Nettikiusaaja tappoi itsensä

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2781377/BREAKING-NEWS-Internet-troll-targeted-McCanns-dead-hotel-room-days-fleeing-home.html

http://fi.wikipedia.org/wiki/Madeleine_McCannin_tapaus

Tyttärensä hukanneet McCannit joutuivat nettivainoajan kohteeksi. Vainoajalla linee ollut omasta mielestään hyvä tarkoitus, kukapa sitä nyt tarkoituksella pahaa tekee?
Kun nettiriiviö paljastui, hän katosi kotoaan ja tappoi ithsensä hotellissa.

Mitä tästä opimme? Kuten jo aiemmin on ollut tiedossa, nettikiusaajilla on päässään vikaa. He tuskin ovat tyytyväisiä omaan elämäänsä. Sitten varmaan löytyy vaihteleva määrä motiiveja, jotka ovat toiminnan takana eri ihmisillä.

Se vanha ohje, että trolli kannattaa ohittaa, on ihan hyvä pääsääntö. McCanneilla ei ehkä enää ollut tätä mahdollisuutta käytettävissä. Lopputuolos oli sitten ikävämpi kuin monikaan toivoi.
19249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

MINUA EI OHITETA!

Äänestä

Tiedättehän että Suomen Kansallistietäjä Raakkuna on aiemmin tuonut Auringosta Jeesukselta Kristukselta annetun tiedon perusteella palstallamme esiin Madeleine McCannin kohtalon. Ja vieläpä voidaan todeta että Englannin Scotland Yard on käyttänyt noin 3000 työtuntia Madeleinen kohtalon selvittämiseen, kuitenkaan siinä onnistumatta, koska Scotland Yardin tutkimuksen lähtökohta on ollut väärä.

Niin aatelkaas miten paljon voitaisiin säästää valtioiden varallisuutta siinä vaiheessa kun esim. CIA tai Scotland Yard kuin myös mikä taho hyvänsä oppii vihdoinkin luottamaan Suomen Kansallistietäjä Raakkunan antamiin lausuntoihin, jotka voidaan toki järkiperäisellä tutkimuksella vielä varmentaa.

Äänestä
  • Sinä olet käyttänyt noin 3000 tuntia todistaaksesi palstalaisille, että olet kylähullu.

    Äänestä

  • - onkos tuo hallava_hevonen myös samalla kannalla?

    Äänestä

  • pullea_puhveli kirjoitti:

    - onkos tuo hallava_hevonen myös samalla kannalla?

    Jakomielitautisella on aina useita persoonallisuuksia ja monia mielipiteitä.

    Äänestä

  • Iääninsonni kirjoitti:

    Jakomielitautisella on aina useita persoonallisuuksia ja monia mielipiteitä.

    Kuulehan "lääninsonni" vaikka vieläkin edustat Suomen poliisin aikaisempaa toiveajattelua Raakkunan suhteen esittämälläsi "Jakomielitautisella on useita persoonallisuuksia" niin haluan esittää vertauksen, jossa voidaan todeta että poliisin oman talikynttilän liekki katoaa näkymättömiin, kun sitä verrataan Aurinkoon.

    Äänestä

  • Robert McKeancy kirjoitti:

    Kuulehan "lääninsonni" vaikka vieläkin edustat Suomen poliisin aikaisempaa toiveajattelua Raakkunan suhteen esittämälläsi "Jakomielitautisella on useita persoonallisuuksia" niin haluan esittää vertauksen, jossa voidaan todeta että poliisin oman talikynttilän liekki katoaa näkymättömiin, kun sitä verrataan Aurinkoon.

    Sinun järjenvalosi on yhtä kirkas kuin pilvinen jouluyö pohjoisnavalla.

    Äänestä

Madeleine-tapaus saa yhä synkempiä sävyjä:
Vanhempia piinannut nettitrollaaja löytyi kuolleena

Maanantai 6.10.2014 klo 15.18

Brittiläisen Madeleine-pikkutytön katoaminen saa yhä surullisempia piirteitä. Nyt kuolleena on löytynyt Madeleinen vanhemmille herjausviestejä lähettänyt nainen.


Ple!, Tara, Härkä, annijatta ja muut kahjot tulevat kokemaan saman kohtalon.

Äänestä
  • Tuollaisia ne ovat, lynkkaajat.

    Äänestä

Aloittaja

Ihan varmaahan ei ole, että nettikiusaajaksi sanomani henkilö oli se viestien lähettäjä (ei ole ainakaan oikeuden päästöstä, eikä tulekaan). Hänen poikansa kuulemma vaatii tietojen julkaisijalle sakkoja.

Oli miten oli, nettikiusaajilla on paha olla. Jonkun vain pitäisi halia heitä ja opettaa ristimään kätensä? Vai mikä siihen pahaan oloon auttaisi?

Äänestä
  • Jussuf (se sama),
    kerro miten voimme auttaa?

