Sofi Oksanen demonisoi venäläiset Saksassa - hienoa

että Suomalainen uskaltaa haistattaa Putinille. Sauli Niinistö vain ketkuilee ja kiertelee, sanoisi suoraan sen mitä tarkoittaa. Ollaan me rohkeita. Sorry vaan neukut, turpiin tulee.
13108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sofi Oksanen on kuvannut venäläiset sellaisena kuin he ovat ja sen perusteella mitä ovat tehneet. Erkki Tuomioja yrittää mielistellä hyväksymällä venäläisten itsestään luoman mielikuvitus todellisuuden. Venäläisten "suojelutoimet" perustuvat 1000 vuotta sitten saatuun tehtävään suojella ja johtaa muita slaaveja. Kansanmurhat ryöstöretket, kidutukset ja muut tuhotyöt eivät siis venäläisten milestä ole rikoksia vaan osa suurta Äiti-venäjän hyväksi ttehtyä uhraavaisuutta. Ja koska venäläiset uskoo moisen houreen niin kaiken maailman erkkituomiojat vaativat että venäläisten näkemykset tulisi huomioida.

Sauli Niinistö yritti todistaa Putinille, että venäläiset ja venäläisten teot voidaan erottaa toisistaan. Voidaan tuomita venäläisten teot sen perusteella että ne ovat väärin. Mutta silti voidaan kohdella venäläisiä ihmisinä ja neuvotella tulevaisuudesta.

Niinistön viesti ei vain voi mennä perille jos jotkut erkkituomiojat käyvät vakuuttamassa, että pikku hiljaa voidaan saada EUn yhtenäisyys rakoilemaan ja mitään perääntymistä tai vääryyksien tunnustamisia ei tarvita. Pelottelu jakaiken kiistäminen riittää.

NINEL

Äänestä
  • Voisitko ystävällisesti vetää itsesi sivistyneiden ja tosiasiat tunnustavien ihmisten joukkoon, tähän päivään. Me jotka rakastamme Venäjää, emme pitkään siedä käytöstäsi. Vaikutat kaunaiselta psykopaatilta, mltä Venäjä on sinulle tehnyt. Veikö öljylähteen vai kaasuputken, tlisinajattelija? Suomessa toisinajattemija lynkataan, strange fruits - puunoksilla!

    Äänestä

Tyri on pieni kaupunki keskellä Viroa. 1986 tapasin siellä miehen joka kertoi pienen tarinan. Hän oli noin nejäkymppinen, mutta näytti vanhalta ukolta. Hänen oikea kätensä oli muodoton, kaksi sormea puuttui kokonaan ja toinen jäljellä olevasormi oli sekin tynkä. Peukalo oli kuin möykky. Iho oli arpeutunut pahasti. Hän oli saanut kokea kuinka riisutaan hansikas. Eräs KGP pirullisimpia kidutus muotoja. Kuulustelijat olivat vaatineet hänen isäänsä tunnustamaan rikoksen ja ilmiantamaan kaikki rikostoverinsa. Valitettavasti isä oli syytön ja kieltäytyi allekirjoittamasta kuulustelijan valmiiksi kirjoittamaa lausuntoa. Kun hänen poikansa tuotiin kuulustelu huoneeseen ja hänen kätensä upotettiin kuumaan öljyyn. Kuulustelija sai haluamansa allekirjoituksen. Ja isän kerrottiin tehneen itsemurhan.

Poika sai 5 vuoden tuomion ja tuomion päätteeksi hänet määrättiin työhön Uralilla sijaitsevaan vankileiriin keittiöapulaiseksi. Vaikka tuomio oli päättynyt niin paluuta ei ollut kymmeneen vuoteen. Hän oli pääleirillä ja elinolot oli siedettävät. Leirin lääkäri oli operoinut käden edes jotenkin toimivaksi. Kesäisin hänet siirrettiin pienemmälle metsätyöleirille.

Kesällä 1984 tai 85 hän kertoi leirillä olleen myös suomalainen vanki. Vanki oli nuori, vaalea tukkainen ja yli 190 senttinen voimapesä. Eli juuri sellainen vanki jonka kiusaamisesta vartijat nauttivat. Päivän kiintiö piti hakata tai ruoka-annos puolitettiin. Näppärä kiusa oli antaa vangille tylsä kitves ja vinohampainen saha. Ja kun suomalaisvanki tästä huolimatta sai kiintiön täyteen turvautuivat vartijat uuteen temppuun. Niiden vankien, jotka ei saanut omaa kiintiötä täyteen sai varastaa puuttuvan osan.

Ja kun muutaman perättäisen päivän ajan ruoka-annos puolittui oli selvää, että muutaman viikon päästä kunto romahtaa. Tuo käsipuoli keittiö apulainen salakuljettaa suomalaismiehelle muutaman ruisleipäpalan, kunnes eräänä päivänä toinen vanki yrittää varastaa leivän. Suomalaisvanki paukauttaa nyrkillään varkaan leuan sijoiltaan. Vartijat ryntäävät päälle ja vaikka muutama ehtii saada kunnon tällin on tulos selvä. Vanki saadaan köysiin ja viedään leirin komentajan puheille.

Sadistinen komentaja antoi tuomion: vanki sidottiin leiriltä noin kilometrin päässä suon laidalla kasvavaan puuhun. Vangilta riisutaan vaatteet ja hän alastomana suon laitaan. Muutamassa minuutissa hyttyset aloittaa hyökkäyksensä. Tuhannet hyttyset imevät veriannoksensa ja pumppaavat myrkkyä uhriinsa. Muutamassa tunnissa hytysen pistoja on alastomassa ruumiissa kymmeniä tuhansia. Myrkky saa uhran menettämään tajuntansa. Mutta sitä ennen uhri huutaa kivusta ja kauhusta minkä vain keuhkot kestävät.

Tajuton uhri ei levitä hiilidioksiidia ja hyttysten määrä vähenee, mutta kun uhri jälleen palaa tajuihinsa hyttysten hyökkäys alkaa uudelleen. Myrkky saa lopultauhrin sydämen pysähtymään. Siihen kuluu 2-3 päivää hirvittävää tuskaa. Suomalais vangin huuto loppui vasta viiden päivän päästä.

Tuon suomalaisvangin tuntomerkit sopivat lapsuuden ystävääni, joka Leningradin matkalla pidatettiin. Hänen matkakumppanit näkivät hänen joutuneen miliisin kyytiin, mutta kun asiasta tehtiin virallinen selvityspyyntö venäläis viranomaiset kiistivät kaiken. Venäjä on suuri maa, ihmisiä voi joskus kadota jäljettömiin. Kuului selitys.

Kun selvittelin asiaa onnistuin tapaamaan tapaamaan kolme suomalaista, jotka olivat 1980-luvulla vankileirillä Venäjällä. Syyte oli huliganismi ja ulkomaalaisen ”lievä” tuomio oli vuosi vankeutta. Tosin tutkintavankeus saattoi olla kolmekin kuukautta, jota ei suinkaan huomioitu kuten länsimaissa on tapana. Suomalaisten huliganismi-pidatykset kasaantuivat kun suomessa keskusteltiin länsi-suhteiden vahvistamisesta tai kritisoitiin julkisesti Neuvostoliiton toimia. Ja kun presidentti kävi Moskovassa anteeksipyyntömatkalla saatettiin vankeja vapauttaa ennen aikaisesti.

Suomalaisvankeja kohdeltiin toki lievemmin kuin omia kansalaisia. Raskaisiin metsä- tai kaivostöihin ei yleensä joutunut. Puisten matkamuisto esineiden teko oli yleisin työ. Shakki-lautoja ja nappuloita, puulusikoita ja maatuska-nukkeja moni joutui tekemään. Kommunisti-puolue hankki lisätuloja orjatyöllä ja myös suomen vasemmisto pääsi osille. Perioska turisti kauppoja oli ainakin Moskovassa, Leningradissa... mutta yllätys ylätys myös helsingissä. Neljännen linjan varrella oli vielä 1980-luvun lopulla ikioma perioska, jonka orjatyövoimalla tehdyistä tuotteista riitti Suomeenkin ihan mukavat tulot.

Se että yhä vaietaan panttivangeista venäläisen ulkopolitiikan välineenä on häpeällistä.

Varmuutta ystäväni kohtalosta ei ole, nimeä ei virolaismies muistanut, mutta tuntomerkit täsmää. Venäläiset kiistävät vastuun ihmisoikeusrikoksista ja eivät usko joutuvansa jatkossakaan vastuuseen. Mutta vihaa en tunne. Vaadin vain oikeutta ja valheiden paljastamista. Venäläiset muuttakoon itse oman yhteiskuntansa. Pidan velvollisuutenani muistuttaa rikksista, jotta vanhojen myyttien avulla ei voida loputomiin kiistää rikokset.

NINEL

Äänestä
  • Harrastatko deduktiivista vai induktiivista ajattelua? Tiivistä, ei jaksa lukea kännykässä...
    Yksi fakta on se, että pirun suuri osa lännestä ja suomalaisista rakastaa enemmän Venäjää kuin esim. USA:ta. Historiassa Eurooppa ja Venäjä ovat kuin samaa sukua.

    Äänestä

  • Olli Karkki kirjoitti:

    Harrastatko deduktiivista vai induktiivista ajattelua? Tiivistä, ei jaksa lukea kännykässä...
    Yksi fakta on se, että pirun suuri osa lännestä ja suomalaisista rakastaa enemmän Venäjää kuin esim. USA:ta. Historiassa Eurooppa ja Venäjä ovat kuin samaa sukua.

    "Yksi fakta on se, että pirun suuri osa lännestä ja suomalaisista rakastaa enemmän Venäjää kuin esim. USA:ta."

    - vähän vieroksun näitä "faktojen" esittäjiä

    "Historiassa Eurooppa ja Venäjä ovat kuin samaa sukua."

    - joskus joku sanonu että "sukulaiset ne kaikkein pahimpia on", tiedä sitten...

    ps.
    osta läppäri

    Äänestä

Oksanen.. Ratsastaa Venäjäparjauksella. Uppoo nuijiin, kuin häkä.. Näihin jotka itsekin lietsoo Venäjävihaa.. Totuus on toinen juttu!

Äänestä
  • "Totuus on toinen juttu!"

    - se juttu olis joskus kiva kuulla
    - vähän vieroksun näitä "totuuden" kertojia

    Äänestä

  • Totuus on ongelma lähinnä venäläisille. Rikokset joiden avulla venäläiset saivat etuoikeuksia itselleen on vaikea myöntää. Ukrainassa venäläiset kuvittelevat puolustavansa sorrettuja venäläisiä. Se, että Ukrainassa ei saa enää uutta asuntoa pelkän venäläisyyden perusteella ei ole sortamista: kyse on tasavertaisuudesta.

    Moskovaan ei myöskään saada vanhaan neuvostotapaan tuotteita muista tasavalloista ja kansandemokratioista alle tuotantokustannusten. Tälläiset tulonsiirrot aiheutti satojen miljardien euron vahinkoja miehitetyille maille.

    Kukaan ei vaadi kostoa venäläisille; riittää että venäläiset myöntäisi rikoksensa. Sillä niin kauan kuin rikokset voidaan kiistää, on venäläisten "suojelu" hyökkäykset uhkana naapureille.

    Totuuden pelossa elämisen ahdistus puretaan järjettömänä väkivaltana: Tsetsenia, Georgia, Ukraina.... suomi?

    NINEL

    Äänestä

  • Oksasen kirjat pursuavat Venäjä-vihaa. Muutenkin ällöttävä tyyppi ja keskinkertainen tarinankertoja.

    Äänestä

  • Nobelia pukkaa kirjoitti:

    "Totuus on toinen juttu!"

    - se juttu olis joskus kiva kuulla
    - vähän vieroksun näitä "totuuden" kertojia

    Sitä "totuutta" saat aika kauan odottaa. Pa*kapuhe ei totuudeksi muutu vaikka Kreml sitä kuinka yrittäisi näiden palstahäiriköiden näppäimistön valityksellä suoltaa.

    Äänestä

Oksanen yrittää kaikilla tavoilla herättää huomiota. Kun Oksasen kyvyt eivät riitä kirjottamaan hyvää kirjallisuutta, hän yrittää herättää huomiota ulkonäöllään sekä alituisella propagandalla Venäjää vastaan.

Äänestä

Tuo mainitsemasi "huomio" tulee kyllä aivan kirjojen sisällöstä johtuen. NL:n sisäiset tapahtumat ovat varsin huomiota herättäviä. Jos arvostetuksi kirjailijaksi pääsisi ulkonäön avulla, maailma olisi pullollaan hyviä kirjailijoita.

Mitä tulee propagandaan, niin sitä tuottaa NL/Venäjä ei Sofi.

On helppo ymmärtää, että jotku ei noita kirjoja jaksa lukea, sillä tieto tuo tuskaa.

Äänestä
  • Se tässä on ikävää, että itäblokki toi omat traumansa meidän olohuoneisiin. Suomella oli omat traumansa ja me olemme ne jo melko hyvin käsitelleet. Ei enää kiinnosta toisten ongelmat. Laulakaa vaan iloisesti Nato-orkesterin johdolla: Happy days are here to come...
    PS. Suomalaiset puolustavat itse kkotimaataan jos siinä jotain ppuolustamisen arvoista on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olli Karkki kirjoitti:

että Suomalainen uskaltaa haistattaa Putinille. Sauli Niinistö vain ketkuilee ja kiertelee, sanoisi suoraan sen mitä tarkoittaa. Ollaan me rohkeita. Sorry vaan neukut, turpiin tulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu