Terveet eivät sopeudu sairaaseen yhteiskuntaan

drop out

9

394

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieti sitä

      "Ei ole terveyden merkki, että on sopeutunut syvästi sairaaseen yhteiskuntaan".Krishnamurti
      http://sani-valoakohti.blogspot.fi/2010/12/terveet-eivat-sopeudu-sairaaseen.html

      "
      Olen tehnyt viimeiset kymmenen vuotta töitä nyky-yhteiskuntaan sopeutumattomien ihmisten - nuorten ja aikuisten kanssa. Olen käynyt tapaamassa ihmisiä vankiloissa, lastensuojelulaitoksissa, mielisairaalassa, kadulla, kodeissa ja kouluissa. Kokemukseni perusteella olen täysin vakuuttunut siitä, että Krishnamurtin toteamus on täysin paikkaansa pitävä.



      Tähän yhteiskuntaan sopeutumattomat ihmiset, eli niin kutsutut syrjäytyneet tai syrjäytymisvaarassa olevat henkilöt ovat muita herkempiä ihmisiä. He kyllä ovat sopeutumattomia yksilöitä. Mutta herää kysymys; sopeutumattomia mihin?



      He ovat sopeutumattomia tämän rakkaudettoman yhteiskunnan rakkaudettomiksi jäseniksi.



      Myös minä itse koen olevani sopeutumaton yksilö. Koko elämäni ajan minua on syyllistetty siitä, etten osaa toimia riittävän itsekkäästi. Vanhempani ovat epätoivoisesti opettaneet minua pitämään puoleni. Ihmiselämässä täytyy osata etuilla. Ihmiselämässä täytyy osata olla ahne. Ihmiselämässä täytyy oppia tekemään voittoa toisen kustannuksella. Toisin sanoen on opittava toimimaan rakkaudettomasti - muuten et pärjää.



      Myös koulussa minua syyllistettiin siitä, etten lähtenyt mukaan armottomaan kilpailuun. Nyky-yhteiskunnassa lapsen tulee näet jo varhain oppia, ettei hän selviä elämästä ilman armotonta kilpailua. Kanssaihminen on sinulle kilpakumppani. Taistelu numeroista, opiskelupaikoista ja työpaikoista on kovaa. Myös kyynärpäätaktiikka on täysin hyväksyttävää. On opittava näkemään ne ihmiset, joista voi hyötyä, ja toisaalta hylättävä ne, joista hyötyä ei ole. Koululaiset opetetaan siihen, että auktoriteetin nuoleskelu on palkittavaa. Toisaalta auktoriteetin vastustaminen on rangaistavaa. Näin lapsia valmistellaan nyky-yhteiskunnan jäseniksi.




      Se, joka ei sopeudu tähän hullunmyllyyn, on psykiatrien mielestä lääkityksen tarpeessa.


      Minusta sopeutumattomuus on ennemminkin merkki terveydestä kuin sairaudesta.





      Koska yhteiskuntamme on ilmeisen sairas, terveimmät yksilöt alkavat oireilla ensimmäisenä. Mielestäni yhteiskuntaan kohdistuva angsti on merkki yksilön terveydestä.





      Enemmän siis tulisi olla huolestunut heistä, jotka eivät oireile kuin heistä, jotka oireilevat."

      • pettynytkansalainen

        Oon täysin samaa mieltä. Huohh..kaikki osaamiseni menee hukkaan.


      • taiteilija..
        pettynytkansalainen kirjoitti:

        Oon täysin samaa mieltä. Huohh..kaikki osaamiseni menee hukkaan.

        Niinpä.

        Itselläni kuntouttajat ja muut kehuvat aina ensimmäisillä kotikäynneillä taulujani ja piirrustuksiani, saviesineitä, itse tekemiäni huonekaluja, kaulassani olevaa itsetehtyä hopeaketjua... jne. Mutta kouluille eivät taitoni kelvanneet, kun en varmaan osannut kehua itseäni tarpeeksi hakutehtävissä. Taitoni on tekemisessä, ei puhumisessa. Siksi en mihinkään ikinä pääse tässä myymispuheiden yhteiskunnassa.


      • yksihölmä

        Kirjoituksesi oli lohdullinen. En ole koskaan nauttinut kilpailemisesta, en ole ymmärtänyt, että kanssa ihmisestä pitäisi jotenkin hyötyä. En ole ymmärtänyt, että kyynärpäät ovat nuijimista varten. Kiusaajalle kotona opetettiin kääntämään toinenkin poski (typerykset) eli olen kokenut itseni tyhmäksi ja arvottomaksi.


    • mielisairaat

      Kyllä se on ny toisin päin, sairaat ei sopeudu sairaaseen yhteiskuntaan! Ole sinäkin terve jo tänään!

    • fs75uw

      Marko Hamilo:

      Älkää säätäkö päätänne- häiriö on todellisuudessa

    • Hohottaja

      Voihan sitä halutessaan säveltää vaikka millaisia selityksiä sille, ettei pärjää.

      Menneinä aikoina tuollaiseen pohdiskeluun ei ollut aikaa. Sitä joko pärjättiin sillä mitä oli, tai sitten ei pärjätty ja kuoltiin pois. Nyky-yhteiskunta on kaikenmaailman luusereille todella leppoisa.

      • voipäivää78

        Esim. sinullako?


      • tietäjä

        mitä nämä "menneet ajat" ovat mistä puhut? sinun lapsuutesiko?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe