Kela on syrjäytymistehdas:
Ei ole kokemusta tällaisten kirjeiden kirjoittamisesta. Ajattelin, että mielenkiinnon herättämiseksi tarvitaan joku lyhyt tiivistelmä alkuun, jotta lukijan mielenkiinto heräisi lukea eteenpäin. Tai lukija tiukkoine aikatauluineen voi arvioida, kannattaako paneutua ollenkaan.
Miten minusta tuli syrjäytynyt:
Pitkän tarinani epätäydellinen pakkotiivistelmä:
Elämänpituinen sosiaalinen 'vamma', joka aiheuttanut sosiaalisen eristyneisyyden ja lopulta mielenterveys ja suoriutumisongelmia. Aikas yllättävän helposti tiivistyi yhtaan lauseeseen.
Jos tuo lause on lähtökohta, niin helppo nähdä, miten se alkaa ruokkia itseään ja aiheuttaa ongelmia ongelmien päälle --> nyt jo ilmeinen lopputulos on jossain myöhemmässä elämänvaiheessa katkeamispisteen saavuttaminen. Vähän niinkuin parsan verso, joka riippuen parsayksilöstä lopulta katkeaa kohdasta x, kun tarpeeksi taivuttaa :) (vau, mikä kielikuva!!).
No monimutkaisen ja tuskallisen asian sai lopulta noin lyhyeen tiivistelmään.
Ihmisen pitäisi saada tässä vaiheessa apua! Valitettavasti suuri osa ei edes sitä hae. Eristäytynyt ihminen on jo määritelmällisesti yksin ja sulkee itsensä niiltä vähiltä ihmisiltä, jotka puolipakolla vielä kiinnittyvät hänen elämäänsä.
Jonkun saturaatiopisteen saavuttamisen (esim. Epäonnistunut itsemurhayritys) jälkeen apua alkaa olla tarjolla, sen myönnän. Minun tarinani seuraa alla.
Nyt vielä tiivistelmä Kelan 'lainmukaisesta' asiaan puuttumisesta ja kaiken avun mitätöimisestä ja ihmisen syöksemisestä syrjäytyneisyyteen tai jopa uuteen itsemurhayritykseen :(
Minun parsanversoni:
Aloitetaanpa siitäkohtaa, missä minun parsanversoni napsahti poikki. Eipä tarvinnutkaan......
Kela on syrjäytymis automaatti :(
8
695
Vastaukset
- Onko muita :)
Elikkä kela vetäs maton alta, ja nyt ihmettelen, miten selviän asunnon kuluista, tai mistään muustakaan. Maksuhäiriöitä tulee, enkä tiedä, miten niistä selviää :)
- on töitä
töitä sää jös väin hälyää
- purtreinols
äivän töttä jökä sänä
- Anonyymi
Ei pidä käpertyä kuoreensa, vaan pitää aktivoitua ja pyrkiä kosketuksiin toisten ihmisten kanssa vaikka jonkin harrastuksen kautta tai pyrkiä opiskelemaan, missä olisi mahdollisuus kiinnittyä yhteiskuntaan paremmin ja päästä jopa työelämään .
Kela on passivoitumisautomaatti, joka takaa ihmiselle vain minimitoimeentulon ja sen myötä elinikäisen apaattisen elämän jossakin betonibunkkerissa.- Anonyymi
Sosiaalisesti rajoittuneen perheen monta lasta haluaa itsenäistä elämää, mutta heillä ei ole peruskoulun jälkeen mitään opiskeluintoa tai työpaikkaa.
Mutta yhteiskunta on niin tyhmä/avulias, että järjestää heille yksi toisensa perään asunnon ja ikuisen loiselämän. Tämä ei ole mikään fiktiivinen juttu, vaan aivan tosi elämän tapaus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sosiaalisesti rajoittuneen perheen monta lasta haluaa itsenäistä elämää, mutta heillä ei ole peruskoulun jälkeen mitään opiskeluintoa tai työpaikkaa.
Mutta yhteiskunta on niin tyhmä/avulias, että järjestää heille yksi toisensa perään asunnon ja ikuisen loiselämän. Tämä ei ole mikään fiktiivinen juttu, vaan aivan tosi elämän tapaus.Sopii miettiä omalle kohdalle, milläs meet etiäpäin jonsei ole rahoo tai koti jossa rahoo mukulan tukemiseen. helppoo huudella ja arvostella kun ei itse ole tarvinut kokea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sopii miettiä omalle kohdalle, milläs meet etiäpäin jonsei ole rahoo tai koti jossa rahoo mukulan tukemiseen. helppoo huudella ja arvostella kun ei itse ole tarvinut kokea.
Kyllä sitä on heikkotuloisestakin perheestä lähdetty opiskelemaan ja sitä kautta saatu itselle ammatti ja sen jälkeen työpaikka. Ei vaan ole jääty sovalle makaamaan ja ulisemaan.
Pikku hiljaa nousevat tulot mahdollistavat kämpän hankkimisen ja itsenäisen elämän.
Ensimmäistä omaa asuntoa hankkiessa oli tilillä vaan yhden kuukauden palkka, mutta kyllä se asuntolainojen maksu siitä kuitenkin alkoi sujua kun pään sai auki.
Nykyään pitää omarahoitusta olla jo ainakin 20 %, että pankki myöntää lainan.
Joskus 90-luvun lamassa otin lisää asuntolainaa kun korko oli 15 %:a , mutta siitäkin selvittiin, kun oli tukeva työpaikka molemmilla maksajilla.
- Anonyymi
Ei pidä koskaan totutella helppoon ja passivoivaan Kela-elämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.2926396Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill652019- 1801780
- 1191241
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä141235Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181681143Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie71116Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411011RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j50991Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.288962