Tabu aihe- siitä puhutaan kaikkialla

valheineen?

paitsi ei eduskunnassa, ero eu;sta ja eurosta pelastaisi Suomen,
mutta siitä on kai kielletty puhumasta juuri siellä missä se pitäisi ottaa
käsittelyyn.

Onko tämä puolueiden sanaton sopimus kun kaikki tietävät asian
ja kaikki puhuu ihan muusta,
leikkauksista ja kulujen kasvattamisesta, tärkeimmästä vaietaan.

Miten edustajat kehtaavat tulla tapaamaan kansaa,

4

80

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Svetsi ei taivu,

      Mukava tietää ja kuulla vaikkapa kotimaisilta mepeiltä ja EU:n hallinnolta,miksi EU painostaa Sveitsiä luopumaan suorastademokratiasta? Selitykset olisivat varmaan mielenkiintoisia? Kaiketi se olisi jotenkin nurinkurisesti demokratian vastaista tuollainen kansanvalta ?

      Olen havainnut ,että sveitsissä kansalaisten ymmärrys asiosta on huomattavasti syvällisempää kuin vaikkapa suomessa. Ehkä juuri siksi he ovat torpanneet EU-jäsenyyden ja ETA jäsenyyden ,eikä kiinnostusta lisää tuo vaatimus luopua kansanäänestyksistä eli kansanvallasta.
      VASTAA
      FacebookTwittershare emailshare url
      Dokkari2.10.2014 21:350 SULJE
      Löytyi tuolta, siinä kuvataan hyvin selkeästti mitä EU vaatii Sveitsiltä, se on EU-lakien automaattinen käyttöönotto ja mitkään kansanäänestykset eivät saa häiritä sellaista, noin lyhykäisyydessään.


      Der rechte Weg: 20 Jahre nach dem EWR-Nein
      www.youtube.com
      20 Jahre ist es her seit dem Nein des Schweizer Stimmvolkes zum Europäischen Wirtschaftsraum (EWR). Jetzt steht er wieder im Mittelpunkt der politischen Auseinandersetzung. Der Film «Der rechte Weg» deckt Hintergründe und Ereignisse auf, die für den Wahlausgang vor 20 Jahren entscheidend waren. Die Schweiz steht vor einer neuen Europadebatte. 20 Jahre nach der Ablehnung des Beitritts zum Europäischen Wirtschaftsraum (EWR) durch das Stimmvolk sucht die offizielle Schweizer Politik einen Weg aus der europapolitischen Sackgasse. Zentrale Frage bei der Diskussion damals wie heute ist die Frage der Souveränität. Nach eigenen Angaben will die Europäische Union (EU) mit der Schweiz nur noch Verträge abschliessen, die dynamisch sind. Dabei werden internationale Gremien mit Vertragsanpassungen betraut. Ein unabhängiges Gericht soll die Einhaltung der Verträge überwachen. Das Thema ist brisant, denn aktuell laufen Verhandlungen über ein Stromabkommen, das der Schweizer Strombranche den Zugang zum europäischen Markt ermöglichen soll. Die Dynamik der Verträge ist umstritten. Lenkt die Schweiz ein, wird dies von den Gegnern als Souveränitätsverlust betrachtet -- wie vor 20 Jahren. Was hat die offizielle Schweiz vor 20 Jahren falsch gemacht? Der Film geht der Frage nach: Was hat die offizielle Schweiz vor 20 Jahren falsch gemacht? So erklärten im Herbst 1991, nach Abschluss der EWR Verhandlungen, die beiden Bundesratsvertreter René Felber und Jean-Pascal Delamuraz, dass der EWR nur ein Zwischenschritt darstelle auf dem Weg zum EG-Beitritt. Im Mai 1992 stellte der Bundesrat zudem ein Gesuch um Aufnahme von Beitrittsverhandlungen mit der Europäischen Gemeinschaft. «Mir wurde sofort klar, dass schon mit der Äusserung der beiden Bundesräte der EWR verloren ist», sagt der damalige Spitzendiplomat Franz Blankart im Interview. Alt Bundesrat Adolf Ogi, der mit seinem Ja im Mai die Mehrheit im Bundesrat ermöglichte, verteidigt den damaligen Entscheid: «In der Aussenpolitik muss man immer in der Offensive sein. Man muss immer ein Plan B haben.» Nationalrat Christoph Blocher, der damals vehement gegen den Beitritt zum EWR eingetreten war, sah sich in seiner Meinung bestätigt: Dem Bundesrat ging es bei den EWR-Verhandlungen eigentlich um den Beitritt zur Gemeinschaft.
      VASTAA
      FacebookTwittershare emailshare url

    • Ple!

      Jos nyt eroaisimme eurosta, saisimme siitäkin todellisen hyödyn, kun euro devalvoidaan!

    • tiemme valinta?

      Perussuomalaisilla on valta ja voima nostaa EU-asiat välikysymyksellä eduskuntakeskusteluun, vaikka joka kuukausi vaaleihin asti.

      http://timosoini.fi/category/ploki/page/3/

      Ei vain ole puhuttu mitään.
      _____________________

      ”Euroalueella on siis kaksi toimivaa vaihtoehtoa: täysimittainen liittovaltio tai rahaliiton purkaminen.”
      11.5.2014

      Tämän blogin otsikko ei ole minun kynästäni, vaikka voisi hyvin olla. Siteeraus on peräisin professori Vesa Kanniaisen johtaman työryhmän tutkimusraportista.


      Eurovaaliehdokkaiden tulisi ottaa kantaa Kanniaisen työryhmän esittämiin vaihtoehtoihin. Jos ehdokas ei hyväksy Suomen joutumista osaksi ”täysimittaista liittovaltiota”, hänen tulisi kertoa, kannattaako hän rahaliiton purkamista vai Suomen eroamista euroalueesta. Minulle sopivat molemmat vaihtoehdot, mutta myös euroalueen osittainen purkaminen, kunhan Suomi jää liittovaltio-ytimen ulkopuolelle.

      Paavo Väyrynen


      http://vayrynen.com/blogi-1/euroalueella-on-siis-kaksi-toimivaa-vaihtoehtoa-taysimittainen-liittovaltio-tai-rahaliiton-purkamine

    • näkemyserot.

      http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/143336-perussuomalaiset-kannattaa-eu-jasenyytta-ja-euroa-mutta-onko-se-uutinen

      Perussuomalaisten tärkein tavoite on päästä seuraavaan hallitukseen. Ja sinne se on kelvollinen, kun puolue hyväksyy nykyisen politiikan peruslinjan. Se merkitsee euro- ja EU-jäsenyyttä. Ja myös EU:n johtamaa talouspolitiikkaa sekä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa.

      Nyt juuri ennen Perussuomalaisten puoluekokousta on uutisoitu, että puoluekokous ei saa ottaa kantaa eurojäsenyyteen. Ps:n puoluehallitus on torjunut aloitteen, jonka mukaan puoluekokouksen pitäisi ottaa selvä kanta euroon. Kyse ei siis ole edes EU-jäsenyydestä vaan eurosta. Ja siihenkään ei tule selvää kantaa.

      Perussuomalaiset ei vaadi Suomen eroa eurosta eikä EU:sta. Näin puolue kannattaa Suomen EU-jäsenyyttä ja euroa. Onko tämä sitten uutinen? Monelle se voi olla. Mutta kuten Mark Twain kirjoitti, ihmisiä on helpompi huijata, kuin saada heidät uskomaan, että heitä on huijattu.

      Suomen kuvalehden Heikki Ventoa lainaten: EU-jäsenyyden vastustajille tiedoksi. Teillä ei ole omaa eduskuntapuoluetta.

      On kohtuullista odottaa, että seuraavissa eduskuntavaaleissa tuo puute korjautuu. Itsenäisyyspuolue on sitoutunut toimimaan sen puolesta, että Suomen menetetty valtiollinen itsenäisyys palautetaan kansanvallan ja hyvinvoinnin perustaksi. Suomalaisista n. 25-75 prosenttia – mittauksista riippuen - kannattaa Suomen eroamista EU:sta.
      _______

      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/57464-timo-soini-vahvistaa-kohulausunnon-suomi-ei-voi-erota-eurosta-yksin

      http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/145418-eusta-eroaminen-on-helpompaa-kuin-siihen-liittyminen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe