jako ja 13 tuuman vanne, kustannussyistä.
- vetopinta
Peräkärryn renkaat ovat yleensä tarkoitettu vapaasti rullaaviksi, jolloin niistä puuttuu vetorenkailta vaadittava poikittaiskuviointi. Kuivalla ja kovalla ajaessa sillä ei tietenkään ole juuri merkitystä. Renkaat ovat jopa mukavammat ja hiljaisemmat.
Etuvetoautossa renkaat voi toki aivan hyvin laittaa taakse. Takana kun ei tarvitse välttämättä renkaita lainkaan. Pelkät jalaksetkin riittävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911052
- 55732
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35614Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39546Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49480Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi46475- 31469
- 34447
- 38434
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14431