    Äänestä

Pikaisella lukemisella en kylläkään nähnyt mitään trollaamista.
Jos tuo oli trollaamista, niin mitenköhän Jussufin juttuja pitäisi luonnehtia? :S

Enemmän välittyi kuva mummosta, jolla oli pakkomielle löytää totuus Madelinen kohtalosta. Hän kuului siis klikkiin, jolla oli salaliittoteoria McCannien syyllisyydestä. En ole tosiaan tutustunut kaikkiin mitä on kirjoitellut (4,625 tweettiä), mutta esim. tuon luettuani en kerta kaikkian nähnyt mitään trollausta, saatika laitonta.
http://www.buzzfeed.com/patricksmith/read-the-deleted-tweets-brenda-leyland-sent-the-mccanns#1z0xprw

Nainen ei kestänyt julkista paljastumista ja pelkäsi nolaamista ja riisti henkensä.
Ei kaunis juttu. Varsinkaan Sky newsin journalistilta Martin Pruntilta.

Jos jollakulla on esittää todisteet, miksi tuo nainen oli trolli, esittäkööt ne ja palataan sitten uudelleen tähän asiaan.

Ja nyt pääasiaan eli siihen, mikä on trolli.
Trollaaminen ei ole totuuden etsimistä. Trollaaminen on juuri sen vastakohta. Trolli haluaa estää totuuden löytämisen, sekoittaa keskustelun, niin ettei kukaan enää puhu itse asiasta vaan puhe kääntyy trollin haluaan suuntaan. Trollilla ei ole mitään asiaa. Trolli haluaa vain pahaa ja sekoittaa keskustelun.

Otetaan trolliesimerkki Jussuf (se sama). Hän on kirjoittanut mm. että

1. Suomen sotaveteraanit ovat avustuksilla laiskottelevia vätyksiä

2. Suomen maalaiset ovat maataloustukiaisilla eläviä laiskottelevia vätyksiä ja mm. sikamaisia, ja että maalaiset hakkaavat kaikki englantia puhuvat, ja jos joku vieraan kylän asukas kuolee, maalla järjestetään hautatanssit, maalla naiset raiskataan ja se hyväksytään ja kaikkea muuta mitä ei ilkeä edes tässä kirjoittaa.

Näillä väittämillä ei ole mitään todellisuuspohjaa. Ne ovat vain ilkeitä, pahansuopia heittoja, joilla Jussuf-trolli sekoittaa keskustelun. Kun kuulee tuollaista p-tä sotaveteraaneistamme, menettää helposti malttinsa ja alkaa väitellä otsasuoni pullottaen jussuf-trollin kanssa. Ja juuri tätä jussfu-trolli haluaa, juuri tästä se tykkää. Se haluaa, että ihmiset suuttuvat. se on sen päätavoite. Siitä se saa voimaa. Kuin lude, trolli haluaa päivittäiset viisi veriateriaa.
Jos trollia ei huomioitaisi, niin se kuolisi nälkään. Paha juttu vaan, että tämä Jussuf-trolli on niin iso ja lihava, että se selviää monta päivää ilman verta, ja aina ...ihan aina, löytyy ainakin yksi joku, joka menee hänen juoneensa mukaan. Joku joka vastaa ja menee mukaan hänen hölmöön itse kehittämäänsä riitaan.


Lopputulos on se, että kohta viestiketjun täyttävät kymmenet - jopa sadat - juupas eipäs väittelyt jostain täysin absurdista asiasta, joka ei liity mitenkään keskustelun alkuperäiseen aiheeseen.

Olen nähnyt tässä kymmenen vuoden aikana jos minkälaisia, mutta vasta jussufin "tavattuani", olen oppinut tietämään, mikä todella on trolli.
Trolli on olio, jossa ei ole hyvyyttä pisaraakaan. Trolli sikiää silkasta pahansuopaisuudesta. Paha, pimeän olento.

Äänestä
  • Jake Waits on varmaan semmoinen "rölli", josta tuossa ylempänä oli puhetta.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Vastaukseni viestiin: Jake Waits 7.10.2014 00:46
    En ole kovin syvällisesti perehtynyt tämän tädin tapaukseen, mutta jotain samaa aavistelin, mitä esität. Esimerkki:
    JW: "Enemmän välittyi kuva mummosta, jolla oli pakkomielle löytää totuus Madelinen kohtalosta. Hän kuului siis klikkiin, jolla oli salaliittoteoria McCannien syyllisyydestä."
    itse: "Vainoajalla linee ollut omasta mielestään hyvä tarkoitus, kukapa sitä nyt tarkoituksella pahaa tekee?"

    Käytin muuten otsikossa nimitystä nettikiusaaja, joka kuitenkin sopinee tähänkin tapaukseen.

    Nyt en muista kuka menneisyyden viisas on sanonut, että hyväntahtoiset ihmiset ovat pahimpia vainoajia, koska he eivät hellitä. Pahantahtoinen voi kyllästyä ja vaihtaa kohdettakin.

    Ei sillä, minunkin mielestäni McCannien aviopari on käyttäytynyt oudosti, mutta se ei ole rikollista eikä todista syyllisyyttä.

