Eikö se ole kuitenkin sydämentila,joka ratkaisee sen,pääseekö paratiisiin joko elossa suoraan sinne tai ylösnousemuksen kautta, jos on kuollut ennen Harmagedonia? Siis vaikka olisi eläessään ollut vaikka juoppo eikä halunnut kuunnella jehovantodistajia,kun he kävivät ovella. Eikö kuolema kuittaa kuitenkin synnit?
Ratkaiseeko sydämentila?
9
<50
Vastaukset
- Jeesus päättää
Jos Jeesus asuu sydämessä, niin silloin on toivo pelastuksesta.
- pehmennetty versio
JT:t vetoavat sydämentilaan, kun eivät kehtaa sanoa, että kaikki muut kuin JT:t tapetaan Harmagedonissa. Käytännössä he kuitenkinuskovat, että vain Jehovan todistajat voivat pelastua ja vertaavat järjestöään Nooan arkkiin.
- P25
Olen ymmärtänyt jehovantodistajien puheitten perusteella,että lähes kaikki saavat ylösnousemuksen.
- Crêpe
P25 kirjoitti:
Olen ymmärtänyt jehovantodistajien puheitten perusteella,että lähes kaikki saavat ylösnousemuksen.
~~Olen ymmärtänyt jehovantodistajien puheitten perusteella....
Hengissä säilyminen V-liikkeen markkinoimassa maailmanlopussa ja V-liikkeen markkinoima ylösnousemus ovat kaksi eri asiaa.
~~Eikö kuolema kuittaa kuitenkin synnit?
Ainoa varma juttu on se, että kuolema kuittaa univelat. Ja toisaalta synti on uskisten ongelma, uskonnoton ei tee syntiä. - tahallista sekaannusta
P25 kirjoitti:
Olen ymmärtänyt jehovantodistajien puheitten perusteella,että lähes kaikki saavat ylösnousemuksen.
Ylösnousemus paratiisimaahan on eri asia kuin Harmagedonista selviytyminen. Ensin mainitun saavat JT-opin mukaan useimmat menneinä aikoina ja nykyäänkin kuolevat. Jälkimmäinen onnistuu vain kuulumalla Jehovan todistajien järjestöön, eikä Harmagedonissa tapettavilla ole ylösnousemustoivoa.
Asiassa on sekaannusta siksikin, että JT:t hieman ujostelevat Harmagedon-oppiaan ja mielellään kääntävät keskustelun ylösnousemukseen. Kyseessä on siis kuitenkin kaksi eri asiaa. - P25
tahallista sekaannusta kirjoitti:
Ylösnousemus paratiisimaahan on eri asia kuin Harmagedonista selviytyminen. Ensin mainitun saavat JT-opin mukaan useimmat menneinä aikoina ja nykyäänkin kuolevat. Jälkimmäinen onnistuu vain kuulumalla Jehovan todistajien järjestöön, eikä Harmagedonissa tapettavilla ole ylösnousemustoivoa.
Asiassa on sekaannusta siksikin, että JT:t hieman ujostelevat Harmagedon-oppiaan ja mielellään kääntävät keskustelun ylösnousemukseen. Kyseessä on siis kuitenkin kaksi eri asiaa.Tuon perusteella kuolleet ovat paremmassa asemassa kuin Harmagedonin aikaan elossa olevat. En ymmärrä,mikä tekee kuolleista kelvollisia ylösnousemukseen paratiisiin,mutta jos samat ihmiset eivät olisikaan kuolleet ennen Harmagedonia,ja eivät olisi kääntyneet jehovantodistajiksi, heidät tapettaisiin Harmagedonissa. Toisin sanoen tilanteessa tuntuu olevan ratkaisevinta, missä kohtaa ajanvirtaa elää tai kuolee,ei se, minkälainen ihminen on. Todella epäjohdonmukaista.
- kasvua tavoittelevat
P25 kirjoitti:
Tuon perusteella kuolleet ovat paremmassa asemassa kuin Harmagedonin aikaan elossa olevat. En ymmärrä,mikä tekee kuolleista kelvollisia ylösnousemukseen paratiisiin,mutta jos samat ihmiset eivät olisikaan kuolleet ennen Harmagedonia,ja eivät olisi kääntyneet jehovantodistajiksi, heidät tapettaisiin Harmagedonissa. Toisin sanoen tilanteessa tuntuu olevan ratkaisevinta, missä kohtaa ajanvirtaa elää tai kuolee,ei se, minkälainen ihminen on. Todella epäjohdonmukaista.
Tasan ei käy onnen lahjat ja paljon riippuu siitä, milloin satut elämään. Logiikkaa pitääkin hakea siitä, että ihmisille halutaan antaa toivo nähdä kuolleet omaisensa ylösnousemuksen kautta. Samalla nykyään eläviä kuitenkin pelotellaan Harmagedonilla, jotta he pysyisivät sisällä "Nooan arkissa" eli Jehovan todistajien järjestössä. Kyse on siis Vartiotorni-seuran markkinointimateriaalista, jolla pyritään värväämään jäseniä. Ei mistään sen syvällisemmästä.
- jw.org vastaa
Vartiotorni 2008 1. kesäkuuta s. 4-7
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2008401?q=varoittaneet pitkälti toistasataa vuotta&p=par
"Jehovan todistajat ovat varoittaneet pitkälti toistasataa vuotta, että Jehova ryhtyy voimakkaisiin toimiin täyttääkseen lupauksensa perustaa uusi vanhurskas maailma. Miljoonat maapallon asukkaat ovat osoittaneet vastakaikua heidän varoitukselleen, mutta miljardit eivät pane sitä merkille."- Crêpe
~~"Jehovan todistajat ovat varoittaneet pitkälti toistasataa vuotta, että Jehova ryhtyy voimakkaisiin toimiin täyttääkseen lupauksensa perustaa uusi vanhurskas maailma.
Reilu vuosisata sitten V-liike varoitti, että uusi (siionistinen) maailma perustetaan 1914. Noin vuosisata sitten V-liike varoitti, että sama (siionistinen) maailma perustetaankin vuonna 1925. Vajaa puoli vuosisataa sitten V-liike varoitti varoittamasta päästyään, että uusi maailma perustetaan sittenkin vuonna 1975.
~~...mutta miljardit eivät pane sitä merkille."
Sitä parempi heille. Miksi liittyä siihen jatkuvaan sukupolvien ketjuun, joka puhuu soopaa ympäristöönsä ja lopulta haudataan toiveineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760