miksi Juutalaiset ovat niin ansioituneet.

Ihmettelen niinkin pieni joukko on ansioitunut tieteen,taiteen,musiikinalalla mm.129 Nobelia todella mahtavasti, olisiko Eurooppalaisilla opittavaa Juutalaisilta? taas ihmettelee Juutalaisten naapurikansoja Arabeja, asutaan kuin takapajulassa naistenoikeudet nollassa miksi niin suuret erot.
1998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Juutalaiset ovat Jumalan valittu kansa.

Äänestä
  • Jo on tyhmä ja iljettävä jumala heillä, kun on tuollaisen kansanmurhaaja-lauman itselleen valinnut!

    Äänestä

  • Ple! kirjoitti:

    Jo on tyhmä ja iljettävä jumala heillä, kun on tuollaisen kansanmurhaaja-lauman itselleen valinnut!

    Juutalaiset on Jumalan valittu kansa ja sekös muslimeita kiukuttaa. Ovat älykäs kansa.

    Äänestä

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011030913333478_ul.shtml

"Brittipohatat Robert and Vincent Tchenguiz (Kedorie) pidätettiin Kaupthing-pankin tutkimuksissa"

http://lalqila.wordpress.com/2010/05/23/the-first-lady-of-iceland-dorrit-moussaieff-is-an-israeli-jew-which-adds-a-significant-wrinkle-to-the-whole-plot-the-israeli-role-in-the-plundering-of-iceland/

http://www.bollyn.com/the-israeli-role-in-the-plundering-of-iceland-2

http://www.thetruthseeker.co.uk/oldsite/print.asp?ID=12719

Pohatat ovat alunperin Iranista paenneita juutalaisia, Iranin shaahin aikana nimensä vaihtaneita, ensin tyhjensivät Iranin kassan ja nyt siis Islannin.

Victor Tchenguiz, an Iraqi Jew from Baghdad, has evidently worked with the Israeli Mossad for decades, and was reported in the British press in 2003 to be “the brains” behind the Tchenguiz business empire: “One reason that Victor Tchenguiz was long supposed to be the brains behind Rotch was that his Ferrari-driving sons didn’t seem to spend much time at their desks,” Conal Walsh wrote in the Observer of May 25, 2003.

Miksi jokaisella kiinni jääneellä, ihmisten "lailliseen" ryöstelyyn osallistuneella, on juutalais/Israeli yhteys?

JCN = Jews Criminal Network (Juutalainen rikollisverkosto)

"Why is there always a BLOODY JEW Israeli connection with anything to do with plundering other people’s countries or other people’s wealth, is this allowed in the Torah, should Torah be banned, because it is a book of rape, pillage and plunder? The First Lady of Iceland, Dorrit Moussaieff, is an Israeli Jew, which adds a significant wrinkle to the whole plot – The Israeli Role in the Plundering of Icelan"

Islannin "Ensimmäinen nainen" myös Israelin juutalaisia!

"The looting of much of the wealth of Iceland is one such mega-crime in which we find Israelis involved at the highest level. The First Lady of Iceland, Dorrit Moussaieff, is an Israeli Jew, which adds a significant wrinkle to the whole plot.

The Israeli Dorrit Moussaieff is the “fabulously wealthy socialite wife of the President of Iceland.” So why did a “fabulously wealthy” Israeli Jew marry the president of a small Nordic nation in the North Atlantic?"

Äänestä
  • Karman lain kalmainen koura koskettelee jutzkurikollisia.

    On June 29, 2009, Chin sentenced Madoff to the maximum sentence of 150 years in federal prison.

    http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012122116480091_ul.shtml

    -Pyramidihuijarin veljelle kymmenen vuotta vankeutta ja 140 miljardin sakot

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2055514/Bernard-Madoffs-wife-Ruth-blames-son-Marks-suicide.html

    'I wish till my dying day I had done what Mark wanted': Ruth Madoff blames herself for son's suicide... and claims she didn't even know what a Ponzi scheme was before Bernie's confession

    Pyramidihuijarin poika hirtti itsensä koirantalutushihnaan, symboliksi vaikeaan isä-poika suhteeseen, jossa Bernard käytti surutta hyväkseen poikansa yhtiötä rahojen hävittämiseen.

    Äänestä

  • Itse asiassa kyseessä on sionistejä, ei voi sanoa että kaikki juutalaiset ovat pahoja vaan hekin ovat uhreja sionisiten ajamaan rosvo agenda jolloin huijataan ja lietsotaan kaikki juutalaiset vasta ei juutalisiin.

    Äänestä

  • Sionismi on sairaus kirjoitti:

    Itse asiassa kyseessä on sionistejä, ei voi sanoa että kaikki juutalaiset ovat pahoja vaan hekin ovat uhreja sionisiten ajamaan rosvo agenda jolloin huijataan ja lietsotaan kaikki juutalaiset vasta ei juutalisiin.

    Sionismi on juutalaisten oikeus omaan valtioon. Mitäs sairasta siinä olisi. Jokainenhan tarvitsee oman valtion kuten mekin.

    Äänestä

joka kannustaa opiskelemaan (Juutalainen kulttuuri arvostaa tieteitä ja kannustaa hyödyllisien asioiden opiskeluun), sekä geeneistä.

[...Aškenasijuutalaiset ovat useissa mittauksissa saaneet korkeampia ÄO-tuloksia kuin valkoiset keskimäärin. Israelissa aškenasijuutalaisilla on keskimäärin huomattavasti korkeampi älykkyysosamäärä kuin sefardijuutalaisilla.[8]

Vaikka aškenasijuutalaiset (keski- ja itäeurooppalaisperäiset juutalaiset) muodostavat vain kolme prosenttia Yhdysvaltain väestöstä, on heille myönnetty 27 prosenttia Yhdysvaltain tieteen Nobel-palkinnoista ja 25 prosenttia tietojenkäsittelyalan Turing-palkinnoista. Vuonna 2005 julkaistussa tutkimuksessa[9] esitetään hypoteesi, että aškenasijuutalaisten korkea älykkyys saattaa johtua luonnonvalinnasta. Gregory Cochranin, Henry Harpendingin ja Jason Hardyn tutkimuksen mukaan Euroopan juutalaiset eivät saaneet keskiajalla tehdä tavallista työtä kuten maanviljelyä vaan suureksi osaksi työskentelivät meritokraattisissa, korkeaa älykkyysosamäärää vaativissa toimissa kuten kauppiaina ja rahanlainaajina. Hyvin menestyneillä yksilöillä oli eniten sukukypsään ikään selvinneitä lapsia, joten heidän geeninsä ovat nykyisin paremmin edustettuina juutalaisten perimässä kuin huonosti menestyneiden yksilöiden geenit...]

http://fi.wikipedia.org/wiki/Rotu_ja_älykkyys#A.C5.A1kenasijuutalaiset

Äänestä
  • [...Eurooppalaistaustaisia juutalaisia on maailman väestöstä suomalaisen juhannuskännin verran, pari promillea. Silti samalle porukalle on jaettu liki kolmasosa Nobelin palkinnoista ja puolet šakin maailmanmestaruuksista, juutalaistaustaisesta viihteestä ja kirjallisuudesta puhumattakaan...]
    http://www.gloria.fi/artikkeli/blogit/tuomasenbuske/haluan_uskonnon

    Äänestä

  • Geenit kirjoitti:

    [...Eurooppalaistaustaisia juutalaisia on maailman väestöstä suomalaisen juhannuskännin verran, pari promillea. Silti samalle porukalle on jaettu liki kolmasosa Nobelin palkinnoista ja puolet šakin maailmanmestaruuksista, juutalaistaustaisesta viihteestä ja kirjallisuudesta puhumattakaan...]
    http://www.gloria.fi/artikkeli/blogit/tuomasenbuske/haluan_uskonnon

    Rotuoppi on rasismia!
    Raamattu on rasismin alkuteos!

    Äänestä

  • Ple! kirjoitti:

    Rotuoppi on rasismia!
    Raamattu on rasismin alkuteos!

    Juutalaiset ei ole homogeeninen ROTU, on erilaisia juutalasia, oletko koskaan kuulut mustista juutalaista?
    Itse asiassa Sionistinen Israel ei edes salli verensiirtoa mustista juutalaista, siinä ihan selvä RASISMI !!

    Äänestä

  • Ple! kirjoitti:

    Rotuoppi on rasismia!
    Raamattu on rasismin alkuteos!

    Niinhän sitä muslimit on yrittäneet väittää 600-luvults lähtien mutta turhaan.

    Äänestä

Se liittyy jollain tavalla UFOihin.

Äänestä

Johtunee kai sitä että loiset voivat aina isäntäänsä paremmin. Normi homma.

Äänestä
  • Johtuu mm siitä että silloin kun sinä 15 vuotiaana makasit sammuneena pusikossa festivaaleilla ja imppasit liimaa, juutalaiset samanikäiset nuoret pänttäsivät Toorakoulussa oppivelvollisuuskoulun päälle tooraa iltaisin ja tekivät suunnitelmia tulevaisuuden varalle. Harjoittelivat viulun soittoa tms.
    Monesko käsky kuuluu:"Kunnioita isääsi ja äitiäsi"?
    Sillä pääsee pitkälle, ja juutalainen kansa opettaa käskyt jälkikasvulleen jo varhain, ja pyrkii elämään niiden mukaan.
    Tämän aloittajalla ei ole koskaan mitään kasvattajia ollutkaan tai jos on, niin juoppo yksinhuoltaja tms. vuokrakassrmissa rahat aina lopussa ja vellit välillä housuissa. Täytyyhän vihansa siitä että nelikymppisenä nieleksii raksalla paskaa johonkin purkaa, siihen, jolla menee hyvin. Ansaitsee päivässä saman, mitä raksapaskannielijä viikossa ja alkaa työt kymmeneltä, siis juutalaisen kansan edustaja, joka on jo nuorena osannut pelata korttinsa viisaasti.

    Äänestä

”Meidän on tapettava kaikki palestiinalaiset elleivät he suostu elämään täällä orjinamme.” Tel Avivin pormestarin Sholomo Lahatin uudelleenvalitsemiskomitean johtaja Heilbrun Tel Avivissa . Tässä on varmaakin Nobelin rauhanpalkintoon johtavaa sionistista kommentointia:-))))

Äänestä
  • muslimiterroristi hiljaa.

    Äänestä

  • Ole sinä kirjoitti:

    muslimiterroristi hiljaa.

    Juuri nämä sairaat kommentit ovat suoraa seurausta siihen, että isisin kaltaiset riivatut kolkuttavat euroopan ovia. Tuomitsette juutalaisia ja Israelia, nyt saatte omaa lääkettänne. Älkää itkekö irvaajat, olette kylväneet turmiota, joten niitätte tuomiota!

    Äänestä

Jospa opettelisit ensin kirjoittamaan sitä suomea.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


utelias.19 kirjoitti:

Ihmettelen niinkin pieni joukko on ansioitunut tieteen,taiteen,musiikinalalla mm.129 Nobelia todella mahtavasti, olisiko Eurooppalaisilla opittavaa Juutalaisilta? taas ihmettelee Juutalaisten naapurikansoja Arabeja, asutaan kuin takapajulassa naistenoikeudet nollassa miksi niin suuret erot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu