alkaako hammaslääkärit poistaan kieroja muuten terveitä hampaita? minulla on etuhampaiden viereiset hampaat tosi kierossa ja niidevieressä olevat kulmahampaat ovat juuriltaankin rivistöstä ulkona aika paljon.ajatteli että poistattais ainakin nuo kulmahampaat ja jos ne toiset voisi oikaista tai sitten nekin pois ja jotain tilalle.
kierohammas
korkkiruuvi
6410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Terveet ja risat poistetaan, jos aijot teettää tegikset.
no itse pääteltynä minulta pitäis poistaa terveet ylä-kulmahampaat,että saisi nuo etuhampaiden viereiset sitten raudoittamalla kohdalleen.tiedä sitte alkaako ne terveitä kulmahampaita repimään poies
En usko, että terveitä kulmahampaita sentään ruvetaan poistamaan. Mulla on sellainen käsitys, että jos hampaisto on todella ahdas eikä mahdu oikomaan muuta kun hampaita poistamalla, niin sitten poistetaan mieluummin poskihampaita kuin kulmahampaat, ja sen jälkeen siirretään hampaat raudoittamalla oikeille paikoilleen.
Terveitä kulmahampaita ei hevillä poisteta, koska ne ovat vahvat hampaat ja tärkeät purennassa. Ahtaustiloissa tilaa haetaan mieluummin poistamalla kulmahampaasta taaksepäin seuraavat hampaat (neloset). Sitten tasoitellaan kaaret kiintein oikomiskojein.
no uskotaan saahan ne tosiaan varmaan sillain nuo kulmahampaatkin vielä paineltua/oiottua ruotuun.kelahan ilmeisesti korvaa se n.½ näissä oikomis hoidoissakin? ja pystyiskö joku heittään n.arviota tämmöisen remontin hinnasta näiden juttujen perusteella?
korvaa ollenkaan oikomishoitoa (eikä protetiikkaa paitsi rintamaveteraaneille ja miinanraivaajille). Valitettavasti näin on. Siinä ovat lapsetkin eriarvoisessa asemassa, koska kunnallisessa hoidetaan vain kaikkein vaikeimmat purentavirheet.