mitenkäs on uskaltaako yli 300 tkm höylätyn peltilehmän ostaa? minkähintaista on esim. vaihdelaatikkoremontti ko. dsl vaneissa? entäpä miten nuo hörähtävät käyntiin talvipakkasilla? (ilman lohkolämmitystä!)
diesel vaneista...
jwa
4676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En usko että lähtee 20asteen pakkasessa ilman narua käymään...ja uskaltaa ostaa vasta sisään ajettu!Ei muuten kannattaisikaan laittaa käymään ilman lämmitystä ainakaan jos moottoria säälii yhtään...:)
Kilometrit eivät ratkaise vaan kunto. Jos on ajettu asianmukaisilla öljyillä ja huollettu, niin kyllä kone kestää puoli miljoonaa. laatikolla voi tulla tunnit täyteen aikaisemminkin, varsinkin jos on ollut raskaassa käytössä. Laatikko on suht arvokas, mutta niinhän se on mihin tahansa.
Kyllä se käyntiin lähtee jos on akut ja hehkut kunnossa. Uutena vuotena oli -31 ja puolen tunnin lämmityksen jälkeen vaivatta pyörimään. Terveellistähän se ei kyllä ole. Lämminkin on, joskin iso kabiini lämpenee hitaasti.
Jos olet ko. härveliä hankkimassa, etsi kaveriksi joku jolla on kokemusta. Säästyt monelta harmilta.
Kyllä käymään lähtee vielä 20 pakkasella ilman lämppäriäkin. Mutta ääni on niin ruma, että oikein säälittää. Eli puoli tuntia roikan perässä ja jo vain käy ja kukkuu hyvin.
Varmasti kone kestää vaikka puoli miljoonaa, mutta itse en noin paljon ajettua autoa kyllä ostaisi.
Mulla ollut 6vuotta vm-89. Olen joutunut pari kertaa käynnistämään yli -30ast ja on lähtenyt käyntiin, tosin piti jauhaa normaalia pidempään. Epäilen että autolla oli ajettu ostohetkellä n.300tkm ja nyt tullut n.200tkm lisää. Kone toiminut hyvin mutta vaihteistosta meni 3-4 pakka uusiksi nyt kovien pakkasten aikaan. Etupään niveliä joutuu vaihtamaan usein ellei muista rasvata.