    Äänestä

  • old_profile_3668 kirjoitti:

    Vastaukseni viestiin: Jake Waits 7.10.2014 00:46
    En ole kovin syvällisesti perehtynyt tämän tädin tapaukseen, mutta jotain samaa aavistelin, mitä esität. Esimerkki:
    JW: "Enemmän välittyi kuva mummosta, jolla oli pakkomielle löytää totuus Madelinen kohtalosta. Hän kuului siis klikkiin, jolla oli salaliittoteoria McCannien syyllisyydestä."
    itse: "Vainoajalla linee ollut omasta mielestään hyvä tarkoitus, kukapa sitä nyt tarkoituksella pahaa tekee?"

    Käytin muuten otsikossa nimitystä nettikiusaaja, joka kuitenkin sopinee tähänkin tapaukseen.

    Nyt en muista kuka menneisyyden viisas on sanonut, että hyväntahtoiset ihmiset ovat pahimpia vainoajia, koska he eivät hellitä. Pahantahtoinen voi kyllästyä ja vaihtaa kohdettakin.

    Ei sillä, minunkin mielestäni McCannien aviopari on käyttäytynyt oudosti, mutta se ei ole rikollista eikä todista syyllisyyttä.

    Viestissäsi käytit tosiaan nimitystä nettikiusaaja.

    Muissa tapaukseen liittyvissä online-jutuissa puhuttiin trollauksesta, ja niitä juttuja kommenttini oikeastaan koskikin.

    Totta muuten tuo "hyväntahtoiset ihmiset ovat pahimpia vainoajia, koska he eivät hellitä. Pahantahtoinen voi kyllästyä ja vaihtaa kohdettakin."

    Yleensä näin on, mutta ei aina. Poikkeus vahvistaa säännön.

    Äänestä

,,,,,,,,,,,,,,,

Äänestä

Niin ne ovat melko varmasti tässäkin. Äiti hermostunut kännipäissään tytön kiukuttelusta, antoi liikaa unilääkettä ja tyttö tukehtui oksennukseen, löi jollain tai tönäisi ja tyttö iski päänsä... piilottivat sitten ruumiin. Vaihtoehtoisesti myivät tai luovuttivat vaikka pedoringille.

Pahimpia nettikiusaajia ovat rikollisia puolustavat, kuten pedomurhaajaa puolustavat annulistit. Toinen ryhmä ne, joille ei riitä oikeuden antama rangaistus. Ilmeisesti tuo nainen ei ole syyllistynyt lähellekään samaan kuin auerskan lapsia vainoavat, päätyisivätpä he lopulliseen ratkaisuun.

Äänestä
  • Netissä ei ole pakko lukea kaikkea tai yhtään mitään, muttaa tulipa kuitenkin luettua tuo sinunkin aivopierusi.
    Se on niin hullu että melkein naurattaa. Niitä kahjoja jotka kuvittelevat ratkaisevansa jutun kuin jutun sen perusteella mitä ovat aiheesta keltaisen lehdistön lööpeistä lukeneet.

    Nämä besserwisserit ovat sinnikkäitä jankkaajia ja lynkkaisivat aina poikkeuksetta ensimmäisen henkilön joka iltapulussa mainitaan.

    Sinäkin "ratkaisit" yhdessä lyhyessä viestissä kaksi ihmiskuntaa piinannutta rikosta yhtä sataprosenttisella varmuudella kuin raakkuna auringosta saamillaan viesteillä.

    Joku teistä kahjoista on ehkä jopa oikeassa, kuin sammakkoprofessorit säätä ennustaessaan. Ennustuksia on yhtä monta kuin ennustajiakin ja kaikki erilaisia. Joku osuu lottovoittajan varmuudella oikeaan, että marraskuussa sataa lunta loppukuusta. Tai sitten ei.

    Te lynkkaajat aiheutatte pahaa mieltä, koska ihminen on rakennettu uskomaan hyvään ja epäilty on aina poikkeuksetta syytön siihen asti kunnes hänet tuomitaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2781377/BREAKING-NEWS-Internet-troll-targeted-McCanns-dead-hotel-room-days-fleeing-home.html

http://fi.wikipedia.org/wiki/Madeleine_McCannin_tapaus

Tyttärensä hukanneet McCannit joutuivat nettivainoajan kohteeksi. Vainoajalla linee ollut omasta mielestään hyvä tarkoitus, kukapa sitä nyt tarkoituksella pahaa tekee?
Kun nettiriiviö paljastui, hän katosi kotoaan ja tappoi ithsensä hotellissa.

Mitä tästä opimme? Kuten jo aiemmin on ollut tiedossa, nettikiusaajilla on päässään vikaa. He tuskin ovat tyytyväisiä omaan elämäänsä. Sitten varmaan löytyy vaihteleva määrä motiiveja, jotka ovat toiminnan takana eri ihmisillä.

Se vanha ohje, että trolli kannattaa ohittaa, on ihan hyvä pääsääntö. McCanneilla ei ehkä enää ollut tätä mahdollisuutta käytettävissä. Lopputuolos oli sitten ikävämpi kuin monikaan toivoi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu