nuori syrjäytyy

huolestunutäiti

Meidän 14v nuori tyttö nukkuu kaiket päivät ja ei syö koulussa ruokaa, olen pyytänyt luokanvalvojaa seurailemaan tytön syömistä. Keksii aina tekosyitä että kaverit eivät muka voisi olla, tai sitten kaverit keksivät itse tekosyitä etteivät voi olla(eräät siskoksetkin kertovat aina ihan eri syitä, ja tarinat menevät ristiin). Nuorella on ollut vakavaa masennusta. Milloin pitäissi huolestua? Tätä on jatkunut viime syksystä asti

9

480

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomalainen mies

      Kyllä tuon kirjoittamasi perusteella voisi jo olla huolissaan. Syömättömyys, jatkuva päivisin nukkuminen sekä eristäytyminen ovat merkkejä siitä, että asiat eivät ole kunnossa. Ei kai häntä kiusata koulussa?

    • Huolestunu minä

      No eikö se huolestuta,että nukkuu kaiket päivät,eikö se mee kouluunkaan?Luulis luokanvalvojan kyselevän jos on paljon pois???

    • 30+ luuseri

      Minulla oli samanlaista nukkumista, eristäytymistä ja kouluruokailun väliin jättämistä. Se johtui siitä että ymmärsin että maailma on täysin hullu ja ettei minulla ole mitään tulevaisuutta tässä pinnallisessa tyhjänpäiväisen suorittamisen ja eriarvoisuuden yhteiskunnassa. Tunsin ettei minusta ole mihinkään, etten kuulu mihinkään ja että olen arvoton. Asiaa edesauttoi se että vanhemmat olivat väkivaltaisia juoppoja ja minua kiusattiin koulussa.

      Samanlainen eristäytynyt ja elämästä sivuun jäänyt ihminen olen edelleen.

    • jenkkisyöpäiskee

      Nuoret pitäisi eristää amerikkalaisten elämäntavasta. Huumeita käyttävät langanlaihat julkkikset ovat huonoja esikuvia.

    • Anja3

      huolestunutäiti

      Oletko ollut yhteydessä kouluterveydenhoitajaan?

      Onko lapsellasi hoitosuhde psykiatriselle puolelle?

      Onko lapsellasi sosiaalisten tilanteiden pelkoa tai paniikkihäiriötä ja ei pysty sen vuoksi ruokailemaan koulussa tai tapaamaan kavereitaan?

      Onko lapsesi fyysinen terveydentila selvitetty? Esimerkiksi kilpirauhasen vajaatoiminta, diabetes, keliakia, astma saattavat aiheuttaa mielialan mataluutta ja haluttomuutta, kun ei jaksa. Matala hemoglobiini aiheuttaa väsymystä. Nuo kolme ensimmäistä voidaan selvittää verikokeilla, samoin hemoglobiini. Kouluterveydenhoitaja voi tehdä labraan lähetteen.

    • Se on nykyaikaa

      On vanhempia,äitejä jotka ei saa kuria lapsilleen,pinnaavat koulusta,eivätkä halua hakea apua oireileville lapsilleen,vaan hyysäävät heitä.Liikaa.Pian se nuori menee sellaiseen tilaan ettei mikään huvita,varsinkaan jos ei ole kavereita.Nuori voi olla täysikäinen,joten apua on vaikea hakea toisen puolesta....

    • päläpäläpälävaantätä

      Itse hain apua nuorison turvakodista, nuorten kriisipisteestä, terveyskeskuksesta ja yksityiseltä psykologilta. Kyllä apua saa ja homman käännettyä, kun jaksaa etsiä apua nuorellen.

      Nyt on toisen nuoreni kanssa masennusongelma ja syrjäytymisuhka, kun ei saa töitä eikä pääse kouluun, ei ole kavereita, ei sosiaalista toimintaa, asumisen kanssa vaikeaa, rahan myös. Nuorisotakuukin tuntuu olevan puhetta vain. Me aikuiset kuitenkin eletään tämän nuorta koskevan uhkan kanssa päivittäin, on ikävä, kun voi vain katsoa. Sairastuu helposti itsekin. Terveyskeskustoiminta kun ei pitkälle auta ja muualla vain sanotaan, että joo tää työllistyminen on pitkittynyt, etsi nyt vaan töitä joo joo.

      Syytän syrjäytymisestä aika pitkälle koulujärjestelmää ja opettajia. Koulu oli kaukana, ei kavereita. Kiusaan ei myös puututtu. Opettajat sanoivat, että eivät ehdi, kun on fyysistäkin väkivaltaa, poliiseja ja sosiaalitoimen asiakkaita. Pk-seudulla kouluvirastossa sanoivat vielä (muistan tämän aina!), että ei lapsi tarvitse kavereita koulun ulkopuolella. Huoh!!! Koulusta puuttui täysin myös ryhmäyttäminen ja mielestäni opetustaito. On tullut mieleeni, että koulumaailmasta puuttuu hyvin tärkeä tekijä: kasvatus. Se, miten ryhmässä toimitaan. Siitä kaiken pitäisi alkaa. Opettajakoulutkseen lienee valitaan nykyään vääräntyyppistä materiaalia.

    • Anonyymi

      Ei pitäisi käpertyä itseensä vaan hankkia esim. koulun ulkopuolisia kavereita vaikkapa sopivan harrastuksen . Siellä voi syntyä jopa elinikäisiä ystävyyssuhteita.

    • Anonyymi

      Aina valitetaan koulun toiminnasta, mutta kyllä se kasvatus pitäisi tapahtua kotona. Opettajat eivät ole sosiaalityöntekijöitä. Koittaa nyt vaan itse hoitaa sen kasvatuspuolen eikä parkua yhteiskuntaa apuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      988
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      732
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      686
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      141
      674
    5. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      645
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      636
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      45
      612
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      570
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      510
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      181
      509
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      48
      453
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      406
    15. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    16. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      382
    17. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      378
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      363
    19. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      348
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      348
    Aihe