Turvapaikkaa Suomesta hakeneet (ja sen saaneet) moniosaajat ovat alkaneet tehdä sitä mitä osaavat parhaiten.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014100718726415_uu.shtml
"50 nuoren katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Helsingissä"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014100718726415_uu.shtml
"50 nuoren katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Helsingissä"
Vastaukset 35
Vanhimmat
Sehän on näille turvapaikan hakijoille ihan normaalia vapaa-ajan toimintaa heidän omassa maassa.
Iltaisin he tekevät täysin samoin omassa maassaan.
Se on heidän harrastus ja viihdyttävä tekemisen tapansa, hakata ihmisiä.
Eivät he muuten sitä tekisi.
Eivät he käsitä, eivätkä ymmärrä, ettei sellainen on tapana täällä suomessa.
Massamamutuksen monikulttuurisuus-kehitysmaakehitys on jo pitkällä Suomessakin. Ruotsissa rikollisuus on jo EU:n korkeinta ja Suomi tullee perässä kovaa vauhtia.
Kiitos Sipilä, Orpo ja Soini jotka tuotitte 2015 lähes 35.000 ja koko porvarihallituskaitena yli 51.000 siementä lisää.
Ja kulttuuri sen kun rikastuu!
Muistakaa nyt kuitenkin taoludellinen näkökulma:
29.8.2012
Johanna Suurpää: Suomalainen lapsi on rasite yhteiskunnalle, mamut parempia
"Kestää parikymmentä vuotta ennen kuin suomalainen lapsi alkaa kuluttamisen sijasta tuottaa yhteiskunnalle jotain. Pakolaisen kohdalla kyse on luultavasti parista vuodesta. Siksi pidän puheita pakolaisten aiheuttamista kansantaloudellisista rasitteista melko kohtuuttomina."
Niin, kyllähän nuo ovat olleet todellakin tuotteliaita.
Johanna on varmasti ylpeä saavutuksistaan - ja syystä.
Muistakaa nyt, että ilman Johanna Suurpäätä eivät 600 somalia olisi päässeet rantautumaan Tallinnan laivalta Helsingin Eteläsatamaan lähes 30 vuotta sitten. Rajavartijat eivät vielä silloin olleet tiedostaneet taikasanaa, asylum, turvapaikka. Meinasivat käännyttää takaisin, kun puuttuivat passit ja viisumit.
No se on sitten saatu oikein " Gloppaali " katuväkivalta vihdoinkin Suomeen. Sitähän ne on kukkahattutädit ja hyysärit oikein toivoneet hartaasti. Että silleen.
Alkaa tuntua siltä,että ne hyysääjäämmät tarvisi vanhanajan kunnon
selkäsaunan ja nimenomaan näiltä jengiläisiltä.
Katsokaa väestötilastosta, kuinka v. 2012 jaettiin Suomen kansalaisuuksia ja passeja hövelösti, kansalaisuuden saannin edellytyksiä madallettiin:
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html#kansalaisuus
Tässä kansalaisuusuudistus;
18.8.2011 klo 17:31 | päivitetty 8.6.2012 klo 8:52
Suomen kansalaisuuden saa jatkossa helpommin
Suomen kansalaisuuden saaminen helpottuu monilta osin syyskuun alussa. Entinen Suomen kansalainen voi uuden lain mukaan saada menetetyn kansalaisuutensa takaisin yksinkertaisella ilmoitusmenettelyllä. Kansalaisuuden saaminen ilmoituksella ei vaadi Suomessa asumista.
Ilmoitusmenettely ei kuitenkaan koske entisen Suomen kansalaisen täysi-ikäisiä lapsia.
Tämän lisäksi lain muutokset koskevat lähinnä asumisajan edellytyksiä. Kansalaisuuteen edellytettävä yhtäjaksoinen asumisaika lyhenee kuudesta vuodesta viiteen syyskuusta lähtien. Hakija voi saada kansalaisuuden jo neljän vuoden Suomessa asumisen jälkeen, mikäli tämä osaa tyydyttävästi suomen tai ruotsin kieltä.
15 vuotta täyttänyt hakija voi saada kansalaisuuden, kun on asunut Suomessa yhteensä seitsemän vuotta. Kerätty asumisaika oli aiemmin kahdeksan vuotta. Viimeiset kaksi vuotta täytyy kuitenkin asua Suomessa keskeytyksettä.
Maahanmuuttovirasto arvioi, että entisten Suomen kansalaisten tekemien kansalaisuusilmoitusten määrä kasvaa heti syksyllä. Myös kansalaisuushakemusten odotetaan lisääntyvän pienellä viiveellä ensi vuoden puolella.
Lähteet: YLE Uutiset
Lue myös Koko tiedote Maahanmuuttoviraston nettisivuilla
Ja hallitusvastuussa olivat KOKOOMUS ja KEPULIT takiaspuolueet Vihreät ja RKP
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanhasen_II_hallitus
Nyt osa näistä taistelee ulkomailla....
Oliko KUUKEREITA?
Mutiaisille ensin kunnolla turpaan ja sitten karkotus, ei muuta.
Sinäkö vejät 50päiselle apinalaumalle turpaan? Minäpä haluan nähhä sen. Tai en sittenkään. Pitäkää monikulttuurinne, oi vehreät helsinkiläiset.
Sullekin riittää kyllä:
Ote Päivi Räsäsen vastauksesta Marja Lohelalle, kun hän kysyy turvapaikka":
turistien" taakanjaosta EU-alueella:
"Hallitus panostaa tehokkaaseen suomalaiseen turvapaikkajärjestelmään, joka pystyy vastaamaan niin hakijamäärän kasvuun kuin laskuunkin ja jossa päätetään siitä, kenelle suojelua Suomessa annetaan. Hallitus panostaa myös entistä yhtenäisempään eurooppalaiseen turvapaikkajärjestelmään, joka vähentää turvapaikanhakijoiden tarvetta liikkua jäsenvaltiosta toiseen paremman suojelun toivossa."
Helsingissä 4 päivänä lokakuuta 2012
Sisäasiainministeri Päivi Räsänen
Koko kirjallinen kysymys ja vastaus:
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_671_2012_p.shtml
Keskustelua verkkomediasta:
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=5012
Suomalaiset katujengien kohteena
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/katujengin-vakivalta-aalto-helsingissa-kohteina-suomalaiset-lapset-ja-nuoret/
Rikoksiin syyllistyneet ovat 13-17-vuotiaita, uhrit puolestaan 10-18-vuotiaita sekä nuoria aikuisia. Teot on kohdistettu suomalaista syntyperää oleviin lapsiin ja nuoriin.
Viestin mukaan ryöstö ei itsetarkoitus, vaan väkivalta, jonka nimenomainen tarkoitus on vahingoittaa. Poikkeuksellisen asiasta tekee se, että tekijät ovat jakaneet pisteitä toisilleen – niitä on saanut muun muassa siitä, jos on saanut uhrin lyötyä ensimmäisellä lyönnillä maahan. Pisteitä on kertynyt myös siitä, jos uhri on ollut mahdollisimman heikko tai arka. Tekoihin on liittynyt päähän potkimista ja pään päällä hyppimistä. Aseina on käytetty mm. pesäpallomailoja, jotka hankittu tähän tarkoitukseen.
Muistakaa JOKAINEN laittaa ensi vaaleissa lappuun jonkun mamukriittisen perussuomalaisen numero.
Vielä pieni toivonkipinä on. Hyvin pieni.
Koska Päivi Lipponen ottaa kantaa tähän rasistiseen tapaukseen? Kyllä nyt olisi marssin paikka ja julkituoda eriävä mielipiteensä.
Vaan totaalisesti mamukielteinen jopa -vihainen!
Ruotsissa on jo alueita, joihin poliisi, vartijat, ambulanssit ja palomiehet ei uskalla mennä.
niitä on pelkästään Tukhoman alueella yli 55 kpl
paikallinen poliisi on merkinnyt ne karttaan
ja se on julkista tietoa.
Niitä sanotaan no go alueiksi
Miten ruotsi hoitaa koronaa?
Suomalainen punainen media on päättänyt olla kirjoittamatta asiasta.
EU sosialistit paskoo kaiken ja vielä piilottaa tekosensa.
Täytyypä lähteä katselemaan jos näkyisi.
Johonkin se energia on käytettävä kun ei mitään muutakaan osata tehdä.
Hei, meilläkin on todella komeita tosi tosi tummia miehiä, jotka ovat paenneet jotain jostain maasta. Pitääkö ryhtyä huolimaan sitten.
Eikös helsingissä asustele iso osa vasemmiston ja vihreiden äänestäjistä? Ei haittaa paskaakaan. Nauttikaa nyt päätöksienne seurauksista. Oikein herkullinen uutinen oikestaan.
Asian voi ratkaista yhdessä päivässä, muutamassa tunnissa.
Nopein ja helpoin tapa on siirtää koko ”jengi” laivaan ja tyrkätä se ulapalle.
Lähteissä tiedot rekisteriin, ettei tarvii ruinata enää takaisin.
Ja raja täytyy tehdä pitäväksi. Porttari on lopullinen tietystä käytöksestä.
Kuusi vuotta sitten oli jo ongelmat noin pahat. Kukaan politiikko ei ole ongelmaan puuttunut. Tai ehkä muutama rasistiksi syytetty. Karmee on Suomen tulevaisuus tällä menolla
Täytyy toivoa, että uhreiksi valikoituu ennakkoluulottomia vihervassareiden pershedelmiä ja saavat niin patansa, että imevät pillillä velliä lopun elämänsä.
Niinku laturille kävi.
Muistakaa nyt kuitenkin taoludellinen näkökulma:
29.8.2012
Johanna Suurpää: Suomalainen lapsi on rasite yhteiskunnalle, mamut parempia
"Kestää parikymmentä vuotta ennen kuin suomalainen lapsi alkaa kuluttamisen sijasta tuottaa yhteiskunnalle jotain. Pakolaisen kohdalla kyse on luultavasti parista vuodesta. Siksi pidän puheita pakolaisten aiheuttamista kansantaloudellisista rasitteista melko kohtuuttomina."
siis mitä pierua tämä akka jauhaa?
Nosto on vuodelta 2014 eli 9 vuoden takaa.
Jutun 13-18 -vuotiaat ovat nyt 22-27 -vuotiaita. Tuskin enää pikkugangstoina Alppilan puistossa. Ainakaan 50 hengen porukoina en ole kuullut enää esiintyneen.
Rötöstelijä kotimaahansa ja muu perhe myös. Siten se loppuu ei muuten. Oppi menee aikanaan perille ettei täällä kannata rötöstellä.
Taitaa olla ainut tapa hoitaa asia kuntoon.
Uusi Orpon hallitus hoitaa tämänkin ongelman?
Saa nähdä. Ovat sentään "työvoimapulan paikkaajia".