LÄÄKÄRIT EIVÄT OSAA ITSE EDES KEITTÄÄ KAHVEJAAN !

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288746682835.html

lekureille tarvittaisiin varmaan 10 vuoden koulutus kahvinkeittoon ? ONNISTUISIKO SENKÄÄN JÄLKEEN ?
1298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kun ei ehdi, niin eikö ole ihan jees, että tsuppariporras keittää ne pirun sumpit?

Äänestä

Monilla ns lukeneilla voi olla pekalo keskelläkämmentä, siksi niitä on helppo huijata esim rakennustenkorjauksissa .

Äänestä
  • Tarkoitat että moni ns. lukematon on huijari? Olet varmaan oikeassa.

    Äänestä

  • Huijareita kirjoitti:

    Tarkoitat että moni ns. lukematon on huijari? Olet varmaan oikeassa.

    Ei lukemattomat, vaan lähinnä raksamiehet. Esim. moni rakennusmies suorastaan rehentelee kuinka onnistui kusettamaan asiakasta ja kiertämään verotusta. Tosin sillä alalla nyt onkin surkein työmoraali ja muukin moraali.
    Sellainen filunkipeli ei tulisi kuuloonkaan esimerkiksi sähkömiehillä tai automekaanikoilla.

    Äänestä

Rakennusalallakin varmaan niitä sekundan tekijöitä piisaa, siksi oon tehnytkin ite, saa syyttää itseään.

Äänestä

Kuuden ällän ylioppilailta ei voi vaatia mahdottomia.

Äänestä

Ohjeet täytyy laatia munkkilatinaksi.

Äänestä

Pöhköt lääkärit osaavat vain syödä pillereitä itse ja jakaa osan muille.

Äänestä

Tärkeintä on kuitenkin että sairaalademokratia toteutui ja epätasa-arvoa ei päässyt syntymään.
Kun lääkärit saivat kahviautomaatin, koska heillä ei ole aikaa keitellä kahvia (kahvinkeittoajanhan potilaat joutuisivat odottamaan, valmiin kahvin voi nopeasti hörpätä vaikka seisten) niin tasa-arvo vaatii, että muutkin saavat hienon kahviautomaatin.
Onneksi taistelu tasa-arvosta päättyi sopuun eikä Tehyn tarvinnut julistaa hakusaartoa Vaasaan.

Äänestä
  • Olisi parempi tunkea keitin niiden perceeceen

    Äänestä

Muutenkin turhanpäiväisessä kateuslässytyksessä tässä unohdetaan se, että lääkäreillä paitsi että on jatkuva kiire, on myös työaika sellainen, että sännätään yhdestä paikasta toiseen, eikä tehdä välttämättä mitään säännöllistä työvuoroa.

Porukka myös vaihtuu tiheästi, kun joudutaan paikkaamaan puuttuvia lääkäreitä lyhytaikaisilla pesteillä jne. Kahvitaukojakaan ei välttämättä voi pitää kummemmin kuin napata sen kupillisen ja ryystää kiireessä.

Hieman vaikeaa on järjestää normaalien duunipaikkojen tapaan kahviporukoita ja keittovuoroja tms. (Normaalimmissa hommissa on yleensä n. kolme tapaa käytössä: kahviporukat ja keittovuorot, se keittää joka tulee ekana tai on luonteeltaan vastuunottaja, tai sitten työnantaja järjestää esim. nakittamalla pari toimistosihteeriä tms. pitämään kahveista huolen)

Työnantajan pitäisikin järjestää sen nopean, suht. tuoreen kahvin hörppäysmahdollisuus, eikä turhaan viedä kallista lääkärin aikaa johonkin kahvin keittelyyn. Tärkeintä on kuitenkin, että potilaat saavat kunnollisen diagnosoinnin ja mahd. hoidon tai reseptin, mahdollisimman lyhyillä jonotuksilla ja kohtuullisilla kustannuksilla.

Äänestä

Ei ole taloudellisesti järkevää keittättää kahvit lääkärin liksoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LEKURI EI OSAA ! kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288746682835.html

lekureille tarvittaisiin varmaan 10 vuoden koulutus kahvinkeittoon ? ONNISTUISIKO SENKÄÄN JÄLKEEN ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu